Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Indijanske izreke, poslovice i priče

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:40

Nijedna se reka ne može vratiti svom izvoru, a opet sve reke moraju imati početak.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:40

Kiša pada i na pravedne i na nepravedne. (Hopi)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:40

Svaka ptica voli sebe da čuje kako peva. (Arapaho)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:40

Čovek mora sam sebi da pravi strele. (Vinebago)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:41

ad padne mrak, sve mačke su leopardi. (Zuni)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:42

PARABOLA O VUKU

Stari poglavica Čerokija govorio je svom unuku o životu.

"Borba se odvija u meni", rekao je dečaku. "To je užasna borba i vodi se između dva vuka. Jedan je zao, on je bes, zavist, jad, žaljenje, gramzivost, pohlepa, gordost, samosažaljenje, osećaj krivice, ozlojeđenost, osećaj inferiornosti, lažljivost, lažni ponos, osećaj superiornosti, sumnja u sebe i ego.


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Indijanci-2-670x446
Drugi je dobar, on je radost, mir, ljubav, nada, smirenost, poniznost, prijatnost, dobročinstvo, saosećanje, darežljivost, istinoljublje, samilost i vera. Ova ista borba se odvija i u tebi i u svakoj drugoj osobi takođe."

Unuk je razmislio o tome neko vreme, a onda je pitao dedu.

"Koji vuk će pobediti?"

Stari poglavica mu je jednostavno odgovorio.

"Onaj kojeg hraniš."
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:43

MOLITVA PLEMENA UTE

Zemlja me uči tišini dok su travke još mirne na prvoj svetlosti. Zemlja me uči patnji kao staro kamenje koje pati od sećanja. Zemlja me uči smernosti kao cvetovi ponizni tokom cvetanja. Zemlja me uči brižnosti dok majke brinu o svojoj deci. Zemlja me uči hrabrosti kao drvo koje stoji samo. Zemlja me uči ograničenjima kao mrav koji hoda po tlu.

Zemlja me uči slobodi kao orao koji jezdi nebom. Zemlja me uči prihvatanju kao lišće koje umire svake jeseni. Zemlja me uči obnovi kao seme koje niče svakog proleća. Zemlja me uči da zaboravim na sebe kao što otopljeni sneg zaboravlja svoj život. Zemlja me uči da se sećam ljubaznosti kao suva polja koja tuguju za kišom.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:43

10 ZAPOVESTI AMERIČKIH INDIJANACA

1. Postupaj prema Zemlji i svemu što na njoj obitava sa poštovanjem
2. Ostani u blizini Velikog Duha
3. Pokazuj veliko poštovanje prema svojim bližnjim bićima
4. Radi zajedno s drugima za dobrobit čovečanstva
5. Pomaži i budi ljubazan gde god je potrebno
6. Radi ono što znaš da je ispravno
7. Brini od dobrobiti uma i tela
8. Posveti deo svojih napora višem dobru
9. Budi istinit i iskren u svakom trenutku
10. Preuzmi punu odgovornost za svoje postupke
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:44

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Foto-620x350
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:47

Verovali ili ne, ali čuveni Vinetu koji je stekao svetsku slavu je Srbin! Glumac Gojko Mitić, rodom iz okoline Leskovca, gotovo je nepoznat u našoj zemlji, ali je jedna od najvećih zvezda nemačke kinematografije.Toliko da je uvršćen na listu 300 ličnosti koje su obeležile nemačku istoriju, rame uz rame sa Bahom, Betovenom, Geteom, Hegelom, Kantom, Ajnštajnom, Heseom, Manom, braćom Grim, Engelsom, Hajdegerom, Marksom, Ničeom, Frojdom, kao i savremenicima Borisom Bekerom, Štefi Graf, Klaudijom Šifer, Mihaelom Šumaherom…

Ovaj glumac rođen 1940. godine u selu Strojkovce je glumio u više od 40 vestern filmova, najčešće u ulozi Vinetua, najslavnijeg poglavice Apača.

