Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Da li su sve žene dame?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 22:31

[You must be registered and logged in to see this image.]

Najjednostavniji odgovor bi bio – nisu. Zbog ovoga bi većina žena koje smatraju da su dame samim tim što su žene osetila strahovitu uvređenost ali tako je – nisu sve žene dame.

Vrlo često ćete čuti da se žene bune jer ih muškarac nije propustio ispred sebe, one su dame, da nekome govore – ne možete sa mnom tako razgovarati, ja sam dama, često ćete pročitati za neke žene – prva dama estrade, prva dama folka, prva dama roka, prva dama srpskog nečega, uglavnom za žene uz čije ime nikako ne može stajati ta uzvišena reč – dama.

Damu ne čini njen posao, naročito ne estradni, ni ono što je obukla, ni novac koji poseduje, ni skupo „perje“ jer je to ipak samo perje. I prava dama nikada za sebe neće reći da je dama, niti će nekoga upozoriti kako treba prema njoj da se ophodi.

Ženu damom ne čini ni njen „pedigre“ ili novac jer da je tako, Paris Hilton bi trebalo da bude dama a ona to nikako nije. Madona koju nazivaju prvom damom roka takođe nije dama. Dakle, reč dama se prosto vezuje uz žene.

Dama nije titula, ne nasleđuje se, da se nasleđuje ćerka Grejs Keli, Stefani bi bila dama, a takođe nije.

Do pre dvadesetak godina, dok nismo izašli iz socijalizma, perioda u kome je bilo skoro nepristojno za ženu reći da je dama, sve žene su bile drugarice, reč dama se vezivala za neku ženu samo u predratnim gospodskim krugovima. I bile su obično od strane drugarica izložene podsmehu. Čak ni žena predsednika u to vreme nije nosila titulu dame.

Danas se žene prosto otimaju kako bi ih neko nazvao damom umesto da rade na tome da ih neko doživljava kao damu jer damom se ne postaje rođenjem, titula dame se stiče, uglavnom vaspitanjem.

Vrlo često ćete takođe čuti da neko izgovara – ona lepa dama, mnogi misle da dama mora biti lepa. Iako je lepota relativna stvar, odnosno stvar ukusa, dama ne mora biti lepa.

Dama je obrazovana žena, lepih manira, odmerena, koja ima stil, prefinjena, samosvesna, koja zrači i koja samim tim sebi ne dozvoljava ono što radi većina žena, da ogovara, svesno privlači pažnju oblačenjem, smehom ili ponašanjem. Dama se postaje, dami nije važno da je neko nazove damom, ona je dama zbog sebe same, biti dama je stil života. Dama nikada neće ni do obližnje prodavnice otići a da nije pristojno obučena, nikada se u javnosti neće pojaviti nedoterana, Koko Šanel je svojevremeno rekla da je žena koja se u javnosti pojavi nenašminkana i neuredna jednostavno nepristojna žena, društveno nepristojna. Naravno, to ne znači da treba na sebe da nanese tonu šminke ispod koje je niko neće prepoznati, već sasvim diskretnu šminku.

Dama ima stav, čitava njena pojava odiše time da je žena sa stavom. Dama se neće u zrelim godinama oblačiti kao tinejdžerka, smatra to nepristojnim, sa ponosom će nositi svoje godine, ona zna da bez obzira koliko vitko telo ima, ili duge noge, njene godine ne dozvoljavaju da nosi mini suknju.

Dama se ne izdire, čak ni na svoju decu i muža, ima dovoljno argumenata da ono što hoće izgovori mirnim tonom.

Dama, naročito ona koja se bavi javnim poslom, nikada neće dozvoliti da njena intima puni novinske tekstove, neće davati nepristojne izjave o svom seksualnom životu, ono što rade mnoge žene samo da bi se o njima pričalo. Dame ne igraju na kartu seksa kako bi na sebe privukle pažnju. Damu nikada nećete videti sa nepristojno dubokim dekolteom, niti sa frizurom koja je u trendu, niti u onome što nosi svaka druga žena.

Kad malo bolje razmislite, oko nas je vrlo malo pravih dama.

Recimo, bivša predsednica parlamenta a sadašnja ministarka zdravlja, Slavica Đukić Dejanović je dama. Ona ima svoj stil, uvek je odmerena u izjavama, uvek je nasmešena, njen ton je miran, može vam se svideti ili ne svideti politička opcija kojoj pripada, ali ona je prava dama.

