Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
gagasasa

  

gagasasa

Ženski
Poruka : 9685

Godina : 45

Lokacija : Jug

Učlanjen : 02.04.2011

Raspoloženje : Pozitivno


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Sub 14 Jul - 20:37

Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest

Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest A_4fa43ddf92


Anoreksija predstavlja najsmrtonosniji psihijatrijski poremećaj: rizik od smrti od ovog poremećaja četiri puta je veći od rizika koji postoji od ozbiljnijeg oblika depresije.

Prema novom istraživanju, statistika je još gora po ljude kojima je dijagnostikovana anoreksija u dvadesetim godinama. Kod njih je rizik od smrti 18 puta veći nego kod zdravih osoba njihovih godina.

Istraživanje je pokazalo da je kod anoreksije rizik od smrti dva puta veći nego rizik od smrti od šizofrenije i tri puta veći od rizika od bipolarnog poremećaja. Iako je anoreksija ubedljivo najsmrtonosniji poremećaj ishrane, smrtnost je velika i kod ljudi sa bulimijom, kao i sa neodređenim poremećajima ishrane (uobičejena dijagnoza za ljude sa mešavinom atipičnih oblika anoreksije i bulimije).

"Stopa smrtnosti kod osoba sa poremećajima u ishrani velika je ne samo kada je reč o poremećajima koji se odnose na anoreksiju već i na bulimiju i neodređene poremećaje ishrane", kaže Džon Arselus, istraživač sa Univerziteta Leicester u Engleskoj.

Rizici

Ovo istraživanje zasnovano je na analizi podataka prikupljenih iz 36 različitih istraživanja objavljenih u periodu od 1966. do 2010. godine. Nakon korigovanja rezultata, istraživači su izračunali:

Godišnje je 5,1 smrtnih slučajeva na 1000 ljudi sa anoreksijom. Kod anoreksije, rizik od smrti uvećan je 5,86 puta.

Godišnje je 1,7 smrtnih slučajeva na 1000 ljudi sa bulimijom. Kod bulimije, rizik od smrti uvećan je 1,93 puta.

Ustanovljena su i 3,3 smrtna slučaja na 1000 ljudi sa neodređenim poremećajima u ishrani, gde je rizik od smrti uvećan 1,92 puta.

Bulimija i drugi neodređeni poremećaji nose sobom značajan rizik. Međutim, istraživači upozoravaju da ljudi sa anoreksijom često postaju i bulimični, ali onda postoji veliki rizik da se anoreksija povrati, što povećava rizik od smrti.

Samoubistvo predstavlja poseban rizik. Jedan od pet smrtnih slučajeva kod anoreksije pripisuje se samoubistvu. Rezultati istraživanja pokazuju da je anoreksija najsmrtonosniji oblik psihijatrijske bolesti. Stopa smrtnosti od 5,86 kod anoreksije dramatično je veća neko kod:

Šizofrenije, gde je rizik uvećan 2,8 puta kod muškaraca i 2,5 puta kod žena.
Bipolarnih poremećaja, gde je rizik uvećan 1,9 puta kod muškaraca i 2,1 put kod žena.
Ozbiljnijeg oblika depresije, gde je rizik uvećan 1,5 puta kod muškaraca i 1,6 puta kod žena.
Ljudi sa anoreksijom često pate i od drugih psihijatrijskih poremećaja. Međutim, nije bilo dovoljno konzistentnih podataka da se zaključi koji je određeni poremećaj najriskantniji u kombinaciji sa anoreksijom.

Godine starosti

Godine starosti, međutim, predstavljaju vodeći faktor rizika. Rizik od anoreksije je uvećan:

Tri puta ako je dijagnostikovan pre 15. godine starosti.
Deset puta ako je dijagnostikovan u uzrastu od 15 do 19 godina.
Osamnaest puta ako je dijagnostikovan u uzrastu od 20 do 29 godina.
Šest puta ako je dijagnostikovan posle 30. godine.

Zdravlje.
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Svaka deseta tinejdžerka je anoreksična, a krivo je društvo   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Sre 22 Maj - 1:43

Svaka deseta tinejdžerka je anoreksična, a krivo je društvo

Svake godine broj novih slučajeva bulimije i anoreksije raste za 13 posto, a problem se javlja zbog društvenog pritiska i iskrivljene medijske slike o savršenom tijelu

Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest NLoaKP9

Današnji tinejdžeri sve su samo ne bezbrižni, a društveni i medijski pritisak da izgledaju dobro veći je nego ikad prije. Tako broj njih koji boluje od poremećaja prehrane svake godine raste za 13 posto, što ukazuje da je mentalno zdravlje cijele jedne generacije ugroženo, pokazala je studija Sveučilišta London koja je analizirala zdravstvene podatke učenika u Velikoj Britaniji. Najveći broj novih slučajeve bulimije i anoreksije bilježi se kod djevojčica u dobi od 15. do 19. i dječaka u dobi od 10. do 14. godina.

Oko pet do deset posto tinejdžerki ima dijagnosticiran neki oblik poremećaja prehrane, a stručnjaci vjeruju kako velik broj slučajeva nije niti dijagnosticiran jer roditelji i liječnici nisu prepoznali problem. Poremećaji prehrane su nakon depresije drugi najčešći mentalni problem mlađe populacije, piše Daily Mail.