- Moj ulazak u taj svet bio je sasvim slučajan. Prvi put sam se susreo sa kamerom u istorijskom filmu „Lancelot“, koji je sniman u Vojvodini. To je bila dobra prilika za nas studente da se nešto zaradi. Mene je izabrao reditelj, koji je igrao i glavnu ulogu, za svog dublera. U odgovarajućem kostimu popeli su me na konja, u desnoj ruci dugo koplje, u levoj veliki štit, jedva sam uspeo da držim dizgine konju. Snimamo juriš, ja prvi, a za mnom 250 konjanika. Tada mi je postalo jasno zašto uzima dublera, pad sa konja ne bi bio nimalo prijatan za okovanog viteza jahača - seća se Mitić.
Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Foto-1-830x0
Nakon toga usledile su manje uloge u stranim koprodukcijama, sve dok ekipa DEFA studija iz bivšeg DDR-a, tražeći terene u Jugoslaviji za film sa indijanskom tematikom, nije nabasala na njegovu fotografiju kod „Jugoslavije filma“.

Gojko dobija glavnu ulogu u filmu „Sinovi velike medvedice“, koji doživljava ogroman uspeh, nakon čega glumi u još 12 filmova sa istom tematikom, televizijskim serijama i pozorištu.
Daleki i egzotični svet Indijanaca zahvatio je kao manija sredinom prošlog veka Evropljane. Svako se trudio da u svoj život unese deo legendarnog Divljeg zapada, oduševljavajući se indijanskim filmskim pričama.

Karl Maj probudio je u njemu interesovanje za Indijance još dok je kao dete čitao njegove romane.

- Likovi iz mojih filmova nisu proizvod romantike sa logorske vatre, već odbrana svoje životne sredine i svojih istorijskih prva od osvajača. Što sam više saznavao o domorocima američkog kontinenta, sve više sam ih cenio, imao veći respekt prema njima. To je mudar narod koji je ostao ponosan bez obzira na genocid koji je pretrpeo. Živeli su u skladu sa prirodom i uzimali samo koliko im treba, a mi uništavamo životnu okolinu samo ako je profit u pitanju. A jedan indijanski učitelj kaže: „Mi indijanci mislimo da smo deo naše majke zemlje, a beli ljudi misle da je poseduju“ - naglašava Gojko.

Gojko Mitić heroj je Indijanaca, Printskrin: Youtube/Алексей Давыденков
Trudeći se da se poistoveti u potpunosti sa svojim likovima, on je obožavaoce oduvek fascinirao opasnim scenama bez dublera.

- Danas postoje nove tehničke mogućnosti, kompjuteri pomažu i na filmu. Glumci sve mogu, da idu kroz vatru, hodaju po plafonu i sa lakoćom preskaču planine. Ali nije uvek skup film garancija za uspeh - napominje Gojko.

Ne skriva Gojko Mitić zadovoljstvo što je i među Indijancima postao heroj.

- To sam osetio u Americi. Dok sam dva puta boravio među Indijancima, posle prikazivanja filmova, prilazili su mi i govorili da me smatraju svojim junakom jer sam se, barem u filmovima, borio za njihova prava. Sakupljao sam godinama i njihove mudrosti, pa sam pre pet godina u Nemačkoj objavio kompakt-disk na kom sam sve te njihove pametne misli čitao. Disk je „planuo“ i vrlo je popularan među Nemcima. Ma koliko da je čovek uzbuđen i da ima naporan dan, kada sluša te mudrosti potpuno se opusti. Divan je to narod.

O popularnosti koju je stekao na filmskom platnu govori i podatak da je jedan asteroid dobio ime po njemu - Gojkomitic.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:49

Istorija celog sveta bi protekla potpuno drugačije. Bili bismo u dodiru sa prirodom, nama samima i Zemljom.