Svetlana Bojković, glumica, je takođe dama. Danas je u trećem braku, obično žene koje su u istoj poziciji nailaze na pritajenu osudu društva, ali ona je dama, umela je odlično damu da dočara i svojim ulogama.

Uporedite samo njih dve sa svim onim ženama uz koje vezuju tu privilegovanu titulu – dama.


T.

Šta je , ko je i šta treba po vama da ima prava dama?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34534

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 22:48

Svaka žena je dama na svoj način [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 22:52

Naravno da sve žene nisu dame. Niti se kao takve radjaju.
Pored svega navedenog u uvodnom postu, biti dama, pored manira koji joj
obezbedjuju takav status, mora imati svoj istančani smisao za način i ukus u
celokupnom svom bitisanju, izgradjen stav i negovati svoj identitet koji se ne odnosi
samo na stil oblačenja i praćenje modnih trendova.
Nazad na vrh Ići dole
Kayser Soze

  

Kayser Soze

Muški
Poruka : 13287

Lokacija : Tamo gde Dunav ljubi nebo

Učlanjen : 01.10.2012

Raspoloženje : Priđi da ti šapnem ...


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 23:21

Nisu sve žene dame ... i to nema isključive veze sa tim da li je žena sa sela ili iz grada, koliko je obrazovana i kako vaspitavana ....

Za mene žena koja je dobro "fasadirana" potkovana svim čudima i manirima ovoga sveta, a iza sebe je ostavila stan, kupatilo, ormare u stanju kao posle nuklearne katastrofe ne može biti dama. Za mene taj pojam ima nogo širi smisao i dama se može biti i bez šminke u kućnom ogrtaču ...
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 23:28

Za mene biti dama nema nikakve veze sa time kako se oblači, na koji način šminka ili na kom mestu radi, sa tim kakva je ona kao osoba. Po meni, dama mora biti umerena, ljubazna, prijatna , način na koji se ophodi prema ljudima je sa poštovanjem i tome slično. Biti dama nije stvar fizičkog izgleda već isključivo ponašanja i karaktera.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kayser Soze

  

Kayser Soze

Muški
Poruka : 13287

Lokacija : Tamo gde Dunav ljubi nebo

Učlanjen : 01.10.2012

Raspoloženje : Priđi da ti šapnem ...


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 23:37

Shadow ::
Za mene biti dama nema nikakve veze sa time kako se oblači, na koji način šminka ili na kom mestu radi, sa tim kakva je ona kao osoba. Po meni, dama mora biti umerena, ljubazna, prijatna , način na koji se ophodi prema ljudima je sa poštovanjem i tome slično. Biti dama nije stvar fizičkog izgleda već isključivo ponašanja i karaktera.

..........a i šire Very Happy

Imao sam negde problem da formulišem u par rečenica zašto smatram da svaka žena nije dama, a da je svaki muškarac još manje gospodin, pa sam se fokusirao na ono što kod većine simbolizuje taj pojam, a trebalo bi mi malo više vremena da objasnim koga smatram damom i zašto a koga ne i zašto ...ali definitivno "to nešto" što neku ženu čini damom (bar po meni) nema svaka ....
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 22 Nov - 23:47


Veoma često čujem kada neka "gospođa" insistira na tome kako je ona dama i na konto toga zahteva neki tretman koji bi priličio pravoj dami, a ton kojim se obraća i načinom na koji to izgovara više priliči onoj drugoj kategoriji a ne dami Laughing ..ali , opet koristi to svoje pravo da bude dama i dobije ono što zahteva Laughing ..Problem je izgleda u tome, što se i taj naziv ili epitet dama zloupotrebljava Laughing ..pa vrlo često ljudi ne razlikuju pravu damu od ...samo žene happy










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
dusajuca

  

dusajuca

Ženski
Poruka : 8125

Lokacija : Banat

Učlanjen : 09.08.2012


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Pet 23 Nov - 14:45

Sve zene mogu da budu dame,ali nisu sve vaspitavane ili odrasle u okruzenju gde su osobine dama negovane ili cenjene.Tako da dobijamo sarenilo..
Nazad na vrh Ići dole
Sagacity

Master
Master

Sagacity

Ženski
Poruka : 5297

Učlanjen : 29.07.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 0:56

Lena Kovačević je recimo po meni neko ko je umeren, lepo vaspitan, smeran...Sva je na mestu...

