Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Amerika

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Amerika   Amerika Sat610Ned 19 Feb - 16:10

10 mesta koje možete obići u Njujorku za dan


Nemojte paničiti ako imate samo jedan dan da obiđete Njujork i to po prvi put. Čak i za tih 24 sata mogu se posetiti značajna mesta u ovom najurbanijem gradu na svetu. Ne brinite, i posle ove kratke ture bićete oduševljeni i poželećete da se vratite.

Verovatno ste dobro obavešteni o glavnim znamenitostima kao što su Tajms skver, Kip slobode, Metropoliten muzej umetnosti, kao i Muzej moderne umetnosti.

Dajemo vam predlog 10 mesta koje turisti obično ne posećuju, odnosno mesta gde Njujorčani žive.

Amerika 16657318284d9dea9ad0bdc722510803_orig

Tajm Vorner Centar

Iako Njujorčani ne vole da ovaj blistavi objekat sa sitnim radnjama nazivaju šoping molom, to u suštini jeste mol. Na četvrtom spratu se nalaze najbolji i najskuplji restorani u Njujorku, francuski restoran „Per Se“, gde je šef poznati Tomas Keler, ali i Masa Takajama suši bar.

Čitav ovaj kompleks je smešten na Kolumbovom krugu na jugozapadnom uglu Centralnog parka. Lagano pijuckajte koktel dok uživate u spektakularnom pogledu iz parka na Stoun Rouz Laundž ili na bar u Mandarin hotelu. Takođe, možete uživati u prvoklasnom džezu iz Dizi kluba, jednom od 3 džez mesta u Linkoln centru.

Za vreme ručka uzmite loptu i idite na piknik potpuno nepripremljeni. Ili, ako želite u kupovinu, u ovom tržnom centru na raspolaganju vam je više od 50 prodavnica.

Amerika 10206985154d9dea9b10c72079130975_v4%20big

Vest Vilidž Strol

U ovom kraju se nalaze "Braunstouns" zgrade u ulicama koje su popločane kaldrmom, a sve zarad toga da bi se dočarala atmosfera iz 19. veka. Trebaće vam mapa da bi mogli da se snađete u ovom kraju koji podseća na slagalicu. „Kako se Četvrta zapadna ulica seče sa Desetom zapadnom ulicom?“ , ovo je samo jedan od nekoliko krajeva na Menhetnu koji odudaraju od urbanog kraja. Ovde bi trebalo posetiti Džeferson market, prodavnice duž ulica Bliker i Komerc, najlepše ulice u Njujorku.

Ignorišite iskušenje da se pridružite neobično dugom redu ispred pekare Magnolija, gde se prave najlepši kolači. Dva bloka dalje je Spoted pig, gastro pab, ali i mesto gde ćete napuniti svoje baterije uz neograničenu količinu piva.

Amerika 8339836164d9dea9b40c4e114513510_v4%20big

Filmski forum

Njujork je grad ljubitelja filmova, a Filmski forum je Meka za sve filmofile. Ovde zapravo možete videti sve one filmove o kojima ste samo čitali. Programske šeme se kreću od filmova sa provokativnom tematikom, preko dokumentaraca do najboljih stranih filmova koji su gostovali na svim svetskim festivalima. Naravno, kalendar je uvek popunjenim i retrospektivama filmova Vudi Alena i Godara.

Amerika 14907505054d9dea9b86d97384863141_v4%20big

Grimaldi picerija

Njujorčani često raspravljaju gde je najbolja *****, u Totonu, Di Fari, Džonu ili Lombardiju. Ako imate samo 24 sata da posetite Njujork nikako nećete pogrešiti sa Grimaldi picerijom, koja se nalazi pod senkom Bruklinskog mosta. Ne samo što ćete osetiti savršen ukus pice, već čete uživati i u pogledu na jedan od najstarijih i najživopisnijih delova Bruklina. Da ne spominjemo džuboks koji je prepun klasike, poput pesama Frenk Sinatre, koji je kako se tvrdi, najviše voleo baš pice iz Grimaldija.

Amerika 3622385454d9dea9bbd944542003665_v4%20big

Empajer stejt bilding

Ako želite da obiđete jedno od najpopularnijih turističkih mesta Empajer stejt bilding je pun pogodak. Pogled sa 86-og sprata oduzima dah. Sigurno nećete biti jedini koji ćete posetiti ovu velelepnu građevinu, zato se pripremite da čekate u redu. Da bi izbegli gužve, možda bi najbolje bilo da dođete u pola devet ujutro ili za vreme ručka ili večere, i to od ponedeljka do srede. Ulaznice jesu skupe, ali zaista ono što ćete videti vredi svakog uloženog centa. Pojedinačne ulaznice su oko 17 dolara, a ako želite da imate pogled sa 102. Sprata i to samo u društvu koje vi odaberete, onda je neophodno izdvojiti oko 57 dolara.

Amerika 6735750794d9dea9c1be88966841185_v4%20big

Litl Branč

Nekoga koga ste upoznali u toku leta sreli ste u La Gardiji. Flertovali ste. Razmenili brojeve. I šta sada? ZUdobno se smestite i bolje se upoznajte u Litl Branču, zatamnjeni koktel bar koji praktično mami na sastanak. Miks pića se ovde maksimalno izučava. Može vas mučiti koji koktel da izaberete iz menija, wvi savršeno miksovani se sipaju preko kockica leda. Bićete zavedeni ovim barom.

