Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Kahlil Gibran

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:05


Verovanje je lepa stvar, ali smeštanje te vere u izvršenje ispit je snage.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:05

Nisam napustio ljude kako bih video Boga, jer sam ga uvek viđao u domu svoga oca i majke. Otklonih se od ljudi jer njihove prirode bijahu drukčije od moje, a njihovi snovi ne življahu u slozi s mojima. Napustih čoveka jer bijah shvatio da se žito moje duše okreće u jednom smjeru i ne mrvi u skladu sa žitom drugih duša koja se kreću u drugom smeru. Napustih civilizaciju jer bijah spoznao da je postala staro i izopačeno stablo, snažno i strašno, čije korenje je bespovratno ukopano u Zemljinoj tmini, a granje seže onkraj oblaka; ali njegov je cvat od pohlepe i zla i zločinaštva, a plodovi od jada i bede i straha. Krstaši su pokušali u nj uklopiti dobro i promeniti mu ćud, ali ne požnjehu uspeha. Umreše razočarani, izmučeni i istrzani...Ne, moj brate, ne poiskah samoću iz religioznosti, već jednostavno da bih izbegavao ljude i njihove zakone, njihova učenja i tradicije, njihove ideje i njihov lažni sjaj i njihove jadikovke.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:05

Potražih samoću kako ne bih morao gledati lica ljudi koji prodaju sebe i kupuju za istu cenu stvari koje su manje vredne od njih samih, duhovno i materijalno.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:05

Potražio sam samoću kako bih se maknuo od onih samozadovoljnih pojedinaca koji u svojim snovima viđaju spektre znanja i veruju da su postigli svoj cilj.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:06

Pobegoh od društva onih koji viđaju samo fantome istine u svojim buđenjima, i
izvikuju svetu kako su potpuno savladali bit istine.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:06

Napustih svet i potražih samoću jer postadoh umoran od susretljivosti one većine koja veruje da je poniznost neka vrsta slabosti i milosrđe vrsta plašljivosti, a snobizam jedan oblik snage.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:06

Potražih samoću jer se gnušah onih koji iskreno veruju da sunce i mesec i zvezde ne izlaze doli iz njihovih kovčega i ne smeštaju se nigde doli u njihove vrtove.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:06

Pobegoh od onih koji se otimaju za položaje i uništavaju ljudima sudbine bacajući im u oči zlatnu prašinu i puneći im uši zvucima beznačajnih reči.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:06

Odbegoh od propovednika koji ne žive u skladu sa svojim propovedima i koji
od ljudi zahtevaju ono čega se sami ne pridržavaju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:07

Poiskah samoću jer se u njoj nalazi pun život za dušu i za srce i za telo. Pronađoh beskrajne prerije u kojima se odmara sunčeva svetlost i gde cveće izdiše svoje mirise u svemir, a potoci opevaju svoj put prema moru. Otkrih planine u kojima upoznah sveže buđenje proleća i blistavu čežnju leta i bogate pesme jeseni i prelepu tajnovitost zime. Dođoh u ovaj udaljeni kutak Božjeg delovanja jer žudeh naučiti tajne univerzuma i prići tik do Božjeg prestola.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:07

Niko na zemlji ne može pomoći čovečanstvu. Sejač, koliko god iskusan i mudar bio, ne može nagnati polje da rodi zimi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:07

Hipokrizija će ostati zauvek, čak i ako joj nokti budu lakirani i polirani; a Prevara se nikada neće izmeniti čak ni ako njen dodir postane blag i mek; a Laž se nikada neće pretvoriti u Istinu čak ni ako joj navučeš svilenu odoru i smestiš je u palatu; i Lakomost neće postati Zadovoljstvo; kao što Zločin neće postati Vrlina. I večno Ropstvo učenja, običaja i istorije ostaće Ropstvo čak i ako izmeni glas. Ropstvo će ostati Ropstvo u svom svojem jezovitom obliku, čak i ako samo sebe nazove Slobodom
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:07

Jedna je stvar koju duh ljubi i zaklinje. Jedna blistava i usamljena stvar.
To je buđenje u duhu; to je buđenje u unutarnjim dubinama srca; to je jedna neodoljiva i veličanstvena snaga koja se iznenada izdiže iz čovekove svesti i otvara mu oči, te on vidi Život usred blještavog pljuska prelepe muzike, okružen krugom silne svetlosti sa čovekom kao stubom lepote između zemlje i nebeskog svoda. To je plamen koji iznenada bljesne u duhu i dotakne i pročisti srce. To je dobrota koja okruži čovekovo srce tako da on zbunjuje i kudi sve one koji su to poricali, i pobunjuje se protiv onih koji odbijaju razumeti njeno veličanstveno značenje. To je tajna ruka koja je skinula koprenu s mojih očiju..
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:08

Otkrio sam tajnu mora, razmišljajući o rosi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:08

Gde mogu da nadjem čoveka kojim upravlja razum umesto navika i nagona.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:08

Više volim da sam sanjar medju najskromnijima sa vizijama na ostvarenje,
nego vlastelin medju onima koji nemaju ni snova ni želja.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:09

Od dve glavne vrednosti zivota, lepote i istine.Prvu nalazim u srcu koje voli, drugu u ruci koja dela.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:09

Očuvaj me od mudrosti koja ne plače, filozofije koja se ne smije, i veličine
koja se ne klanja pred djecom.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:09

Video sam ih kako jedu i ocenio ko su.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:09

Šta da kažem čoveku koji me šamara dok ga ljubim u lice
i koji ljubi moja stopala dok ga ja šamaram.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:09

Neki misle da na njih namigujem kad zatvorim oči da ih ne bih video.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:10

Kažu da ćutanje obitava u zadovoljstvu,ali ja vam kažem da bunt, opiranje i prezir obitavaju u ćutanju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:10

Podela izmedju mudraca i budale je mnogo tananija nego paukova mreža.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:10

Ne treba da zaboravimo da još uvek ima onih koji žive u pećinama; pećine su naša srca.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610Sub 16 Feb - 18:10

Mi se možda menjamo sa godišnjim dobima,ali godišnja doba nas neće promeniti.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Kahlil Gibran - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kahlil Gibran   Kahlil Gibran - Page 4 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Kahlil Gibran
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-