Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Indijanske izreke, poslovice i priče

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 0:37

Tim Sikia (Usamljeni Orao), pleme Žutih noževa

"Mnogi snovi ili vizije ne znače nužno kraj: oni također mogu indicirati promjenu. Naš narod kaže se ljudi koji nisu spiritualno usklađeni ne mogu prilagoditi promjeni. Neće imati neophodnu fizičku, mentalnu i duhovnu snagu da se promjene. Rečeno je: čovječanstvo će poludjeti.
Postojat će neka energija ili nešto slično što će uticati na atmosferu. Kao posljedica toga, pritisak na naše mozgove porast će za 35 "procenata". Međutim, ljudi koji će postati duhovno čisti prihvatit će ove energije kosmosa i biti će bezbjedni od ovog procesa čišćenja.
70 do 80 posto ljudi nisu spiritualno, već materijalistički orijentirani. Oni neće moći da izdrže ove transformacije, već će poludjeti. To će biti kao ludnica".










Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 0:42

Proročanstvo Sedme generacije - pleme Mohavk

Prema ovom proročanstvu, sedam generacija poslije kontakta sa Europljanima, nastupit će dan kada će drevno drveće umrijeti, čudne životinje rađati će se deformirane ili bez odgovarajućih udova. Ogromna kamena čudovišta rascjepit će lice Zemlje. Rijeke će gorjeti. Zrak će "spržiti" ljudske oči. Ptice će padati sa neba, a ribe će umrijeti u vodi. I čovjek će se postidjeti načina na koji je tretirao svoju Majku i Hraniteljku, Zemlju.
Konačno, prema ovom proročanstvu, poslje sedam generacija življenja u bliskom kontaktu sa Europljanima, indijanski narod će se podići i zahtjevati da njihova prava na zemlju budu poštivana.
I bijeli ljudi i žene okrenuti će se drevnom narodu, tražeći vodstvo. A naći će ga u sedmoj generciji plemena Mohavk, koja upravo raste....










Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 0:43

Vizija Irokeza

Kraj svijeta biti će blizu kada drveće počme da umire od vrha prema dolje (što se već dešava). Doći će vrijeme kada neće biti kukuruza, kada ništa neće rasti u dvorištima, kada će voda biti prljava i neupotrebljiva za piće.
Tada će veliko čudovište ustati iz vode i uništiti čovječanstvo. Jedno od imena ovog čudovišta je "bolest koja jede iznutra" (takvih bolesti već imamo...).
Ovo je vrač Lijepo Jezero saopćio Irokezima još 1700-ih. "On je vidjeo četiri bića, kao četiri anđela, kako dolaze iz četiri pravca. Rekli su mu šta će se dogoditi, kakve će biti bolesti za koje se nikada nije ranije čulo. Biti će mnogo suza u ovoj zemlji. Tada će doći veliki vjetar - on će očistiti zemlju i vratiti je u prethodno stanje. To će biti kazna za sve što smo uradili svijetu" - glasi proročanstvo.










Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 0:45

Hopi proročanstvo

Jedna od najfascinantnijih vizija dolazi od Hopija, miroljubivog naroda nastanjenog u sjeverozapadnoj Arizoni. Evo kako glasi, iz usta Bijelog Pera (preuzeto iz "Knjige Hopija - 1963), koji je o tome govorio 1958:
"Ja sam Bijelo Pero, Hopi iz drevnog klana Medvjeda. U svom dugom životu putovao sam zemljom, tražeći svoju braću i učeći od njih mnoge mudrosti. Pratio sam svete puteve mog naroda, koji nastanjuje šume i mnoga jezera na istoku, zemlju leda i dugih noći na sjeveru, i mjesta svetih oltara od kamena koje su izgradila moja braća prije mnogo godina na jugu. Od svih njih čuo sam priče o prošlosti i proročanstva o budućnosti. Danas, većina proročanstava postaje ono što se već desilo - prošlost postaje sve duža, a budućnost - kraća. A sada Bijelo Pero umire. Njegovi sinovi su se pridržuli precima, a uskoro će i on biti sa njima. Ali niko nije ostao, nitko da priča i prenosi drevne mudrosti. U četvrtom svijetu mi smo skoro zaboravljeni, nestali ali - i to je rečeno. Vrijeme se skraćuje....
Četvrtom svijetu će uskoro doći kraj, i Peti svijet će početi. Ovo stari znaju. Znaci su tokom mnogo godina uspunjeni i još ih je malo ostalo.
Ovo je prvi znak: govorili smo o dolasku ljudi bijele kože, kao Pahana, izgubljeni Bijeli Brat Hopija, ali ne žive kao Pahana ljudi, već su uzeli zemlju koja nije njihova. Oni će udariti na svoje neprijatelje grmljavinom.
Ovo je drugi znak: naše zemlje će vidjeti dolazak upregnutih točkova sa glasovima. U svojoj mladosti, moj otac je vidjeo proročanstvo koje se ispunjava svojim očima – bijeli ljudi su doveli svoje porodice u vagonima preko prerije.
Ovo je treći znak: čudna zvijer kao bizon ali sa velikim dugim rogovima, preplaviti će zemlju u velikom broju. Ovo je Bijelo Pero vidio svojim očima – dolazak stoke bijelih ljudi
Ovo je četvrti znak: zemlja će biti ispresjecana zmijama od gvožđa.
Ovo je peti znak: zemlja će biti prikrivena ogromnom paukovom mrežom
Ovo je šesti znak: Zemlja "krštana" rijekama od kamena.
Ovo je sedmi znak: čuti će te da more postaje crno i da mnoga živa bića zbog toga umiru.
Ovo je osmi znak: vidjet će te mnogo mladih koji nose dugu kosu kao i moj narod, kako dolaze i pridružuju se plemenskim narodima,da bi učili njihove puteve i mudrost.
I ovo je deveti i posljednji znak: čuti će te kako će kuća sa nebesa pasti na Zemlju u velikom sudaru. Ona će se pojaviti kao plava zvijezda. Vrlo brzo poslije ovoga, ceremonije mog naroda će prestati”
Dalje Bijelo Pero govori da su ovo znaci koji nagovještavaju veliko razaranje. Svijet će se ljuljati tamo-amo. Bijeli čovjek će se boriti protiv drugih ljudi u drugim zemljama – sa onima koji su imali prvo svijetlo mudrosti. Biti će mnogo dima i vatre, i bolesti i velikog umiranja...
Sve u svemu, i po Hopi proročanstvu, Zemlja će ubrzo proći kroz veliko pročišćenje, a od ljudi će zavisiti koliko će "ono" biti ekstremno. A zatim, poslije razaranja i obnove, doći će Peti svijet...

Bijelci treba da se vrate u svemir!