Muzej savremene umetnosti

Ovo je kuća modernih učitelja. Nalazi se u renoviranoj državnoj školi, ali prosto mami svojom stalnom postavkom čiji su autori najprovokativniji svetski umetnici Ne propustite Džejms Turelovu instalaciju, ali uživajte i u vrtu u kome su uvek nalaze neka nova arhitektonska rešenja. Takođe, svake subote tokom leta, rano uveče počinje žurka zagrevanja, koju morate dodati u svoj kalendar noćnih provoda.

Amerika 8592932014d9dea9c60b63005603154_v4%20big

Bergdorf Gudmen

Bergdorf je jedina preostala luksuzna prodavnica u Njujorku. Čak iako ne možete sebi priuštiti kupovinu i dalje je zabavno razgledati i maštati. Ukoliko možete sebi to priuštiti, prethodno proverite da zaista imate dovoljno novca na kartici. Ono što je bitno damama, modeli svih poznatih kreatora su vam na dohvat ruke, od Aleksandra Mekvina do Zak Posena. Nabavite pomoć kupoholičara.

Boveri Balrum

Ovo mesto treba posetiti ukoliko volite muziku. Muzički performansi koji su orijentisani ka indi rok muzici održavaju se na dva sprata, a sve to uz najbolje ozvučenje u gradu. Prizemlje je najbolje mesto da se zagrejete pre nego što šou počne.

Amerika 2794984764d9dea9c9817a317222697_v4%20big

Grand Central Terminal

Na ovom mestu možete velikom brzinom da se vratite u davna vremena. Grand Central Terminalu nemojte davati epitet stanice jer je ovo vrlo živahan i užurban hram gde se ilustruje prošlost Njujorka. Obratite pažnju na krov koji se pruža iznad vas. Ako želite da pojedete nešto na brzinu uzmite Kumamotos u legendarnom Ojster baru. Otkrijte tajnu vašem partneru u galeriji za šaputanje. Okrenite se ka zidu i šapnite u zid. Istražite tajne prolaze sa kojih možete da posmatrate užurbane prolaznike. Čak i da nemate ideju gde dalje da idete, ovde možete ostati satima i da vam nikada ne dosadi.



(Blic)

Amerika Newyork079

Amerika 2924-cmc-njujork_original

Amerika 870748_70-05

Amerika Njujork


Amerika Spomenik_Njujork










Amerika 4285547593


Amerika 2lwq2yh


Amerika 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 19 Feb - 17:27

Amerika 1280759098_central-park-new-york-wallpaper










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 19 Feb - 17:28

Amerika New-york1










love
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Uto 8 Maj - 17:55

Nacionalni park Redwood

Amerika B1d6da3f016882e6d5b80f4be3b8c192

Nacionalni park Redwood nalazi se u Kaliforniji, na zapadu SAD-a, a specifičan je po svojim geološkim formacijama i bujnom živom svetu. Izgled ovog pjezaža oblikovan je milionima godina.

U ovom području najzanimljivije su džinovske sekvoje, stare i preko 2000 godina, koje su i dale ime celom nacionalnom parku.

Prve grane ovog drveća nalaze se na visini od nekoliko desetina metara, a bujne šume daju predelu specifičan izgled. Nacionalni park nalazi se pod zaštitom države, jer je veoma važno održati bujnost šuma i njenog živog sveta.

Amerika 398c242a7fd627ccdb2d7bc3d92a39b1

Među najpoznatijim životinjskim vrstama koje nastanjuju ovaj Nacionalni park nalaze se sove, kojoti i nekoliko vrsta orlova.

Nacionalni park Redwood veoma je privlačan i sineastama Hollywooda, koji ovde često snimaju svoje spektakle. Među najpoznatijim filmovima snimljenim u Redwoodu nalaze se Ratovi zvezda (“Povratak džedaja”) i “Park iz doba Jure”.

Amerika 077f2a0e59aa6bfae4cf45421b5816ea










Amerika F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 13 Maj - 15:08

Las Vegas - svetska prestonica zabave

Amerika 227835_12_ig

Las Vegas - glamurozan, jedinstven, grandiozan… Najveći grad države Nevada, sa preko dva miliona stanovnika, smatra se najvećim svetskim centrom kockarske industrije. Tolerancija grada prema raznim vrstama i oblicima zabave za odrasle, donela mu je nadimak Sin City (Grad greha) i učinila ga popularnim odredištem.

Amerika 227838_3_ig

Zbog svog sadržaja - od vrhunskih restorana, šopinga, najprestižnijih svetski poznatih brendova, najekskluzivnijih i neverovatnih hotela do uzbudljive zabave i noćnog života, Vegas je jedan od glavnih turističkih destinacija na svetu.

Amerika 227846_11_ig

Suvišno je spominjati po čemu je ovaj grad najpoznatiji, ali osim velikog broja kazina, ono što najviše privlači turiste su blještava svetla sa svih strana, sjaj, muzika, najneobičnije fontane… Las Vegas bez njih ne bi bio ono što jeste - grad svetla, kiča i zabave.

Amerika 227845_10_ig

Amerika 227836_1_ig

Amerika 227842_7_ig


Zahvaljujući dizajnerima, ova prestonica odaje utisak da tu gostuju i gradovi iz drugih delova sveta, Njujork, Pariz, Rim, Monte Karlo, Venecija.. Svaki od njih je atrakcija za sebe. Ulaskom u bilo koji od poznatih hotela na Strip ulici, ušli ste u novi svet mašte.Tu je smešten i jedan od najvećih hotela u gradu - Mandalay Bay, veštački tropska divljina u azijskom stilu.





Dakle, dok ste u Las Vegasu, istovremeno možete doživeti čaroliju više različitih gradova, malo kockanja i poneki svetski poznati šou-program, a najzanimljivije od svega, ako vam zatreba i instant venčanje, matičari rade od 0 do 24h.



