Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Jezičke nedoumice

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Uto 11 Dec - 19:17

Akta

Imenica akt, kada znači ’slika golog tela’, ima proširenu osnovu u množini: aktovi.

U značenju ’spis’ ima sistemsku, srpsku množinu akti-akata-aktima i latinsku, srednjeg roda akta-akata-aktima
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Uto 11 Dec - 19:22

Višlji ili viši?

Pravilan oblik je VIŠI. Ovo je komparativ od VISOK.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Uto 11 Dec - 19:23

Dečji ili dečiji

Može oboje, ali se preporučuje dečji, mačji, kozji itd. Kod ovčiji, guščiji i sl. preporučuje se duži oblik sa i, kako ne bismo imali -včj-, -ščj- i slične glasovne skupove teške za izgovor.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sre 12 Dec - 10:18

Dovezen ili dovežen, donesen ili donešen, spasen ili spašen?

Pravilno je dovezen, donesen, grizen, spasen, a dozvoljeno je i spašen, mada se ne preporučuje. (Spasen je, naime, od gl. spasti, a spašen od spasiti. Kod ovog drugog se tematski vokal -i desilabizuje i jotuje s prethodnim suglasnikom. Kod spasti, gristi, dovesti nastavak -en dolazi na suglasničku osnovu.)

spasti — spasu — spasen
dovesti — dovezu — dovezen
don(ij)eti — donesu — donesen

Ali:

spasiti — spase — spašen
ugasiti — ugase — ugašen
vid(j)eti — vide — viđen
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sre 12 Dec - 10:23

Evro ili euro?

Ova evropska valuta sreće se u dva vida: ȅvro i ȅuro. Za oba ima opravdanja: za prvi jer u našem jeziku reči s tim grčkim korenom (< Ευρώπη) imaju izgovor sa v, po vitacizmu: Evropa, evropski, evropejac, pa i serija složenica sa prefiksoidom evro-: Evroazija, evroazijski, evrointegracije…; a za drugi što je originalni naziv te valute zaista sa -u-: euro. Ipak, svi evropski jezici koji koriste ovu valutu primili su njen naziv prema svom izgovoru ovog korena (engl. /jʊərəʊ/, nem. /ɔʏʀo/, franc. /øːʀo/, grč. /evro/…), pa je Odbor za standardizaciju srpskog jezika ozvaničio formu s tradicionalnim korenom.

Dakle, evro a NE euro.

Množina ove reči je ȅvri-ȇvrā-ȅvrima (obratiti pažnju na dugi akcenat u genitivu).
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sre 12 Dec - 12:48

Kišni dan ?!

Dan može biti kišovit, mantil kišni.

Sidji dole?

Pleonazam. Sam glagol "sidji" objašnjava pravac - ne moše se silaziti - gore.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sre 12 Dec - 17:50

Izvinuo sam se... ?

U svakodnevnom govoru, često se čuje:

Izvinuo sam mu se,
Treba da mu se izvineš,
Nije lako izvinuti se…,

što je pogrešno. Pravilno je:

Izvinio sam mu se,
Treba da mu se izviniš,
Nije lako izviniti se…

Do ove greške dolazi brkanjem glagola izviniti se (’zamoliti za oproštenje’) i izvinuti se (’saviti se, izviti se’). Problem postaje još komplikovaniji jer su određena lica ova dva glagola ista.

Posebno treba obratiti pažnju na 3. lice množine: Oni su hteli da se izvine (ne izvinu). (oni su hteli da zamole za oproštaj).

Izvinuti se znači ’saviti se, izvrnuti se prema gore’: Kad sedim, uvek se izvinem (izvineš, izvine; izvinemo, izvinete, izvinu).

Naročito obratiti pažnju na 3. lice množine: Oni su morali da se izvinu da bi bolje videli. (To jest, oni su morali da se saviju/izvrnu).
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Ned 16 Dec - 10:44

Itekako ili i te kako?