S'druge strane imamo Stoju, koja je takođe u šou biznisu, skupo se oblači i sva je ''skupa'', ali je teški ljakse...[You must be registered and logged in to see this image.]

Prema tome...nisu sve žene dame....
Nazad na vrh Ići dole
Tanguy

Master
Master

Tanguy

Muški
Poruka : 35425

Učlanjen : 10.09.2012


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 0:59

Nisu i ne mogu biti.Zabluda je ako tko misli da jesu sve.
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 39

Učlanjen : 26.09.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 1:03

Delim mišljenje koje je vrlo lepo i argumentovano iznela Sagacity...Ne poznajem je, ali mi se
svidja njen damski pristup svakoj temi na forumu. Ma, bravo (možda je ovo off topic, ali morala sam izneti ovo ) Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 1:06

Za mene dama nije porijeklo, nije ni oblačenje, nisu ni nakit ni šminka, nisu ni maniri.

Ništa vanjsko, kupovno, namješteno, naučeno.

Za mene je dama žena koja zrači razumijevanjem, suosjećajnošću, koja djeluje nenametljivo, čak stidljivo, koja sluša sa zanimanjem što joj govore, na kojoj jednostavno osjetiš da su joj ljudi s kojima komunicira važni. I u čijoj se blizini svatko osjeća značajan i važan.

Daleko od toga da su sve žene dame.

Čak su i rijetke po meni.

Kada pomislim za primjer pada mi jedno ime na pamet. Kao zakon.

Iako, iskreno, tu ženu nisam mogao smisliti dok je bila živa.

Princeza Dijana.

Pa mi još jedna pada na pamet.

Grejs Keli.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 10:00

.. nebi da se ponavljam ,l pomalo od svijuh se slažem ,biti Dama je nešto više od žene ,to je istinska lepota njene iskrene dobronamerne duše s veličinom u srce humanosti tj blagonaklonost prema čovečanstvu .. .
danas se brka pojam šta je dama , tako da imamo raznih dama koje su sve osim toga ..jer dama je žena koja ima poštovanje od svih nezavisno od pristrasnosti ,prijateljstva i nikad neće iziskivati ,to jest nametnuti da je dama ,njena spontanost u davanju sebe u nesebičnosti radi viših ciljeva kao što je samilost ,saosećajnost jednako za sve ...Dama netraži intelekt , novac , prestiž , niti prefinjene manire ,dama može biti sasvim obična žena koja svakodnevno prolazi pored nas ,i svojom mirnoćom kroz skromnost ,kao u davanju pažnje ,ljubavi prema ljudskom biću ,razumevanje i pružanje ruke pomoći u datom momentu bez traženja bilo koje zahvalnosti ili koristi ...
Dama je kad 99% osoba različitih karaktera ,mišljenja ,staleža odaju poštovanje ženi za njenu prisutnost nenametnutu sa ogromnoim razumevanjem za sve nepraveći nikakve razlike .... happy
Nazad na vrh Ići dole
Sagacity

Master
Master

Sagacity

Ženski
Poruka : 5297

Učlanjen : 29.07.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 13:54

<p>
panonski galeb ::
..


Dama je kad 99% osoba različitih karaktera ,mišljenja ,staleža odaju poštovanje ženi za njenu prisutnost nenametnutu sa ogromnoim razumevanjem za sve nepraveći nikakve razlike .... [You must be registered and logged in to see this image.]


Slažem se...Ali ono što je interesantno da ženi koja nosi opanke i hranu stoci, nikada neće niko dodeliti tu ulogu ''dame'', bez obzira što ima sve kvalitete. Više će je smatrati plemenitom nego damom...

Dama ipak ima i neke karakteristike koje su izvan same plemenitosti i karaktera...Poseduje ona i to, ali ima tih sitnih detalja koje je baš čine damom...Dame su prefinjenije, što ne znači da žena na selu koja nosi opanke i maramu, ne može biti, ali eto ona nikada ne može imati ulogu dame...ili bar ja ne znam za takvu neku...