"Na svojim putovanjima po Americi imao sam prilike da razgovaram sa Indijancima iz različitih plemena. Sjevernoamerički Indijanci predstavljaju nekoliko stotina etničkih i kulturnih tradicija, koje se međusobno bitno razlikuju, ali se većina njih međusobno slaže da majnski kalendar ne predstavlja konačan kraj svijeta, ali da smo u toku perioda čišćenja ili Velike Promjene”
U proljeće 2004. godine Dzej Ar Foks, vrač Dakota Sijuksa u Spirits Lejk rezervatu u državi Sjeverna Dakota rekao mi je da bijeli ljudi nisu oduvjek bili na ovoj planeti i da oni ne-razumju ovu planetu. On tvrdi da smo mi bijelci došli iz svemira, pa zato pravimo letjelice, jer podsvjesno želimo da se vratimo tamo odakle smo došli. Zemlja je ljuta na nas - kaže on. Indijanci ne prave letjelice, jer su vezani za Zemlju, Indijanci se brinu za Zemlju, oni razmeju Zemlju i njene potrebe, dok je mi bijelci povređujemo i uništivamo. (Zato Dzej Ar predlaže da mi bijelci svi zajedno sjednemo u svoje letjelice i odemo tamo odakle smo došli, pa će se i majka Zemlja smiriti.)
Mnogi Indijanci prijavljuju svoje vizije o globalnim promjenama. Oni se svi slažu da 2012. godina nikako ne predstavlja konačan kraj svijeta. Mnogi imaju vizije konkretno vezane za element vode. Po njihovim riječima, voda raste u svijetu i oduzima ljudima čvrsto tlo pod nogama. Tvorac je dao ljudima tlo pod nogama, kako bi mogli da se zbliže i da uživaju u društvu drugih ljudskih bića. Međutim, ljudi su zlo-upotrijebili ovaj poklon od Tvorca, pa im se ova privilegija sada oduzima. Nivo vode u svijetu raste, tla postepeno ima sve manje i manje; umjesto velikih kontinenata, Zemljina kugla biti će 'obasjana' ostrvima većih i manjih dimenzija, međusobno razdvojenim ogromnim vodenim površinama. Kao što majka razdvoji svoju djecu kada se potuku, tako i Tvorac oceanima razdvaja svoju djecu kako se ne bi više svađala."

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 WACzWGu










Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 1:11

MOLITVA SIOUX INDIJANACA



- Dopusti da se moje ruke pune poštovanja dotaknu stvari koje si Ti stvorio.

- Izoštri moje uvo da čuje tvoj glas.

- Učini me mudrim kako bi spoznao nauk koji si Ti tajnovito stavio u svaki list, u svaki kamen.

- Tražim snage, al ne da bi nadjačao svoju braću nego da bi nadvladao svog najvećeg neprijatelja - samog sebe.

- Bože, daj mi mirnoću da podnosim stvari koje ne mogu promeniti.

- Daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga.

- Neka ne molim za smirenje moga bola već za jako srce da ga savladam.

- Neka ne tražim saveznike u životnoj borbi već da se oslonim na vlastite snage.

- Neka ne preklinjem za spas od straha već za nadu da osvojim svoju lepotu.










Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122334

Učlanjen : 06.12.2012


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 1:11

Svet je stvoren uz pomoć sunca i treba da ostane takav kakav je
oduvek bio.....Ova zemlja stvorena je bez graničnih linija i nije
čovekovo da je deli...... Ja vidim kako se belci bogate u celoj zemlji i
vidim kako žude da nam dodele golu neplodnu zemlju.....
Zemlja
i ja smo jedno. Mera zemlje i mera naših tela je ista mera. Dokažite
nam,ako možete, da Vas je ovamo poslao Tvorac. Možda Vi samo mislite da
vas je On poslao ovamo da sa nama radite šta hoćete. Da i ja verujem da
Vas šalje Tvorac, možda bih poverovao u vaše pravo da raspolažete
mnome. Ne bih želeo da me pogrešno razumete, ja ovako govorim zato što
volim zemlju. I nikad nisam reko da je zemlja moja i da sanjom mogu da
radim šta hoću. Pravo da zemljom raspolaže ima samo onaj ko je tu zemlju
stvorio.Ja tražim pravo da živim na svojoj zemlji, a Vama dajem pravo
da živite na svojoj.


Hejnmot Tujalaket

( poglavica Žozef)
poglavica probušenih noseva










Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Ned 1 Mar - 19:52

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Indijanci
Ne treba mnogo riječi da se izrekne istina.
Poglavica Joseph (Heinmot Tooyalaket), Nez Perce
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Uto 30 Jun - 14:11

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Mudrost-indijanaca1
Citat :

Uvijek pozdravi prijatelja kad ga sretneš, pozdravi čak i stranca na osamljenom mjestu. Poštuj sve ljude i ne klanjaj se nikome.