Mogli bismo da se povežemo sa životinjama, zvezdama, cvećem i jedni sa drugima tako duboko! Nešto veoma vredno je izgubljeno u modernoj realnosti. Ne zaboravimo barem mudrosti koje su domoroci Amerike podelili sa ostatkom sveta.

Ako je to moguće, pokušajmo da ponovo stvorimo svet kosmičkog, zemaljskog i univerzalnog razumevanja koji su oni nekada poznavali.
"Ne plaši se da plačeš. To će osloboditi tvoj um od tužnih misli." - Hopi
""Bolje je imati manje groma u ustima i više munja u ruci." - Apači
"Sve biljke su naša braća i sestre. Oni pričaju sa nama i ako slušamo, možemo da ih čujemo." - Arapajo
"Reci mi i zaboraviću. Pokaži mi, i možda se neću setiti. Uključi me, i razumeću." - Nepoznato pleme
"Oni koji ležu sa psima, bude se sa buvama." - Blekfut
"Kad si se rodio, plakao si i svet se radovao. Živi život tako da, kada umreš, svet plače a ti se raduješ." - Čiroki
"Naš prvi učitelj je srce." - Čejen
"Nema smrti, samo promene svetova." - Duvamiši
"Ne možeš probuditi onoga koji se pravi da spava." - Navaho
"Svi snovi se pletu iz iste mreže." - Hopi
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:50

Dvoje mladih Indijanaca se jednom uputiše do poglavice plemena i odlučno mu rekoše:

-Mi se volimo! Hoćemo da nam daš svoj blagoslov i da nas poučiš šta treba da činimo da bi naša ljubav trajala večno.

- Dobro – odgovori im poglavica - reći ću vam šta treba da učinite. Pre nego što pođete sa mnom u planinu, pronađite dva orla i ponesite ih sa sobom, a posle ćemo videti šta dalje.

Zaljubljeni krenuše u različitim pravcima i nakon kraćeg vremena svako od njih donese po jednog orla. Kada su stigli na vrh planine, poglavica im reče:

- Uzmite sada ovo kratko uže i zavežite njegovim krajevima po jednu nogu svakom orlu.

Oni ga poslušaše i vezaše noge pticama.

- Sada ih pustite da lete! – reče poglavica.

Mladić i devojka baciše ptice u vis ka nebu, ali orlovi nisu mogli da polete jer su im noge bile međusobno vezane. Padoše na zemlju i počeše da kljucaju jedan drugog, želeći da se oslobode užeta kojim su vezani. Tada stari Indijanac reče:

- Sada presecite uže!

Mladi izvršiše i tu naredbu, presekoše vezu i ponovo baciše orlove u nebo. Ovog puta ptice su se brzo izdigle u visine, zavrtele se par puta u krug i konačno su letele prema vrhovima obližnje planine.

Tada poglavica reče:

- Eto, to je tajna večne ljubavi i sreće: ako su ljudi "zavezani" jedni za druge, nikada im neće uspeti da polete. Vi možete slobodno da letite zajedno, ali ne da budete "vezani". A ako se ipak vežete, nećete moći da spoznate pravu ljubav i mir koji ona donosi.



Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:51

Jednom se njih dvoje uputiše do velikog poglavice svoga plemena i rekoše mu odlučno:

“Mi se volimo! Hoćemo da nam daš svoj blagoslov i da nas podučiš šta treba da radimo da bi naša ljubav trajala večno.”



“Dobro”, – odgovori im poglavica. “Reći ću vam, šta da radite. Ali prvo pođite sa mnom gore u planinu. Pre toga pronađite dva orla i ponesite ih sa sobom.”

Istinito i malo jezivo: Evo kakva sudbina je vezana za vaše ime
Dvoje mladih krenuše u različitim pravcima i nakon kraćeg vremena svako od njih donese po jednog orla. Kada stigoše na vrh planine, poglavica im ovako reče:

“Uzmite sada ovo kratko uže i zavežite njegovim krajevima po jednu nogu svakom orlu.”