Zašto je to tako...?
Nazad na vrh Ići dole
Mina

  

Mina

Ženski
Poruka : 7923

Učlanjen : 15.11.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 25 Nov - 14:15

Daleko od toga da su sve zene dame, a da mogu biti, mogu ali nazalost ni u tom slucaju ne sve...mnogo toga treba da se poklopi, sastavi...izgradi, bude....da bi neku zenu nazvali damom!
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Pon 21 Jan - 13:45

Kad čujem za neku ženu da je nazovu damom po meni to znači da ima stila , da je doterana , negovana i samostalna , dama je umjerena u klopi i piću a nadasve svojim ponašanjem stavlja do znanja da je zavredila poštovanje i naziv dama [You must be registered and logged in to see this image.]
of corse dama ne znači ni posao kojim se bavi , ni kako se oblači , ni kako se macka - dama je komplet ledy od glave do pete ali i sa svim onim što ima u glavi Cool










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sarra

  

Sarra

Ženski
Poruka : 9173

Učlanjen : 09.04.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Maniri prave dame    Da li su sve žene dame? Sat610Sre 27 Mar - 11:50

Šta danas znači "biti dama"? "Ingliš mener" jedinstvena kompanija koja pruža obuku iz savremene etikecije, protokola, umetnosti, društvenih veština, domaćinstva i pripremanja raznih događaja, sa sedištem u Velikoj Britanji, može vas naučiti i pravim damskim manirima, koji mogu pomoći da steknete samopouzdanje i budete spremni za svaku situaciju.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kada je novinarka Rejčel Džonson došla da upozna direktorku koledža, Dajanu Mader, dobila je prvu lekciju: - Jedna od prvih stvari koje treba da naučite jeste pravilno rukovanje- rekla je Maderova, izvlačeći svoju ruku iz Dajaninog stiska.

- Amerikanci se rukuju sedam sekundi- nastavila je Dajana- ali ovde, dovoljno je tri sekunde za rukovanje. Odmah zatim Rejčel je naučila i da postoji pravilan i pogrešan način otvaranja i zatvaranja vrata, kao i ulaska i izlaska iz prostorije. Po njenim rečima, mnogo je komplikovanije nego što izgleda. Kao prvo, dama nikad neće okrenuti zadnjicu osobi koju napušta, nego će postarati da to bude mnogo "nežnije".
Kad je reč o ponašanju za stolom, na prvom času je naučila da razlikuje nož za ribu od noža za voće.

Dama uvek

- ume lepo da zahvali, ali ne preteruje u izlivu osećanja
- zna kada se nosi, a kada se ne nosi šešir
- ljubazno razgovara sa poslugom i konobarima
- pravi društvo najstarijima i najdosadnijima na zabavama
- daje prednost drugima


Dama nikad

- ne vodi duge razgovore preko telefona i ne proverava poruke dok je u društvu
- nije gruba prema posluzi
- ne stavlja šminku u metrou
- ne govori drugima iza leđa ono što ne može da im kaže u lice
- ne omalovažava svog supruga kad su u društvu

U vreme pre 20. veka reč "dama" je, po mišljenju Rejčel, bila samo verbalna burka, čiji je cilj da žene drži u pokornosti i smernosti, baš kao što su steznici i korseti imali zadatak da sputavaju ženske kretnje.

Čitav život žene - od toga kakvu odeću je nosila, šta je čitala, gde je sedela u crkvi, šta je kome govorila - bio je tačno određen i imao svoja pravila.
Džejn Ostin je ustalasala javost govoreći da ne mora da znači da se dama rađa, već da svaka žena može biti i pokazati da je dama, jedostavno uz pomoć vrlina kao što su dobrota, lepota i karakter, jednom rečju, svojim ponašanjem. I tako je bilo sve do šezdesetih prošlog veka, kada žena prestaje da postoji samo u senci muškarca.
Žene su poželele oslobađanje, i vlastite karijere. Vrhunac se dogodio u vreme dok je na mestu premijera Velike Britanije bila Margaret Tačer.
Tokom 80-tih i 90-tih termin "dama" prestao je da bude u opticaju. Žene su stavile naramenice i krenule da se probijaju kroz život. Globalna recesija, kraljevsko venčanje i pojačani osećaj da žene treba da trguju svojim društvenim i seksualnim kapitalom kako bi maksimalno iskoristile svoju vrednost, obnovili su potrebu da ponovo postoje dame, a kao glavni “krivac” javlja se vojvotkinja od Kembridža, Kejt Midlton, koja je postala uzor mladim devojkama koje sanjaju da takođe pronađu svog princa.










