Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Idoli

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Idoli   Idoli Sat610Sre 29 Feb - 23:59

Idoli


Idoli Safe_image.php?d=AQBmB2ILdO1MhObv&url=http%3A%2F%2Fi2.ytimg.com%2Fvi%2FyUl_4biMFf0%2Fhqdefault

Grupa Idoli ili VIS Idoli je muzička grupa iz Beograda koja je bila aktivna od marta 1980. do marta 1984.

Grupa Idoli je zvanično nastala 1. marta 1980 godine kada su i održali prvu probu pod tim imenom. Prije toga su svirali pod nazivom "Dječaci", "Merilin" i "Zvuk ulice". Grupu su osnovali i sačinjavali Vladimir Vlada Divljan (gitara i vokal), Zdenko Kolar (bas gitara), Boža Jovanović (bubnjar), Srđan Šaper (sintisajzer) i Nebojša Krstić (udaraljke). U početku su ponovo htjeli mijenjati naziv grupe u "Apoloni 5" i "Idoli plus bradonje", ali nisu.

Prvi singl sa pjesmama "Retko te viđam sa devojkama" i "Pomoć, pomoć" su objavili za Izgled 1980 godine. Singl se djelio kao poklon uz časopis Vidici. Druga verzija ovog singla sa B pjesmom "Maljčiki" je objavljena 1981 godine za Jugoton u produkciji Gorana Bregovića. Ovaj singl se našao na svim prvim mjestima top lista, a kritičari su ga proglasili singlom godine.

Nakon što su 1980 godine nastupili na Omladinskom festivalu u Subotici sa pjesmom "Zašto su danas devojke ljute", uzimaju učešće na kompilacijskom albumu Paket aranžman zajedno sa Šarlom Akrobatom i Električnim Orgazmom. Na tom albumu su se našle pjesme "Maljčiki", "Schwule uber Europe" (Omorina nad Evropom), "Plastika" i "Amerika". Nakon toga održavaju prvi samostalni koncert u bašti SKC-a u Beogradu 25. juna 1981.





Slijedeće izdanje Idola je mini LP sa jednostavnim nazivom "VIS Idoli" (1981) na kojem se našlo samo 6 pjesama. To su pjesme "Dok dobuje kiša (u ritmu tam-tama)", "Zašto su danas devojke ljute", "Ime da da", "Malena", "Devojko mala" (Darka Kraljića) i "Hajde!" (Chucka Berryja). Ovaj mini LP je objavljen na kaseti zajedno sa mini LP-jem grupe Film na kojem je snimak njihovog koncerta u Kulušiću. Svoj ogromni komercijalni učinak ovog albuma mogu zahvaliti polusatnom televizijskom šou programu, koji je emitovan tačno pola sata prije drugog Dnevnika, na kojem su prezentirali čitav materijal. Album je doživio tiraž od 200.000 protadih primjeraka.

Slijedeći, i prvi pravi album, objavljen je 1982 godine pod nazivom "Odbrana i poslednji dani". Album je dobio naziv po istoimenom romanu Borislava Pekića. Album je po muzičkim kritičarima proglašen najboljim albumom 1982 godine i najboljim albumom YU rocka 20. vijeka, ali je album tržišno podbacio u odnosu na prvi album. Prodan je u skromnih 50.000 primjeraka. Na albumu se puno dotiču teme iz pravoslavlja i drugog svjetskog rata, pa i sam omot asocira na kukasti krst i natpis na omotu je napisan ćirilicom. Promotivni koncerti su počinjali pravoslavnim horovima i djevojkama u bijelim haljinama koje su nosile kandilo sa tamjanom. Neke pjesme sa ovog albuma su "Kenozoik", "Poslednji dani", "Odbrana" (gost Bebi Dol), "Rusija", "Igrale se delije"...





Treći album Idola je objavljen 1983 godine pod nazivom "Čokolada". Ovaj album je potpuno komercijalno ostvarenje zapakovano u slatki crveni omot na kojem se nalazi djevojčica koja jede čokoladu sa poznate etikete Zvečevo "Seka" čokolade. Prvobitna ideja je bila da se ovaj album objavi kao dupli mni LP pd nazivom "U gradu bez sna", ali je objavljen kao standardni album. Na albumu su se našle pjesme kao što su "Čokolada", "Stranac u noći", "Soda boj", "Vetar i zastave"... Naklada ovog albuma je bila 350.000 primjeraka, što je uz Riblju Čorbu (Mrtva priroda), najprodavaniji rock album u Jugosalviji do tada.