Poglavica Tecumseh, Shaumee

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Uto 30 Jun - 14:12

Prvi mir, koji je najvažniji, je onaj koji dolazi u dušu čovjeka kad shvati svoju vezu, svoje jedinstvo s univerzumom i svim njegovim moćima, i kad shvati da se u središtu univerzuma nalazi Veliki Duh i da je to središte svugdje, da se nalazi u svakom od nas.
Crni Los, Oglala Sioux
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Uto 30 Jun - 14:12

Bio sam na kraju zemlje. Bio sam na kraju voda. Bio sam na kraju neba. Bio sam na kraju planina. Nisam pronašao ništa što mi nije prijatelj.
Navajo izreka
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:02

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Poglavica-mudra
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:03

Ludi Konj (1875.)

Ophodi se prema zemlji valjano: nju ti nisu dali tvoji roditelji, nju su ti pozajmila tvoja deca. Mi ne nasledujemo zemlju od naših predaka, mi je pozajmljujemo od naše dece. Ne može se prodati zemlja kojom ljudi hode.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:03

Crni Los, Vrac Oglala Siouksa (1863-1950)

Primetili ste da je sve što Indijanci rade u krugu, zbog toga što Moc Sveta uvek radi u krugovima i sve pokušava da bude okruglo. Nebo je okruglo, i ja sam cuo da je zemlja okrugla kao lopta, a takve su i zvezde. Vetar, u svojoj najvecoj moci, je uragan (spirala). Ptice prave gnezda u krugovima, jer je njihova vera ista kao naša. Cak i godišnja doba prave veliki krug u svom menjanju i stalno se vracaju tamo gde su bila. Covekov život je krug od detinjstva ka detinjstvu, i tako je u svemu gde se (misticna) moc krece.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:03

Vrano Stopalo, ratnik i besednik Crnih Stopala

Šta je život? To je treptaj svica u noci. To je dah bufala na zimskoj hladnoci. To je mala senka koja juri preko trave i nestaje na zalasku sunca.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:03

Orao Poglavica, Letakos-Lesa Pawnee

U pocetku svih stvari, mudrost i znanje su bili kod životinja, jer Tirawa, koji je iznad, nije govorio direktno coveku. On je slao odredene životinje da kažu coveku da se on pokazuje kroz zveri, i da on njih, i od zvezda i sunca i meseca covek treba da uci. Sve stvari u svetu su dvoje. U našem umu mi smo dvoje, dobro i zlo. Našim ocima vidimo dvoje, stvari koje su lepe i stvari koje su ružne. Mi imamo desnu ruku koja udara i koja je nacinjena za zlo i levu koja je puna dobrote i blizu je srca. Jedna nas noga može voditi na put zla, druga nas može voditi dobru. Zato, sve stvari su dvoje.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:04

Žalosni Golub, Salish (1888-1936)

Sve stvari na svetu imaju svoju svrhu, svaka bolest i biljka koja je leci, i svaki covek sa svojim pozivom. Ovo je indijanska teorija postojanja.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:04

Veliki Grom, Bedagi Wabanaki Algonquin

Veliki Duh je u svim stvarima, on je u vazduhu koji dišemo. Veliki Duh je naš otac, a zemlja je naša majka. Ona nas hrani, i sve što stavimo u nju ona nam vraca.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:04

Srelac, Teton Sioux

Sve ptice, cak i one iste vrste, su razlicite, i tako je i sa životinjama i sa covekom. Razlog zašto Wakan-Tanka nije stvorio dve iste ptice ili životinje ili coveka je zato što svakog postavio Wakan-Tanka da bude nezavisna individua i da se oslanja na sebe.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:04

George Copway, Poglavica Ojibwa (1818-1863)

Medu Indijancima nema pisanih zakona. Obicaji koji se prenose sa kolena na koleno su jedini zakon koji ih vodi. Svako se može ponašati drugacije od onoga što se smatra dobrim ako sam tako izabere, ali takvo ponašanje ce mu doneti osudu naroda. Strah od osude naroda je mocan obruc koji drži sve ljude u jednom društvenom telu.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:05

Tecumseh Shawnee

Gde su danas Pequoti? Gde su Narragansetti, Mohikanci, Pokanoketi i mnoga druga nekada moca plemena našeg naroda? Nestali su pred pohlepom i tlacenjem Belog Coveka, kao sneg pred zimskim suncem.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:05

Veliki savet Americkih Indijanaca (1927.)