Viva Las Vegas!

Vesti online










Amerika 4285547593


Amerika 2lwq2yh


Amerika 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Pon 21 Maj - 21:07

Grandiozni kanjon Kolorado

Neverovatni prirodni fenomen, grandiozni kanjon Kolorado, nalazi se u SAD-u, tačnije u severozapadnoj Arizoni. Ova neverovatna formacija nastala je usled erozije, vulkanskih erupcija, naslage lave i proticanjem, istoimene, reke Kolorado. Kanjon Kolorado nije ni najveći, ni najdublji u svetu, ali godišnje ga poseti preko pet miliona ljudi!


Kanjon Kolorado nalazi se u Arizoni

Amerika 99182_kanjon---paul-fundenburg_af

Kanjon Kolorado privlači svojim izgledom: većim delom sastoji se od stepeničastih stena, ali i od dolina i dubokih klanaca. Dužina kanjona je 446 km, širina 29 km, a dubina ide i preko 1500 m. Zbog veličanstvenog pejzaža, vizuelno zapanjujuće veličine, veliko prostranstvo kanjona proglašeno je Nacionalnim parkom.

Kanjon preseca istoimena reka Kolorado

Amerika 99183_kanjon2---moyanbrenn_af

Kanjon Kolorado otkrila je španska ekspedicija 1540. godine, ali je zbog nepristupačnog terena, tek nakon nekoliko vekova počelo sa njegovim istraživanjem. Ovo je samo jedan od ukupno 58 nacionalnih parkova SAD-a, koji od davnina fascinira naučnike, a želja za njegovim istraživanjem i dan-danas traje i ne jenjava.

Kanjon Kolorado proglašen je Nacionalnim parkom

Amerika 99184_kanjon1---moyanbrenn_af

Svi turisti, čak i oni koji se plaše visine, skupe snagu i sa ruba kanjona dive se ovoj lepoti. Uređene su i staze, pa se možete spustiti niz litice u dubinu kanjona. Prebrodite strah, jer ono što ćete tada osetiti nećete osetiti više nikada u životu, osećaj je neverovatan i jedinstven. Najhrabrijima se pruža prilika da u gumenjacima plove niz brzake!

Pogledajte video:



Sup.Odmor










Amerika 4285547593


Amerika 2lwq2yh


Amerika 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sub 20 Okt - 0:38

Welcome to Miami

Amerika 248227374d9884dca3923875853996_v4%20big

Grad smešten u jugoistočnom delu države Floride, sa blagom tropskom klimom i tri službena jezika. Jedno od omiljenih odredišta slavnih i bogatih, grad svetlosti, luksuza, beskrajnih plaža, zabave i novca. Dobrodošli u Majami...

Amerika 1214981207477fb5b382b5c374413275_extreme

Neverovatan grad, pomislila sam gledajući fotografije Majamija pre mog putovanja. Kada sam se našla u avionu koji se približavao njegovom tlu, ugledala sam slova formirana od žive ograde koja su mi želela dobrodošlicu. Welcome to Miami. Ona ista misao prošla mi je kroz glavu, ali sada sam sigurna u njenu istinitost. Neverovatan grad, što se vidi iz aviona. Doslovno.

Amerika Thumbnail.php?file=Foto_Shutterstock_01_771648842

Iako sam čula da je u Majamiju često prisutna velika vlažnost vazduha, ipak nisam očekivala da će nas odmah po izlasku iz taksija ispred hotela u Saut Biču sačekati kapljice u vazduhu. Osećaj da sipi kiša ipak nas je prevario, to nije bila kiša. Vlažno, sparno, tmurno... To je bio moj prvi utisak. Ali...

Osvrnula sam se oko sebe i pomislila: To je taj čuveni grad o kom sam sanjala. Sada sam tu. Taj prvi utisak istog trenutka ostao je u senci kada sam shvatila da oko sebe vidim slike koje sam viđala samo na filmovima. Palme na svakom koraku, luksuzni hoteli, kabrioleti, skupi butici, a neizostavni miris Atlantskog okeana dočarao je moju impresiju. I tu počinje moja priča sa savršenog putovanja...

Amerika Thumbnail.php?file=Foto_Shutterstock_02_257508426

Ko god je gledao filmove i serije snimane u ovom gradu sigurno se zapitao kakav je on zaista. Ko god ga je posetio, nije mogao da ostane ravnodušan na čari ovog mesta punog života, zabave, luksuza i novca.

Majami je drugi po veličini grad američke države Florida, zvanično osnovan 1896. godine, sa populacijom nešto većom od 300 stanovnika. Prema proceni iz 2004. godine, uži deo grada broji približno 400.000 stanovnika, dok njegovo šire područje ima više od 5 miliona žitelja. Veliki porast stanovništva u proteklih nekoliko godina rezultat je migracija unutar SAD. Šire područje Majamija predstavlja mesto gde se susreću brojne kulture i ono se nalazi pod uticajem velike populacije Latinoamerikanaca i karipskih ostrvljana, od kojih su mnogi izvorni govornici španskog i haićanskog jezika, što, pored engleskog, Majami čini gradom sa tri službena jezika.

Majami se nalazi na jugoistočnoj obali Floride koja se zbog svoje blage tropske klime, zbog koje temperatura ne opada ispod 15 stepeni, često naziva i sunčanom državom. Pored Njujorka i Los Anđelesa, Majami je treća po redu najatraktivnija turistička destinacija SAD-a, a osim turizma, glavnog izvora zarade, on je ujedno i međunarodni centar trgovine, finansija, kulture, sporta i zabave.