Always be positive  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Pet 22 Nov - 18:19

Dame ustvari ne postoje.
To je umjetna tvorevina bogatih muškaraca, koji su htjeli uljuditi bezobrazne razuzdane bogatašice. Stvorili su šablonu žene koja im najviše odgovara. Kao pratilja.
Bolje rečeno, kao ukras.

Obična muška izmišljotina.

happy










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Pet 22 Nov - 18:24

Dama, vrsta koja nestaje

[You must be registered and logged in to see this image.]

DAMA. Prva asocijacija na ovu reč su mi Odri Hepbern (Audrey Hepburn), Džeki Kenedi (Jackie Kennedy), Sofija Loren (Sophia Loren)… Reč sofisticirana, lepa, decentna kao i značenje koje nosi. Čini se, ipak, da se ona danas sve ređe može s razlogom upotrebiti.
Dama je više od fine garderobe, lepe frizure, nakita i šminke. Od dame se uvek očekuju prefinjen stav, istančan ukus, otmeni maniri, graciozan hod, umerenost u reakcijama i ponašanju. Sigurno nije lako biti dama. To je nešto što se gradi i stiče, ali i nešto sa čim se radja.
Jedna situacija iz moje najbliže okoline dosta me je podstakla na razmisljanje o ovoj temi.
Tog popodneva gledao sam film koji datira iz šezdesetih. Tri drugarice dolaze na ručak kod četvrte. Sto postavljen sa kristalnim čašama i srebrnim escajgom… Haljine na tufne, biseri, čipkane rukavice, pundje. Stav prav kao strela, ženstveno prekrštene noge, damski maniri. Dame šezdesetih. Samo dva sata kasnije ista takva situacija kod rođake kod koje sam se zatekao. Ista, ali potpuno drugačija.
Njih tri došle su u nekim trenerkama, koračajući u patikama. Pardon, patiketinama. Moja rođaka ih dočekuje, pa naravno, u trenerci, sa kosom pokupljenom štipaljkom. Već odlazeći i pozdravljajući se sa njima, primetih kako su se ”razbacale” po nameštaju. Noge u turskom sedu, na tabureu ili čak malom stolu pored. Opušteno, rekli bi neki. Opušteno možda jeste, ali ja tu ni D od damskog ne videh. Onda se zapitah šta se to toliko promenilo za manje od pedeset godina da su  se toliko promenile i norme i stavovi?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Davno su se žene, s punim pravom, izborile za ravnopravnost sa muškarcima. U godinama borbe i dokazivanja snage i sposobnosti, u stalnoj trci sa životom, vremenom i obavezama mnoge od njih izgubile su onu suptilniju stranu svoje ličnosti.
Stil života se mnogo promenio. Sve više obaveza, a sve manje slobodnog vremena. Međutim, osim malo više vremena za šminku i frizuru, za status dame potrebniji su osećaj i želja za tim.
Možda smo i mi muškarci tu krivi. Sve je manje pravih džentlmena, sve manje muškaraca koji se prema ženama odnose zaštitnički i sa uzvišenim poštovanjem. Ravnopravnost polova krenula je u ono što sigurno nije bio cilj – u asimilaciju polova, a tu za dame mesta nema.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Moguće je da, jednostavno, više nije IN biti dama. More feminističkih časopisa, emisija i serija propagira i servira ženama da bi trebalo da budu ”kučke” koje ”mrze ceo svet, spavaju do pet”. Već se uveliko usadila kolektivna svest u kojoj je biti dama ”mnogo dosadno”. Dobro je bar, što su te, ponosno samoproklamovane kučke vizelno dame i što jako vode računa o svom izgledu. Ali zato će, one koje baš i ne vole kompletiće, šeširiće i visoke štikle svaku, da se žargonski izrazim, napucanu devojku, a koja se ne deklariše kao kučka, svakako etiketirati u najmanju ruku kao sponzorušu.
Izgleda da nije popularno niti moderno biti dama, ni po izgledu ni po ponašanju, bar nikako ta dva da se usklade i krenu ruku pod ruku; jer ili ste kučka po sopstvenom izboru ili etiketirana kao sponzoruša ili opuštena likuša.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Naravno još uvek postoje pozitivni primeri, još uvek postoje prave dame, bilo od dvadeset ili osamdeset godina, koje plene svojom otmenošću, suptilnošću i u današnje vreme neobičnošću. Šta god da je razlog i ko god da je kriv, bilo da je to moderan i brz tempo života, ekonomska kriza, muškarci, nova svest, novi standardi i pravila, sve to pomalo i sve to zajedno, izgleda da ćemo dame (prave i iskonske) kao izumrlu vrstu moći, u nekoj budučnosti još samo na filmu iz nekih prošlih a i lepših vremena da vidimo.