Beli ljudi, koji pokušavaju da nas naprave po sopstvenoj slici, hoce da budemo, kako to oni zovu, “asimilovani”, uvlaceci Indijance u mejnstrim i uništavajuci naš nacin života i naše kulturne obrasce. Oni veruju da bismo trebali biti zadovoljni kao oni ciji koncept srece je materijalisticki i pohlepan, što je veoma razlicito od našeg puta. Mi hocemo slobodu od belog coveka radije nego da budemo integrisani. Mi necemo neki deo establišmenta, mi hocemo da budemo slobodni da odgajamo našu decu u našoj veri, na naš nacin, da možemo da lovimo i pecamo i da živimo u miru. Mi ne želimo moc, mi ne želimo da budemo kongresmeni ili bankari, mi hocemo da budemo svoji. Beli covek kaže, postoji sloboda i pravda za sve. Mi smo dobili “slobodu i pravdu” i zbog toga umalo ne bejasmo istrebljeni. Mi to necemo zaboraviti.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:05

Peti godišnji skup kruga starih mudraca (1980.)

Mnogo je stvari za podeliti sa Cetiri Boje covecanstva u našoj zajednickoj sudbini sjedinjenoj sa Majkom Zemljom. Ovo deljenju mora biti razmotreno sa velikom pažnjom od strane mudrih i vraceva koji cuvaju sveto poverenje, da ne bi došlo do štete od ljudi kroz neznanje ili zloupotrebu ovih mocnih sila.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:05

Wintu Žena (19-ti vek)

Kada mi Indijanci ubijamo meso, mi sve pojedemo. Kada kopamo korenje, kopamo male rupe. Kada gradimo kuce, kopamo male rupe. Mi tresemo kukuruz i druge plodove s biljaka, mi ne išcupamo stablo. Mi koristimo samo mrtvo drvo. Ali beli ljudi buše zemlju, ruše drveca, ubijaju sve. Beli ljudi ne obracaju pažnju ni na šta. Kako može duh zemlje voleti Belog coveka? Gde god je beli covek dotakne, to je bol.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:06

Vilijem Komanda, Mamiwinini, Kanada (1991.)

Indijanci vide dva puta sa kojima se suocava bledoliki kao put tehnologije i put duhovnosti. Mi osecamo da put tehnologije vodi moderno društvo ranjenoj i sprženoj zemlji. Može li biti da put tehnologije predstavlja žurbu u uništenje dok put duhovnosti predstavlja sporiji put kojim su indijanci putovali i koji sada ponovo traže? Zemlja nije spržena na tim tragovima. Trava tamo još uvek raste.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610Čet 8 Dec - 19:06

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty



Poglavica Aupumut, Mohikanci (1725.)

Kada dode vreme za umiranje, ne budi kao oni cija srca su puna straha od smrti, pa kada njihovo vreme dode oni placu i mole za još malo vremena da žive svoje živote ponovo na drugaciji nacin. Pevaj svoju pesmu smrti i umri kao junak koji se vraca kuci.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 4 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Indijanske izreke, poslovice i priče
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Arapske narodne poslovice i izreke
» Narodne zagonetke, pitalice, poslovice..
» Afganistanske poslovice i izreke
» Azerbejdžanske poslovice i izreke
» Ruske poslovice i izreke
Strana 4 od 12Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-