Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Mudrosti patrijarha Pavla

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:11

Ne branimo se od tuđeg zla, zlom u sebi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:12

Čovek ne može da bira vreme u kojem će se roditi i živeti; od njega ne zavisi ni od kojih roditelja, ni od kog naroda će se roditi, ali od njega zavisi kako će on postupati u datom vremenu: da li kao čovek ili kao nečovek, bez obzira na to u kom narodu i od kojih roditelja.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:12

Nama je bolje da nestanemo kao ljudi, nego da opstanemo, biološki da preživimo kao zločinci i neljudi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:12

Obavezni smo i u najtežoj situaciji da postupamo kao ljudi i nema tog interesa, ni nacionalnog ni pojedinačnog, koji bi nam mogao biti izgovor da budemo neljudi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:13

Bog nas je stvorio ljudima i traži od nas da to i budemo. Nema takvih vremena u kojima to ne bi mogli biti i ne bi bili dužni da to budemo.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:13

Čovek je, pored uma, obdaren i srcem, osećanjem i voljom kao snagom koja može da ostvari ono što um i srce nađu da treba. A osim toga, obdaren je još i slobodom. Čovek može onako kako Bog hoće a može i suprotno. Jer, što kaže naš filozof Koža Knežević, „Čovek je biće kome može i Bog da se obraduje, a od koga može i đavo da se postidi“. Vidite koliki je to ogroman razmak! Gde ćemo se naći, zavisi od nas.

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:13

Kada bi se svi držali ljubavi, ova zemlja bi bila raj. Ali kad bi se svi držali bar onog što je malo manje od ljubavi – jer, ljubav je veza savršenstva – kada bi se makar držali principa „Što želite sebi, to činite drugima; što ne želite sebi, to ne činite drugima“, onda bi zemlja, ako ne bi postala baš raj, bila blizu raja.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:14

Čuvajmo se neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:14

Čuvajte i neprijatelje svoje i molite se za njih jer ne znaju šta rade.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:14

Naša je obaveza da pomažemo bližnjem u nevolji ali ne čineći pri tom nikakvo nasilje, jer svako je slobodan da izabere da krene putem spasenja.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:14

Smirenost je dakle braćo i sestre majka svih evanđelskih vrlina, jer se Bog gordina protivi a smirenima daje blagodat.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:15

Proćiće sve, ali duša, obraz i ono što je dobro ostaje zauvek.

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:15

Čovek je jači mrtav nego nečovek živ.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:15

Prava ljubav je jedino kada ljubav ne traži svoje. Kada voliš nekog bez ikakve logike. To je i prava sloboda. E zato sam hrišćanin.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:15

Oni ne shvataju hrišćanski ljubav koja ne traži svoje, koja gleda uvek na drugog, ne samo na sebe. Ako se traži svoje, to je već trgovina.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:16

Od jedne žene, majke, čuo sam na Kosovu da ima kćerku i sina. Kćerka udata, a sin koga su raspustili, oženjen. Za ženu je uzeo isto tako jednu razmaženu devojku. I sada majka kaže: ,,Kada se sastanu – uvek je svađa, jedna nemoguća situacija. Na to snaja veli: Ako budem morala da odem iz ove kuće – ja ću se ubiti”. I on isto kaže:,, Ako ona ode – ja ću se ubiti””. Meni je u početku to bilo malo smešno. A kada sam bolje razmislio video sam da je to zaista teškoća i velika nevolja. Kako ja mislim: oni se zaista vole. Ali se vole na način: ako ti mene voliš – čini mi po volji. Ne osećaju da su dužni da jedno drugom čine sve što mogu. Ili kako Hristos govori: ,,Čašću jedno drugom većim činite”.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 17 Jul - 17:16

Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Patrijarh-srpski-gospodin-pavle
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 21 Maj - 10:49

* Moje su snage slabe, ja se u njih ne nadam, nadam se u pomoć vašu i pomoć Božju kojom me je on do sada držao. Neka bude na slavu njegovu i na korist Njegovoj crkvi i našem napaćenom narodu u ova teška vremena, rekao je preuzimajući mesto prvojerarha SPC - prvog među ravnima, nasledivši na tronu Svetog Save patrijarha Germana.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 21 Maj - 10:49

* Zakon jevanđelja mora se primeniti na zakon države, naglašavao je patrijarh otvoreno se suprotstavljajući režimu Slobodana Miloševića, a narod upozoravajući da se "sili treba prikloniti samo zato što ona Boga ne moli" i da nije na odmet "mudrost zmije, a krotkost goluba".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pon 21 Maj - 10:49

* Uzdam se u Boga da će ovim vlastima otvoriti oči da ovaj namučeni narod prestanu zlostavljati, rekao je 3. februara 1997. godine patrijarh Pavle u javnom obraćanju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pet 2 Avg - 11:12

"Човек не може да бира време у којем ће се родити и живети; од њега не зависи ни од којих родитеља, ни од ког народа ће се родити, али од њега зависи како ће он поступати у датом времену: да ли као човек или као нечовек, без обзира на то у ком народу и од којих родитеља."

Патријарх Павле
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Pet 2 Avg - 11:38

Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 2Q==
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Sre 7 Avg - 15:02

"Породицу сматрам основом људске заједнице и незаменљивом за духовни развој човека. У породици се чува вера предака, држи се до основних духовних вредности, које нас воде кроз живот; породица је извор љубави, у њој се учимо дужности, жртвовању, заједничком подношењу невоља, као и подели радости. Породица нам ствара осећање да смо заједно у свему и кад одемо из својих кућа, куда нас живот води. Породица је "мала Црква". Њених светиња и обичаја ко се држи, тај не може залутати у овом отуђеном, испражњеном, посувраћеном свету."

Патријарх српски Павле
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Sre 7 Avg - 15:03

Čovek ne može da bira vreme u kojem će se roditi i živeti;od njega ne zavisi ni od kojih roditelja, ni od kog naroda će se roditi,
ali od njega zavisi kako će on postupati u datom vremenu: da li kao čovek ili kao nečovek, bez obzira na to u kom narodu i od kojih roditelja.


Patrijarh Pavle
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610Sre 7 Avg - 15:49

I kada dođe do rasprave, neka su vam reči blage, a
dokazi jaki. A ja, iz iskustva znam da su reči jače uvek,
kada su dokazi slabi. (Patrijarh Pavle)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudrosti patrijarha Pavla   Mudrosti patrijarha Pavla - Page 4 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Mudrosti patrijarha Pavla
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Spomen - zbirka Pavla Beljanskog - Novi Sad
» Riznica mudrosti
» Top statusi na fejsbuku
» Mudrosti sveta
» Indijanske izreke, poslovice i priče
Strana 4 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija :: Religija-