Posljednji zapis pod imenom Idoli pojavio se na albumu "Šest dana juna", što je ustvari bila muzika iz istoimenog filma. Nakon ovog albuma grupa je praktički i prestala da postoji.

Diskografija

Singlovi:

Retko te viđam sa devojkama/Pomoć, pomoć (Izgled, 1980)
Retko te viđam sa devojkama/Maljčiki (Jugoton, 1981)
Bambina/Stranac u noći (Jugoton, 1983)
Ona to zna/Ljubavi (Jugoton, 1985)

Albumi:

VIS Idoli (Jugoton, 1981)
Odbrana i poslednji dani (Jugoton, 1982)
Čokolada (Jugoton, 1983)
Šest dana juna (Jugoton, 1985)

Učešće u kompilaciji:

Paket aranžman - Razni izvođači (Jugoton, 1981)

( wikipedia)







Poslednji izmenio malalila dana Sub 1 Dec - 0:21, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Ned 18 Nov - 1:37











love
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sub 1 Dec - 0:19














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sub 1 Dec - 0:21













"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sub 1 Dec - 0:23














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sub 1 Dec - 0:24














"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sub 1 Dec - 6:14



Vlada Divljan: 'Kad smo odrastali, bilo je sramota baviti se politikom'

Idoli Vlada_divljan2-Kov_538435S1

Čest gost zagrebačkih i hrvatskih klubova, Vlada Divljan, pjevač i vođa novovalne skupine Idoli, ovih dana boravi u Zagrebu gdje u Muzeju suvremene umjetnosti, u sklopu projekta Art pop workshop, održava radionice skladanja pop/rock pjesama.
- Ne postoje formule za pisanje pjesama, ali postoje postupci koji mogu pomoći mladim ljudima prilikom snalaženja u čitavoj toj industriji. Pokušavamo demistificirati proces stvaranja pjesama, a polaznike najviše zanimaju anegdote, kome je posvećen neki stih, što me inspiriralo za pojedinu pjesmu... priča Divljan, koji je boravak u Zagrebu iskoristio i za promociju novog EP-a benda Ljetno kino, s kojim odnedavno svira, a koji uskoro izlazi za Aquarius Records.

Diplomirani geolog

- Ljetno kino je prije nekoliko godina osnovao Max Juričić (ex-Film, Vještice, Šo! Mazgoon), a prije godinu dana prvi put smo spontano zasvirali zajedno u Saxu, gdje se rodila ideja da snimimo moje četiri pjesme. EP se zove “Četiri godišnja doba”, a aktualni singl je “Samo jednu ljubav imam”. Dvije pjesme, “Najlepša” i “Vodim te na more”, izašle su početkom lipnja, kao “proljetna” i “ljetna” pjesma, a sada izlaze “jesenja” i “zimska” - objašnjava Divljan.

Promocija EP-a je 6. prosinca u Saxu, a osim Divljana i Juričića, bend čine još Vlade Matulić (klarinet) i Filip Petković (udaraljke), dok proširena postava, Ljetno kino big band, obuhvaća još basista Marina Pelajića, Jurija Novoselića, koji svira harmoniku, Stanka Kovačića na čelu te Radislava Jovanova Gonza koji na koncertima svira specijalne udaraljke, a ovih dana snima videospot za pjesmu “Samo jednu ljubav imam”.

Iako je diplomirao geologiju, Divljan je još za fakultetskih dana znao da je glazba njegova životna preokupacija. Idoli su postojali samo četiri godine, no album “Odbrana i posljednji dani” proglašen je najboljom pločom izdanom u bivšoj Jugoslaviji.

- Mislim da je to bio vrhunac Idola i početak kraja Idola, tu smo postigli svoj zenit - kaže Divljan, koji već više od deset godina s obitelji živi u Beču, u tzv. Schubertovom Bezirku, i to u kući u čijem podrumu su snimani kadrovi folma "Treci covek "
Divljan se uspješno bavi i filmskom glazbom: radio je muziku za filmove “Šest dana juna”, “Dečko koji obećava”, “Kako je propao rokenrol”, “Crni bombarder”..

Televizor iz Norveške

- Za “Dečka koji obećava” muziku je radio Koja, a specijalno za taj film Idoli su snimili pjesme “Malena” i “Schwüle über Europa”. Filmska muzika me oduvijek privlačila, moj otac radio je u Norveškoj kao geolog, vratio se 1960. i donio sa sobom televizor, to je bio prvi televizor u ulici, tako da sam od malih nogu bio vezan za ekran. Ove sam godine napravio glazbu za dokumentarac “Žene koje su ubile svoje muževe”, a trenutno radim na glazbi za novi, kratki film Igora Mirkovića.