(Wannabe)










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Sre 29 Maj - 21:37

Žene koje znaju za osnovnu kulturu: Ovo su osobine pravih dama!

Prave dame nikad ne psuju. Nikad nećete čuti od prave dame ružnu ili uvredljivu reč. To je njima ispod časti

[You must be registered and logged in to see this image.]


Damsko ponašanje možda je stvar prošlih vremena, ali neke odlike žena koje su smatrane damama važe i danas.

Ovo su osobine koje su krasile žene koje su mnogi smatrali velikim damama.



1. Prave dame nemaju tetovaže na vidljivim delovima tela. To je za njih intimna stvar.
2. Prave dame se uvek odazivaju s "molim", a ne sa "šta je". Osnovna kultura je jako bitna.
3. Prave dame nikad, ali nikad neće zapaliti cigaretu na ulici. ********* je rezervisano za neku prostoriju.



4. Prave dame su uvek pristojno odevene. Ni previše "nabudženo", ni previše prosto obučene. Jednostavno, fino izgledaju u svim prilikama.
5. Prave dame se nikad ne svađaju. One imaju stav: Svađa ne rešava ništa i ne donosi ništa pozitivno.
6. Prave dame nikad ne psuju. Nikad nećete čuti od prave dame ružnu ili uvredljivu reč. To je njima ispod časti.



7. Prave dame nikad neće dopustiti sebi da budu u društvu nekulturnih osoba, bilo muških, bilo ženskih. Ona se sklanja od njih jer ne podržava takvo ponašanje.
8. Prava dama uvek lepo miriše. Ne preterano, ali uvek miriše. Uvek na sebi ima neki pristojan parfem i sa stilom.
9. Prava dama ima ponosno držanje. Ravna leđa i siguran stav odlika je dostojanstva.

10. Prava dama ne nosi mnogo nakita. Suptilne naušnice, neki tanji prsten i ogrlica, odaju utisak nežne žene.
11. Prava dama uvek zna što hoće a šta ne.
12. Prava dama uvek kaže "molim" i "hvala".



13. Prava dama nije nadmena, ona je jednostavno dostojanstvena.
14. Prava dama nije ohola, ona je suzdržana.
15. Prava dama ne laže, ona samo ne iznosi uvek svoje mišljenje.



16. Prava dama ne želi da izgleda kao neko drugi, ona ima svoj stil i manire.


Espresso.rs
Nazad na vrh Ići dole
Enesa

Master
Master

Enesa

Ženski
Poruka : 11758

Lokacija : Preko puta

Učlanjen : 01.08.2018

Raspoloženje : Osrednje


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Sre 29 Maj - 21:48

Bravo neno  happy   prava tema u pravo vreme na pravom mestu za prave dame. happy
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 30 Maj - 0:25

normalno da nisu, a najmanje su dame one koje misle za sebe da su dame.  Laughing










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lilith

Master
Master

Lilith

Ženski
Poruka : 8935

Lokacija : Srbija

Učlanjen : 12.07.2017


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 30 Maj - 0:26

Ja nisam dama, nemam sve te manire koje dame imaju.

Ja sam više mangup žena  Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Čet 30 Maj - 8:49

Nisu sve zene dame










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Unforgettable

Master
Master

Unforgettable

Ženski
Poruka : 8537

Godina : 36

Lokacija : Na dlanu.

Učlanjen : 12.09.2017

Raspoloženje : Do neba.


Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610Ned 2 Jun - 0:30

Titulu dame ostavljam starijim tetama. 
Ja sam jos uvijek mlada i luda. happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Da li su sve žene dame? Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li su sve žene dame?   Da li su sve žene dame? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Da li su sve žene dame?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Žene kojima se muškarci žene
» Naj auto za dame?
» Dame, čestitamo! -Svetski dan ženskog orgazma
» Za sve naše drage dame
» Dame protiv džentlmena
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Ljubav,Sex,Romantika :: Muško ženski kutak :: Ženski kutak-