Piše se odvojeno: i te kako.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Ned 16 Dec - 14:44

Gledalac ili gledaoc?

Ispravno je gledalac, a mnozina glasi gledaoci.
To je glasovna promena pri prelasku L u O, kad se iz jednine menja u mnozinu.

Srecno ili sretno?

Ispravno je srecno, jer se pridev gradi na osnovu imenice sreca i nema te glasovne promene, koja bi od imenice sreca napravila pridev sretan, iako je to u upotrebi mnogo cesto.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Ned 16 Dec - 14:48

Klubski

NE klubski, VEĆ klupski.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Uto 18 Dec - 17:38

Ni jedan ili nijedan

Izraz nijedan u značenju nula ili niko uvek se piše zajedno, i može se tretirati kao broj.
Nijedan dan nisam odsustvovao sa predavanja.
Nijedan čovek na ovom svetu nije neustrašiv.
Ali, kada želimo da kažemo i naglasimo da niko od dvojice ili niko od dve osobe nije bio prisutan ili nije nešto uradio, postigao, pisaće se uvek odvojeno i uvek u paru sa drugim članom iz izraza: ni jedan ni drugi.
Takođe će se rastavljeno pisati sa predlozima: ni sa jednim, ni sa drugim.
Ni jedan ni drugi nije došao na ispit.
Ni sa jednim od njih dvojice nisam u kontaktu.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Uto 18 Dec - 19:52

Kući sam / Kod kuće sam

Pravilno je Kod kuće sam.

Poređenja radi, kazati Kući sam bilo bi isto kao kad bi se reklo Milanu sam, a ne Kod Milana sam. Kad se radi o glagolima mirovanja (konkretno, ovde se radi o glagolu jesam/biti), onda se koristi konstrukcija kod + genitiv.

Kada je imenica kuća dopuna glagolu kretanja, naravno, upotrebiće se dativ: Idem kući.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Čet 20 Dec - 12:39

SVE VREME I SVO VREME


Pravilno je reći i napisati sve vreme. Zamenica sav u srednjem rodu glasi sve, pa će pravilno biti sve vreme, sve troje, sve pokućstvo... U daljoj deklinaciji biće sveg, svem... Dok će primeri svog, svom... biti nepravilni.
Sve vreme sedim kod kuće i učim.
Tokom brojnih ratova nestalo mi je sve pokućstvo.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Čet 20 Dec - 13:38

Strožiji ili stroži?


Stroži, ne strožiji. Jednosložni pridevi generalno imaju komparativ na -ji: tako imamo i dug–duži, blag–blaži. Postoje izuzeci od ovog pravila (prav–praviji, strm–strmiji), ali strog u njih ne spada.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Pet 21 Dec - 13:13

Obzirom na/da ili s obzirom

Izraz obzirom da/na (nešto) gramatički je neispravan. Pravilan je isključivo izraz s obzirom na (nešto).
Nepravilan će biti sledeći primer: Obzirom da nije došao, moraćemo sami da nastavimo rad.
Pravilan će biti isključivo sledeći primer: S obzirom na to što nije došao, moraćemo sami da nastavimo rad.
Često se savetuje da se umesto oba ova izraza koristi izraz bez obzira.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Pet 21 Dec - 13:49

Palmolajv

Ime marke higijenskih proizvoda prema engleskom originalu transkribuje se Palmòliv, NE Palmolajv.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Pet 21 Dec - 17:49

Odelenje ili odeljenje


Pravilno je reći i napisati odeljenje, a ne odelenje.
Primer;
Na odeljenju reumatologije radi moja mama.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Pet 21 Dec - 18:01

Trebati


Kada ne stoji uz glagol, glagol trebati je u ličnom obliku (menja se po licima):
TREBA mi olovka. / TREBAJU mi olovke. / TREBALA mi JE olovka. / TREBALE SU mi olovke.
TREBAŠ mi / TREBALI SMO mu, nije mu bilo lako samom i sl.