Zaljubljeni ga poslušaše i vezaše noge pticama.

“Sada ih pustite da lete!” – reče poglavica.

Mladić i djevojka baciše ptice u vis ka nebu, ali orlovi ne mogaše da polete, jer im noge behu međusobno vezane. Oni padoše na zemlju i počeše da kljuju jedan drugoga, želeći da se oslobode kanapa kojim su vezani. Tada stari indijanac reče:

“Sada presecite uže!”

Taxi telefoni Beograd: Spisak taksi udruženja – brojevi telefona i informacije..
Mladi izvršiše i tu naredbu, presekoše vezu i ponovo baciše orlove u nebo. Ovog puta ptice se brzo izdigoše u visine, zavrteše se par puta u krug pa uzleteše ka snežnim vrhovima obližnje planine. A mudri poglavica im reče:

“Eto, to je tajna večne ljubavi i sreće: ako su ljudi zavezani jedni za druge, nikada neće moći da polete. Vi možete slobodno da letite i zajedno, ali ako se vežete, nikada nećete moći da spoznate ni ljubav ni sreću.”

savjetnikuspjeha.com
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Čet 27 Dec - 14:53

Ako je nama dobro, biće dobro i drugima.
Moji mladići neće raditi, jer ljudi koji rade ne mogu sanjati, a mudrost nam dolazi u snu.
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Pet 28 Dec - 0:13

Naša zemlja, naša vjera i naš život su jedno. Na ovoj smo zemlji lovili jelene, losove, antilope, bizone, zečeve, purane. Od ove smo zemlje dobili stabla i kamenje za naše kuće i kive (kiva = ceremonijalna soba).
Molitva Hopija










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Pet 28 Dec - 0:13

Sveta Majko Zemljo, drveće i čitava priroda svjedoci su tvojih misli i djela.
Winebago










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Pet 28 Dec - 0:14

Prvi mir, koji je najvažniji, je onaj koji dolazi u dušu čovjeka kad shvati svoju vezu, svoje jedinstvo s univerzumom i svim njegovim moćima, i kad shvati da se u središtu univerzuma nalazi Veliki Duh i da je to središte svugdje, da se nalazi u svakom od nas.
Crni Los, Oglala 










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Pet 28 Dec - 0:15

Sve što je stvoreno je sveto. I zato ne zaboravite: svaka zora koja dolazi sveti je doganaj i svaki dan je svet, jer svjetlost dolazi od Velikog Duha. Uvijek morate imati na umu i to da su dvonožni i sav ostali narod kojim je napučena ova zemlja sveti i da s njima morate tako i postupati.
Žena Bijelog Bivola, Oglala Sioux










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:47

Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Indijanci-1-485x274
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:48

Starost nije časna koliko i smrt, ali je većina ljudi svejedno želi. (Vrane)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:48

Ne sudi svom susedu dok ne budeš hodao dva meseca u njegovim mokasinama. (Čejeni)

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:49

Slušajući svoje unutrašnje ja i sledeći sopstvene instinkte i intuicije, osoba može biti odvedena na sigurno. (Lakota)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:49

. Ako je čovek mudar kao guja, može sebi priuštiti da bude bezopasan kao golubica. (Čejeni)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:49

Ne postoji smrt, samo promena sveta. (Duvamiš)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610Sre 21 Avg - 22:50

Nemoj se plašiti da plačeš, to će osloboditi tvoj um žalosnih misli. (Hopi)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče - Page 11 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Indijanske izreke, poslovice i priče
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Francuske narodne poslovice i izreke
» Ruske poslovice i izreke
» Narodne zagonetke, pitalice, poslovice..
» Afganistanske poslovice i izreke
» Azerbejdžanske poslovice i izreke
Strana 11 od 12Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-