Amerika Thumbnail.php?file=Foto_Story_press_969785274

Odseli smo u hotelu koji se nalazi u glamuroznom i najpopularnijem delu grada nazvanom Saut Bič. Taj kvart odiše zabavom, životom, luksuzom i stecište je bogatih i slavnih, a ipak i običnim turistima pruža mogućnost da na neki način budu deo svega toga. Već na putu od hotela do plaže videla sam automobile koje nikada pre toga nisam imala priliku da pogledam. Vozači dovoze svoje gazde u najluksuznije hotele. Takvi objekti leže uz samu obalu, a u njima se za noćenje plaća gotovo nezamisliva cifra. Odmah iza ogromnog kompleksa hotela Ritz – Carlton i drvoreda palmi, nazire se veliko prostranstvo, belina i plavetnilo stopljeno u jedno. To je plaža koja godišnje okuplja milione turista, a sada znam i zašto. Bela, napravljena ljudskom rukom od sitnog peska, široka više od sto metara i dugačka u nedogled. Našla sam se na plaži po kojoj treba da pešačim pet minuta da bih došla do vode. Nema gužve, borbe za slobodnu ležaljku i suncobran... Tada sam postala svesna da se nalazim u pravom raju na zemlji. Nastavila sam u pravcu okeana koji se činio tako daleko. Nisam mnogo razmišljala na tu temu, ali nekako sam očekivala da je okean hladan. Moje zaprepašćenje kada sam ušla u vodu čija je temperatura iznosila gotovo 30 stepeni ne umem da opišem. Kasnije sam saznala da se Majami nalazi pod uticajem Golfske struje koja prolazi 24 kilometra od obale, što je objašnjavalo temperaturu vode gotovo identičnu temperaturi vazduha.

Amerika Thumbnail.php?file=Foto_Story_press_02_797923071

A kada sunce koje bez milosti bije 12 meseci u godini zađe, ceo grad se preseli u Saut Bič. I tada u ovoj blistavoj i zavodljivoj oblasti grada pod nebom Floride, sve počinje da sija, šljašti, treperi... Devojke na sebi imaju odeću koja jedva da pokriva one delove tela koje je neophodno sakriti. Mladići su u svojim kabrioletima sa do daske pojačanim hip-hop ritmovima. Svi idu u istom pravcu, u Oušn Drajv. Živopisna ulica najpoznatijih klubova, kafića, restorana, hotela, barova. Diznilend za odrasle... Ono što je u Beogradu Ulica Strahinjića Bana ili u Crnoj Gori budvansko šetalište, to je Oušn Drajv u Majamiju. Samo mnogo veće, blistavije, življe, bogatije, luksuznije... Kažu da nikada ne spava i da je u ovoj ulici sve dozvoljeno, pa tako i korišćenje naočigled svih poznatog belog praha. Kažu i da je tu za jednu noć moguće potrošiti novac koji imate i koji ćete tek zaraditi. Tu je vrlo lako sresti neku poznatu ličnost. Ko god boravi u Majamiju, uveče je obavezno u najpoznatijoj ulici Saut Biča. Oni koji su osetili čari noćnog života u Majamiju i sedeli za stolom pored poznatih glumaca i pevača, zavetovali su se na večno letovanje u ovom gradu – ili bar dok ne bankrotiraju.

Amerika Majami-pogled

Jedna od atrakcija u ovom delu grada jeste kuća poznatog kreatora Giannija Versacea i čuveno stepenište u dvorištu kuće na kom je ovaj slavni Italijan pre 15 godina ubijen. Ova prepoznatljiva građevina koja se nalazi tik uz šetalište, ukrašena je motivima specifičnim za ovog kreatora – lavljim glavama koje su krasile svaki komad odeće koji je izašao iz njegove šivaće mašine.

Nikki Beach Club ili skriveni dragulj Saut Biča, kako ga često nazivaju, jeste mesto koje svakako ne treba zaobići, a nalazi se na samom početku Oušn Drajva, duž prelepe obale Atlantskog okeana. Okružen visokim palmama i ukrašen toplim letnjim povetarcima, Nikki Beach Club postavio je sebe na najviše mesto kada su klubovi i noćni život u pitanju. Poznat je po najboljim privatnim žurkama i proslavama, a prati ga reputacija igrališta i glavnog izvora zabave i provoda za džet-setere, poznate ličnosti, VIP goste, ali i obične posetioce, naravno one koji to sebi mogu da priušte. Nikki Beach Club nudi dnevno opuštanje na prostranim, udobnim ležajevima i odmaranje na visokim krevetima pod baldahinima, kao i veliki izbor gastronomskih specijaliteta. O koktelima, šampanjcima, njihovim vrstama i podvrstama ne vredi pisati. Ipak, ako ne planirate da istog dana ispraznite kreditnu karticu koja bi trebalo da pokrije celo vaše letovanje, predlažem da se u Nikki Beach Clubu zadržite tek toliko da popijete kafu i za to vreme uživate u zaista izvanrednom ambijentu.

Amerika Nm4

Nakon nekoliko dana provedenih u najpopularnijem gradu sunčane države, bilo mi je jasno zašto je Majami proglašen sedmim po redu na listi najboljih svetskih gradova, kao i prvim na listi najčistijih prema Forbsu. Majami je grad koji jednostavno mora da se doživi i oseti. To je grad za svakoga, mesto u kom bilo ko može pronaći nešto za sebe, zbog čega se vezuje za njega i ponovo vraća. A do sledeće posete, prisećam se neverovatnog grada uz zvuke pesme Vila Smita - Party in the city where the heat is on, all night on the beach till the break of dawn... Welcome to Miami, bienvenido a Miami!