Vlada Divljan i politički je angažiran, i to u stranci LDP Čedomira Jovanovića, a sve je počelo 2005. godine kada je lider stranke u svojoj kampanji htio iskoristiti pjesmu Idola “Radostan dan”.

- Bilo je to prvi put da sam u modernoj srpskoj politici čuo riječi koje su mi nešto značile, pokušaj da se ne okoliša, prvi put nešto drugačiji pogled na Kosovo, neku vrstu glasa razuma. U vrijeme kada sam ja odrastao bila je sramota baviti se politikom, a pogotovo smo mi, tzv. urbana mladež, na to gledali s potcjenjivanjem i prijezirom. Ali promijenilo se vrijeme i pomislio sam da je okej da se opredijelim.

Što rade bivši Idoli

Srđan Šaper, sin poznatog košarkaškog stručnjaka Radomira Šapera, diplomirao je filmsku režiju, glumio je u kultnom filmu Slobodana Šijana “Davitelj protiv Davitelja” (uloga Spiridona Kopicla), a danas je vlasnik i direktor marketinške agencije i politički aktivan u DS-u. Politikom se bavi i Nebojša Krstić koji je po zanimanju doktor medicine i do rata je radio kao liječnik na Visu, a danas je savjetnik za odnose s javnošću bivšeg predsjednika Srbije Borisa Tadića. Zdenko Kolar tijekom devedesetih radio je u Beogradu kao vozač tramvaja, a osim s Divljanom svira i u blues bendu Zona B. Kokan Popović živi u Južnoafričkoj Republici i ima svoj bend Kokan And The Traitors.

jutarnjilist.hr
31.11.2012.










"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Pet 22 Mar - 2:32











love
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sre 4 Sep - 12:42











Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Idoli 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
drexler

Master
Master

drexler

Muški
Poruka : 6727

Učlanjen : 02.02.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sre 18 Sep - 20:31

Nazad na vrh Ići dole
malalila

MODERATOR
MODERATOR

malalila

Ženski
Poruka : 52047

Lokacija : Haoss

Učlanjen : 04.01.2012


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Čet 5 Mar - 19:38











"Treba otimati radost danima koji beze "
 Majakovski
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Sub 26 Maj - 10:15

Idoli Idoli_i_poslednji_dani_v

Kada smo počeli da radimo na ovoj knjizi, potpisnik ovih redova je o Idolima znao samo da ne mogu da spavaju i uče bez nje. Vođen predrasudama i nedovoljnom upućenošću, početak rada na ovoj knjizi je kao jedinu referentnu tačku imao autorkinu strast prema ovom bendu i svemu što su oni radili i predstavljali. Strpljivo radeći na ovoj biografiji benda, autorka je otkrivala pre svega meni, a onda i vama koji se odlučite da je pročitate, svet dečačke (ne)snalažljivosti, religijskog misticizma, kraja adolescencije, opskurnih sovjetskih pesnika, nesrećnih ljubavi, pogrešnih životnih izbora, preispitivanja osnovnih životnih načela… Čitajući ovu knjigu, otkrićete pre svega kako je moguće da je jedna grupa tako različitih ljudi uspela da kroz alhemijski proces, sa ne previše muzičkog znanja (što za rock and roll nikada nije bila presudna stvar), stvori muziku koja već skoro četiri decenije uspeva da i dalje bude inovativna i provokativna. Njihove različitosti (kulturne, ekonomske, intelektualne i mnoge druge) tokom perioda od ne više od četiri godine, vodile su ih u najrazličitija iskušenja koja su na kraju rezultirala i definitivnim razlazom. Pucala su prijateljstva, gitare, menjali su se članovi benda, ali kada se podvuče crta ispod svedočanstva uobličenog u ovoj knjizi, ostaje jedan album koji je 1985. godine proglašen najboljim albumom jugoslovenske muzičke scene. Nadam se da će vas ta neupitna činjenica podsetiti ili naterati da otkrijete album Odbrana i poslednji dani, koji večno svež stoji kao testament jednog vremena, nepresušne kreativne energije i duhovne povezanosti ovih beogradskih dečaka.
Vladimir Manigoda
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11001

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610Pet 21 Apr - 23:10

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Idoli Empty
PočaljiNaslov: Re: Idoli   Idoli Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Idoli
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Muzika, Film, Net :: Muzika :: Biografije Muzičkih Izvodjača-