Također, oko devet puta su veće vjerojatnosti da danas djevojčica od 10. do 19. godina oboli od anoreksije nego od dijabetesa tipa 1.Ia ko je broj oboljelih dječaka znatno manji, i kod njih se bilježi stalan porast poremećaja u prehrani.

- Moderan životni stil, današnje kulturne vrijednosti, iskrivljena medijska slika društva i ideal savršenog tijela stvaraju pritisak kod mladeži, čije samopouzdanje još nije toliko razvijeno da bi se uspješno obranili - rekla je voditeljica studije, dr. Nadia Micali.

Dodaje kako je potrebno obratiti više pozornosti na taj problem, upozoriti roditelje te uvesti promjene u zdravstveni sustav liječenja takvih bolesti.

(24sata.hr)










love
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm

Master
Master

Kijara-brm

Ženski
Poruka : 6268

Godina : 44

Lokacija : F-a-n-t-a-s-t-i-c

Učlanjen : 05.08.2015

Raspoloženje : Fenomenalno ;))


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Čet 24 Nov - 23:53

Nadam se da će ovo nekome pomoći...MOJE ISKUSTVO,KOJE SAM NAPISALA NA JEDNOM BLOGU


Mladost-ludost(Anorexia)

Samo onaj ko je prošao kroz to zna kako mu je...
Pre mnogo godina sam bila na rubu da postanem anoreksična.U stvari i jesam
bila,ali u manjoj granici..Svesno sam povraćala,odmah posle jela sam osećala grižnju savesti što sam tada jela.A htela sam da budem mršavica,iako sam tada imala 50 kg ,kao sada,I kad sam pala na 45.kg
kad sam videla da na meni sve stoji kao na vešalici,sama sam se
izvukla.Bez psihijatra,bez ičije pomoći...Ali bilo mi je mnogo
teško...Da naravno da je to bolest,i kad sam samoj sebi priznala da ću oboleti od anoreksije..počela sam da pomalo jedem,i drugačije
razmišljam.Organizam se navikao na malo hrane,pa sam pomalo jela,jer se
želudac toliko skupio,da nije mogao da primi veću količinu hrane..Zato
ne razmišljajte o nekim drastičnim dijetama. Prihvatite sebe onakve
kakve jeste..jedan je život,a ova vrsta bolesti i izladnjavanja nije
vredna da završite sa kobnim posledicama vredna da završite sa kobnim posledicama.

Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34613

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Pet 25 Nov - 22:32

Ja ću namerno da obolim da bi me Kijara lečila happy happy
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm

Master
Master

Kijara-brm

Ženski
Poruka : 6268

Godina : 44

Lokacija : F-a-n-t-a-s-t-i-c

Učlanjen : 05.08.2015

Raspoloženje : Fenomenalno ;))


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Pet 25 Nov - 22:35

Black Wizard ::
Ja ću namerno da obolim da bi me Kijara lečila happy  happy
Nećeš oboleti .Ne dam ja na tebeee.

Sve je to deo mladosti /ludosti i 20 godina.
Sad čim malo zavoni u stomaku ,ja u kuhinju.happy))
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48412

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Sre 30 Nov - 14:37

ima ti to i kod muškaraca, ili samo žene?  Shocked










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm

Master
Master

Kijara-brm

Ženski
Poruka : 6268

Godina : 44

Lokacija : F-a-n-t-a-s-t-i-c

Učlanjen : 05.08.2015

Raspoloženje : Fenomenalno ;))


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Sre 30 Nov - 15:12

EROTIC MAN ::
ima ti to i kod muškaraca, ili samo žene?  Shocked
Ima i kod muškaraca.  Anoreksija kod muškaraca


Guglaj brateeeee happy))
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34613

Godina : 49

Lokacija : Kud me vetar nanese ...

Učlanjen : 30.03.2011

Raspoloženje : seXy


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Sre 30 Nov - 23:05

Kijara-brm ::
Ima i kod muškaraca.  Anoreksija kod muškaraca


Citat :
jedan od kriterija za dijagnozu prema DSM-IV jest amenoreja (potpuni izostanka menstruacije), koja kod muškaraca ne postoji, a još nije pronađen podjednak simptom koji bi se koristio za dijagnozu kod muškaraca

Amenosperm - potpuno pražnjenje testisa happy happy happy
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48412

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610Čet 1 Dec - 17:30

Black Wizard ::
Kijara-brm ::
Ima i kod muškaraca.  Anoreksija kod muškaraca


Citat :
jedan od kriterija za dijagnozu prema DSM-IV jest amenoreja (potpuni izostanka menstruacije), koja kod muškaraca ne postoji, a još nije pronađen podjednak simptom koji bi se koristio za dijagnozu kod muškaraca

Amenosperm - potpuno pražnjenje testisa happy happy happy


testisi debeli ko rizle   happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Empty
PočaljiNaslov: Re: Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest   Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Anoreksija – najsmrtonosnija psihijatrijska bolest
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Parkinsonova bolest
» Alzheimerova bolest
» Šećerna bolest
» Kakva je to bolest zbog koje se svi polivaju?
» Tuga, bolest, ili nešto treće?
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Zdravlje-