Amerika 124-cmc-majami_original

Story










Amerika 4285547593


Amerika 2lwq2yh


Amerika 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Pon 25 Feb - 1:21

ČIKAGO

BELI GRAD OBLAKODERA

Važi mišljenje da se u Americi jede samo junk food. No, to je apsolutno netačno. U Americi se jede fantastično. Bilo da jedete u jeftinim ili skupim restoranima, konkurencija je toliko velika da promašaja gotovo da nema

U ne tako dugoj američkoj istoriji, Čikago zauzima vrlo značajno mesto. Najveću popularnost i uticaj imao je početkom prošlog veka. Čikago je bio radnički grad i stoga doživeo neverovatan razvoj u vreme industrijske revolucije.

Amerika Cikago

Mapa Čikaga

Događaj koji je promenio istoriju ovog grada bio je veliki požar 1871. Požar je trajao 36 sati, odneo više od 300 života i trećinu populacije (100.000 ljudi) ostavio bez doma. Dimenzije požara bile su takve jer je veći deo Čikaga bio sagrađen od drveta. Ipak, stanovnici Čikaga su ovaj događaj pretvorili u korist. Velika tragedija im je pružila priliku da postave novi urbanistički plan koji ne robuje staroj matrici i infrastrukturi, već je postavljen u odnosu na potrebe grada u budućnosti. Takođe, to je bio povod da se nađu novi načini gradnje.

Godine 1884. sagrađena je Insurance Building, delo arhitekte Vilijema le Baron Dženija (William Le Baron Jenney), prva višespratnica sagrađena od čeličnog skeleta. Ovaj način gradnje napravio je revoluciju u građevinarstvu. Krajem XIX veka, Čikago je dostigao milion stanovnika. Kao napredan i perspektivan grad, počeo je da gradi javne objekte: Art Institute of Chicago, Čikaški simfonijski orkestar, Univerzitet...

Amerika Panorama%2Bgrada

Panorama grada

U to vreme, oko centra grada podignute su šine za nadzemni voz, takozvani "Loop", koji i dan-danas saobraća. Povodom 400 godina od otkrića Amerike, 1893. je organizovana Velika svetska izložba, koju je posetilo više od 25 miliona ljudi. Ostala je upamćena kao Beli grad, zbog beline mermera i gipsa neoklasičnih zgrada. Većina objekata je spaljena i srušena nakon Sajma.

Amerika Sears%2BTower

Sears Tower

Početkom XX veka, sa porastom populacije i jačanjem industrijske revolucije, počeli su da se razvijaju i radnički pokreti. Upravo se u Čikagu desio štrajk posle koga je 1. maj izabran za Praznik rada. Nešto kasnije, u vreme prohibicije, Čikago je opet u centru pažnje. Najčuveniji gangster svih vremena Al Capone, doselio se 1920. u Čikago iz Njujorka. Na St Valentine's Day 1929. dogodio se čuveni obračun dve najveće bande koji se završio masakrom. Dve godine kasnije, Eliot Ness takođe ulazi u istoriju legendarnim hapšenjem Caponea na osnovu neplaćenog poreza.

Danas je Čikago najveća američka vazdušna luka i trgovački i finansijski centar Srednjeg zapada. Od tragedije sa WTC-om, Sears Tower u Čikagu je opet najviša zgrada Amerike. Čuven po arhitekturi i umetnosti, Čikago je dobro mesto za život.

Čikaška škola

Amerika Reliance%2BBuilding

Reliance Building

Nazvan po gradu u kome se u krajem XIX veka razvio, ovaj stil doveo je do ozbiljnih promena i u građevinarstvu i u arhitekturi. Vilijem Le Baron Dženi projektovao je prvu zgradu u sistemu čeličnih ramova. Ova devetospratnica izgrađena je 1884. a porušena 1929. godine. Po uzoru na nju kasnije su projektovali mnogi veliki arhitekti: Louis Sullivan, William Holabird, Daniel Burnham, John Wellborn Root, iz čijih su biroa izašle Rookery i Reliance Building. Važna odlika ovog pravca, osim metalnog skeletnog konstruktivnog sistema, jeste i takozvani "čikaški prozor" koji se i danas često koristi u Americi i može se vidieti gotovo u svakom holivudskom filmu. Čikaška škola je postavila temelje modernoj arhitekturi i izgradnji solitera.

Frenk Lojd Rajt

Amerika Robie%2BHouse%2B03

Robie House

U prve dve decenije XX veka, Frank Lloyd Wright je razvio jedinstven američki arhitektonski izraz, koji odražava horizontale pejzaža Srednjeg zapada, prerijski stil. Visoko postavljeni otvori koji se razvijaju po horizontali, nadstrešnice koje daju duboke senke u prostoru, korišćeni su najviše kod rezidencijalnog stanovanja. U Oak Parku, četvrti koja je nekada bila predgrađe Čikaga a danas je skupa, elitna stambena zona, može se videti nekoliko desetina Rajtovih kuća. One su pod zaštitom Instituta za arhitekturu i jednom godišnje vlasnici otvaraju vrata svojih domova da običnom svetu pokažu dela ovog arhitektonskog velikana. Osim u Oak Parku važno je posetiti Robie House, koja je pretvorena u muzej tako da se mogu detaljno istražiti sve odlike ovog stila.