Bezličan će biti:
u bezličnoj konstrukciji: TREBA mi olovaka / TREBALO mi JE olovaka (dopuna je u genitivu).
u spoju sa drugim glagolom: TREBA da PIŠEM olovkom / //TREBALO JE da PIŠEM olovkom (složeni predikat);

Ipak, kad se subjekat nalazi ISPRED glagola trebati, onda svakako dolazi lični oblik, čak i ako sledi glagol
Olovke koje SU TREBALE da PIŠU plavo.
Ja SAM TREBAO da PIŠEM tom olovkom, a ne ti.
Ovde bi se očekivalo da glagol stoji u bezličnom obliku, ali rečenična konstrukcija (odnosna rečenica, informativna aktuelizacija) nameće obavezno slaganje predikata sa subjektom (olovke, ja).

Primeri poput
TREBAM olovku, TREBAĆEMO vas, TREBAO SAM novaca
(gde nemamo konstrukciju s logičkim subjektom, kao u Treba mi olovka, već prostu konstrukciju subjekta i predikata) jesu neobični u srpskom standardu, ali nisu nepravilni.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sub 22 Dec - 20:11

SA NIČIM ILI NI SA ČIM
Negacija u izrazima sa zamenicama uvek se piše odvojeno. Primeri:
ni sa kim
ni sa čim
ni od koga
ni na koga
Ne zavisim ni od koga.
Ni sa čim se ne može porediti ovo iskustvo.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Ned 23 Dec - 8:23

Na pamet ili napamet?


Napamet (spojeno) je prilog koji znači „[učiti] naizust, bez razumevanja“. Na pamet (razdvojeno) ide u izrazu „pasti na pamet“
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Ned 23 Dec - 11:57

Razočarenje ili razočaranje

Oba primera-razočaranje/razočarenje su prihvatljiva, s tim da je ipak pravilnije reći razočaranje. Glagolski pridev trpni od glagola razočarati biće razočaran, pa će u skladu s tim primerom, imenica biti sagrađena dodavanjem nastavka -je na reč razočaran, pa ćemo dobiti razočaranje.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Ned 23 Dec - 18:46

Hvala na…

Ispravne su obe konstrukcije: Hvala na tome i Hvala za to, ali je nešto češća prva.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Pon 24 Dec - 17:18

SAMNOM ILI SA MNOM

Pravilan je izraz sa odvojenim pisanjem jer je sa predlog, a mnom oblik instrumentala zamenice moj.
Tako da se pravilno piše:
Da li hoćeš da ideš sa mnom na letovanje?
Sa mnom je išla moja najbolja drugarica.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sre 26 Dec - 14:23

Sa dva muškarca ili sa dvama muškarcima/ Sa dve žene ili sa dvema ženama

Brojevi jedan, dva, tri i četiri su promenljivi, tj. imaju deklinaciju i menjaju se kroz padeže.
Nominativ: dva, dve, tri, četiri
Genitiv: dvaju, dveju, triju, četiriju
Dativ, instrumental, lokativ: dvama, dvema, trima, četirima
Bila sam na moru sa dvema drugaricama.
Pozajmio sam skripte od dvaju drugara sa fakulteta.
U svakodnevnoj komunikaciji često se primećuje da se ovi brojevi upotrebljavaju kao nepromenljivi.
Bila sam na moru sa dve drugarice.
Pozajmio sam skripte od dva drugara sa fakulteta.
Ovakvi primeri nisu gramatički ispravni.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610Sre 26 Dec - 18:51

U stvari

Piše se uvek ODVOJENO: u stvári, kao što se piše odvojeno sinonimna konstrukcija u suštini, na primer: On tako samo priča, a u stvari ništa ne čini; Moguće je da si u pravu, u stvari, sasvim se slažem s tobom…
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Jezičke nedoumice Empty
PočaljiNaslov: Re: Jezičke nedoumice   Jezičke nedoumice Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Jezičke nedoumice
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost :: Gramatika-