Mis van der Roe

Amerika Seagram%2BBuilding%2B01

Seagram Building u Njujorku

Najveći deo svog stvaralačkog života Ludwig Mies van der Rohe je proveo u Čikagu. Poznato je da je po dolasku u Ameriku imao problema jer nije mogao da dobije licencu za rad. To ga nije sprečilo da ostavi neizbrisiv trag. Iako je zgrada Seagram Building u Njujorku njegov najznačajniji oblakoder, u Čikagu se mnogo više oseća njegov uticaj. Dva objekta na Lake Shore Drive-u, biseri su njegove arhitekture. Projekte za IIT takođe treba obavezno obići. Ako imate vremena, na oko dva i po sata vožnje nalazi se Forensfort House – jedina porodična kuća koju je Mis van der Roe izgradio. Koliko je dizajn ove kuće neverovatno savremen, shvatite tak kad stignete tamo. Okruženje sa farmama, koje i danas izgledaju kao da je tu vreme stalo pre 30 godina, govori koliko je ovaj projekat bio napredan.

IIT

Amerika IIT%2B-%2BIllinois%2BInstitute%2Bof%2BTechnology

IIT – Illinois Institute of Technology

Illinois Institute of Technology je jedan od najčuvenijih američkih Univetziteta. Tokom Drugog svetskog rata, kada je Bauhaus škola konačno zatvorena, mnogi predavači preselili su se u SAD. Među njima je bio i Mis van der Roe, koji je postao predavač na ovoj školi. Za vreme koje je proveo tamo, izradio je urbanistički plan kampusa i Crown Hall, koji je i danas zanatsko i konstruktivno remek-delo. Vremenom, kako se grad širio i razvijao, univerzitet se našao u vrlo lošem i nesigurnom delu grada.

Amerika Crown%2BHall

IIT Crown Hall

Iako je školarina i dalje visoka, fakulteti se danas praktično nalaze u getu. Na čitavom prostoru, na svakih 100-200 metara, postavljeni su alarmi tako da, ako vas neko napadne ili se nađete u neprijatnoj situaciji, pritiskom na dugme pozivate policiju koja stiže za nekoliko minuta.

Pre nekoliko godina drugi mag arhitekture Rem Koolhas pozvan je da uradi projekat za Studentski centar. Ovaj projekat je izazvao oprečne reakcije. U isto vreme ali u potpuno drugačijem senzebilitetu realizovani su i studentski domovi Helmut Jahn.

Milenijumski park

Amerika Milenijumski%2Bpark%2B03

Milenijumski park

Milenijumski park otvoren je 2001. godine. Godišnje ga poseti 2,3 miliona ljudi. Obuhvata Muzički paviljon koji je projektovao Frank O. Gehry. Struktura obuhvata pozornicu na kojoj može da se smesti 120 muzičara sa svim pratećim prostorima i gledalište na otvorenom, na travi, koje je ozvučeno tako da je pokriven čitav auditorijum. Atrakcija je i skulptura Cloud Gate Anisha Kapoora. Ogromna organska forma (amebe) pokrivena je sjajnim, reflektujućim inoksom. Na njoj se ogledaju oblakoderi koji je okružuju i prolaznici koji je čine uvek drugačijom. Ljudi je zovu "Pasulj".

Cloud gate je rupa u prostoru. Crown Fountain je Plensin projekat (Jaume Plensa) iz 2000, završen 2004. Instalaciju čine dva kubusa od staklenih cigli, visoka 17 m, koja zatvaraju plitak, reflektujući bazen od tamnosivog granita. Bazen je tako plitak da se može hodati po njemu, čime se dobija utisak da se hoda po vodi. Kubusi projektuju slike građana Čikaga. Instalacija je deo milenijumske kolekcije i inspirisana je Bakingemskom fontanom (1927) koja je tada bila najveća fontana na svetu. Plensa je ovo preneo na ekrane od led-dioda. Voda se sliva niz kubuse na nekoliko načina, dajući iluziju da izlazi iz usta građana.

Muzeji

Amerika Field%2Bmuseum%252C%2Bdinosaurus%2BSju

Skelet dinosaurusa Sju u Field Museumu

Amerika je poznata po tome što ima puno tematskih muzeja. Desiće vam se da budete razočarani, jer se njihovo shvatanje teme često razlikuje od evropskog. Ipak, to je zapravo vrlo dobar način da provedete dan sa porodicom, naročito ako imate decu. Program je osmišljen tako da ima mnogo interaktivnih zanimacija koje privlače široku publiku. Ako volite muzeje, najviše se isplati da kupite kartu sa kojom možete da uđete u nekoliko najvažnijih čikaških muzeja.

Obavezno posetite Akvarijum i Planetarijum. Field Museum je vrlo zanimljiv, posebno deci. Poznat je po skeletu dinosaurusa zvanog Sju (Sue). Art Institute of Chichago čuven je po zbirci impresionista i postimpresionista, kao i po fantastičnoj zbirci maketa enterijera. Muzej savremene umetnosti je takođe vrlo zanimljiv i vredan pažnje.

Restorani

Amerika Starbucks%2BCoffee

Starbucks

Važi mišljenje da se u Americi jede samo junk food. No, to je apsolutno netačno. U Americi se jede fantastično. Bilo da jedete u jeftinim ili skupim restoranima, konkurencija je toliko velika da promašaja gotovo da nema.

Amerika miriše na hranu. Gde god da krenete, prate vas mirisi pomfrita, krofni, sladoleda. Užasno je teško odoleti iskušenjima. Čikago je poznat kao grad u kome se posebno dobro jede. Sa više od 9.000 restorana i 4.000 barova i klubova, teško da može da se desi da ne nađete ono što želite. Svakako ne treba da propustite bar jedan pravi američki obrok, po mogućstvu kasni doručak (kembel supa, mleveno meso sa pasuljom i pomfritom), zatim čizburger sa plavim sirom (ludilo!), kafu u Starbucks-u, suši, tajlandsku hranu ili šta vam već padne na pamet. I cheesecake i donuts i sladoled i mafine i...










Amerika 4285547593


Amerika 2lwq2yh


Amerika 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Pon 25 Feb - 1:27

ČIKAGO
POGLED SA VISINE



Treći najnaseljeniji grad Amerike, posetiocu, osim oblakodera, nudi šetnju nepreglednim parkovima, uživanje u remek-delima arhitekture, bogate muzeje i nezaboravnu plovidbu jezerom Mičigen

U lift koji vodi na vrh treće najviše zgrade na svetu ulazi po dvadesetak ljudi. Na licima im se pojavljuje osmeh dok se uspinju na "krov urbane Amerike". Minut kasnije stižu na osmatračnicu "Sirs kule", najvećeg oblakodera Čikaga, Sjedinjenih Američkih Država i Severne Amerike.

Amerika Cikago

Mapa lokacije Čikaga

Turisti su iznenađeni kako se lako i brzo stiže na mesto sa najinteresantnijim pogledom na Čikago. Sa zastakljenog krova "Sirsa", odnosno "Skajdeka", Vidi se ceo grad. Ogroman, sa 3 miliona ljudi u centralnom delu i 10 miliona na širem području grada. Bogat, sa visokim zgradama koje izazivaju strahopoštovanje i govore o ekonomskoj moći trećeg najnaseljenijeg grada Sjedinjenih Američkih Država, posle Njujorka i Los Anđelesa.

Onog trenutka kada se nađu na vrhu jedne od najvažnijih znamenitosti Čikaga, turisti iz celog sveta, a najviše iz Indije, Japana i Latinske Amerike, vade fotoaparate i počinju "paljbu". Jasno im je da će, kad se budu spustili na zemlju, mnoge ulice nestati u daljini, imena muzeja će se izmeštati i nedostatak vremena će pojesti adrese mnogih znamenitosti. Grad je prevelik i nemoguće je obići sve što vas zanima.

Amerika Cikago+01

Čikago, pogled na zgrade i obalkoder "Sirs"

Prestonica arhitekture

Čikago je prijatan za život, sa restoranima i kafeima čije bašte, okićene cvećem i prepune gostiju, podsećaju na duh evropskih gradova, i sa radnjama sa najpoznatijim brendovima, posebno u aveniji Mičigen. Za otkrivanje ovog velegrada potrebne su nedelje, pa kako su turisti ovde uglavnom samo nekoliko dana, moraju da budu selektivni. Srećom, javni prevoz u Čikagu je dobar, različiti delovi grada povezani su autobusima i linijama metroa i vozova koji saobraćaju iznad nivoa puteva i ulica, pa ih zovu "izdignuti vozovi".

Amerika Jezero+Micigen+01

Jezero Mičigen

Ako se od "Skajdeka" uputite ka istoku videćete sjaj jezera Mičigen, nezaobilazne tačke u svim turističkim ponudama grada. U vodi boje mora odmaraju se čamci lokalnog stanovništva. Duž obale su šetališta i parkovi. Jezero je toliko veliko da podseća na more. Mičigen je jedno od pet Velikih jezera i jedino koje SAD i Kanada ne dele, već u potpunosti pripada SAD. Sa palube broda koji krstari Mičigenom vidi se deo urbane arhitekture Čikaga.

Volite spoj prirode i gradske vreve? To vam pruža vožnja brodom po reci Čikago, koja se uliva u jezero prolazeći kroz centar grada.

Stanovnici ovog grada ponosni su na njegov izgled i ističu da je on arhitektonska prestonica SAD. Slava pripada Frenku Lojdu Rajtu (1867-1959), američkom arhitekti poznatom po filozofiji koja je nalagala da se kuća slaže sa okolinom, gradnja poštuje pravila ekologije, a arhitekte koriste jeftine materijale koji se mogu naći u blizini. Po mnogima, on je najznačajniji američki arhitekta.

Amerika Kaufman+kuca+na+vodopadu+02

Kaufman kuća na vodopadu

Zgrade čije je projekte potpisao stapaju se sa pejsažom. Njegova dela su i Kaufman kuća sagrađena na vodopadu, kao i muzej Gugenhajm. Započevši karijeru u Čikagu, Rajt je u Oak parku ne samo sebi sagradio dom i atelje, pa je, zahvaljujući tome, ovo mirno i zeleno predgrađe ispresecano njegovim remek-delima.

Amerika Dom+Frenka+Lojda+Rajta+01

Dom Frenka Lojda Rajta

Grupe turista se neprekidno smenjuju ispred Rajtove kuće. Neki od njih se upravo vraćaju iz obližnjeg Unitarističkog hrama, koji takođe nosi pečat Rajtovog stila.

Amerika Unitasticki+hram+02

Unitaristički hram

Osim za religijske potrebe, hram služi ia kao sala za koncerte koji se održavaju šest puta godišnje, kao i za predavanja iz oblasti arhitekture i istorije. Turisti brzo primećuju jednostavnost i funkcionalnost zgrade koja se nalazi u blizini metroa

Prvi koraci budućeg nobelovca

Pre nego što se iz mirnog Oak parka vrate u vrevu centra grada, većina posetilaca Čikaga svrati do muzeja i rodne kuće Ernesta Hemingveja. Američki nobelovac je ovde proveo detinjstvo i ranu mladost. U muzeju, izložene fotografije prikazuju Hemingveja koji odlazi u prirodu, šeta šumom i obalom reke, dok ga otac, prirodnjak, uči da posmatra i precizno opiše šta je video. Majka, sklona umetnosti, vodila ga je u muzeje i podsticala da prepoznaje i izražava osećanja.

Hemingvej je u ovom delu Čikaga dobio svoje jedino formalno obrazovanje. Na slikama je mladi Hemingvej među nastavnicima i drugarima, u redakciji školskog lista, među članovima porodice… Izložene su i neke stranice njegovog rukopisa, iz kojih vidite kako su nastajala dela nagrađena Nobelovom nagradom. Na sada požutelom papiru, Hemingvej je precrtavao rečenice dopisujući nove, tražeći bolju, pravu reč.

Predmeti iz Prvog i Drugog svetskog rata vraćaju vas u epohu u kojoj je slavni pisac bio ratni izveštač. Statua koja ga prikazuje u vojnoj uniformi, fotografije iz lova i ribolova, iz raznih avantura, pa i onih literarnih, dok je sedeo za stolom i pisao, nateraće vas da na pisaćoj mašini sličnoj onoj ha kojoj je pisao, ispišete nekoliko redova koji ostaju u muzeju.

Nekad protest, danas ponos
U Čikagu slobodno pitajte za pravac, jer njihovi stanovnici ne pate od sindroma "živim u megapolisu, mnogo žurim, nemam vremena". Preporučiće vam da tokom dana odete na čikašku picu sa debelom korom, a noću svratite u neki od džez ili bluz klubova.

Amerika Delo+Pabla+Pikasa+01

Delo Pabla Pikasa

U Vašinton ulici sačekaće vas apstraktna skulptura Pabla Pikasa koja je 1967. izazvala negodovanje kao "glomazna, prevelika, nerazumljiva". Danas je Čikago ponosan što čuva ovo njegovo delo umetnosti na otvorenom, dostupno svima.

Amerika Sculptura+Zana+Dibifea

"Crtež koji se proteže u prostoru" Žana Dibifea

U obližnjoj Rendolf ulici je druga moderna skulptura, kombinacija vrata, životinje, drveta i arhitektonske forme. Autor, poznati francuski umetnik Žan Dibife ovo svoje delo je opisao kao "crtež koji se proteže u prostoru".

Amerika Art+Institute

Umetnički institut Čikaga

Pre nego što napustite "vetroviti grad", verovatno ćete posetiti i Umetnički institut Čikaga, koji čuva tako raznovrsne predmete, da ćete "proputovati" od drevnog Egipta, preko antičke Grčke i renesanse Evrope, do savremene američke umetnosti. Ne zaboravite ni Kulturni centar Čikaga, sklupčan pod staklenom kupolom Luisa Komforta Tifanija, umetnika poznatog po radovima od stakla, ni Adlerov planetarijum, Muzej nauke, Prirodnjački muzej, kao ni Milenijumski park, omiljeno šetalište i turista i stanovnika Čikaga, gde je izložena skulptura britanskog umetnika Alisa Kapura poznata kao "Pasulj".

Amerika Cloud+Gate+01

Popularni "Pasulj"

Turisti je obožavaju jer se u njenoj glatkoj čeličnoj površini ogleda grad, kao i svako ko joj se približi.

Ako ste u Čikagu preko leta, možete se osvežiti u jednoj od neobičnih fontana, koja je oslikana licima njenih sugrađana, ali vam zimi ovakvo brčkanje neće pasti na pamet, jer tada gradom "šeta" samo ledeni vetar sa nepreglednog jezera Mičigen.

P.Travel










Amerika 4285547593


Amerika 2lwq2yh


Amerika 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 10:34

Washington

Amerika Washington-evening_tn2

Amerika Chinatown-Washington_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 11:14

San Francisko

Amerika San-francisco-hd_tn2

Amerika Golden-gate-bridge-coast_tn2

Amerika Port-of-san-francisco_tn2

Amerika San-francisco-morning-sun_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 11:15

San Francisko Golden Gaten

Amerika San-francisco-golden-gaten_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 11:16

Amerika San-francisco-bridge_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 11:18

San Francisko

Amerika San-francisco-evening_tn2

Amerika Night-of-San-Francisco_tn2

Amerika Oakland-Bay-Bridge_tn2

Amerika Streets-of-San-Francisco_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 11:19

San Francisko

Amerika San-Francisco-Streets_tn2

Amerika Dinner-San-Francisco_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 12:27

Sijetl

Amerika Seattle-night_tn2

Amerika Seattle-night-skyline_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 12:35

SEATTLE JOSE RIZAL PARK

Amerika Seattle-jose-rizal-park_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sre 26 Jun - 12:37

Majami

Amerika Miami-usa_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Sub 27 Jul - 20:37

Sveta indijanska planina

Amerika Deviltower

Jedinstveno i upečatljivo geološko čudo ogrezlo u indijanskoj legendi.

Vražji toranj smjestio se na sjeveroistoku Wyominga, iznad rijeke Belle Fourche u blizini granice Južne Dakote. To je impresivan spomenik prirode koji nije napravljen rukama ljudi već “rukama” prirode.
Uzdiže se oko 386 metara iznad okolnog terena, na nadmorskoj visini od 1.558 metara.

Za Američke Indijance, Vražji toranj je sveto mjesto. Prepoznavajući njegov značaj, predsjednik Theodore Roosevelt proglasio ga je nacionalnim spomenikom 1906.godine.

Stijena koja strši je dio čvrste jezgre ugašenog vulkana. Njegov vrh je veličine nogometnog igrališa. Park oko tornja je odličan za planinarenje i nudi mnogo lijepog prostora za fotografiranje.

Amerika Deviltower1

Legenda kaže da je Veliki Duh podignuo stijenu kako bi odgovorio na molitve nekolicini djevojaka, te ih tako spasio od divovskih medvjeda. Duboke pukotine koje danas vidimo na okomicama stijene, stvorile su kandže svih medvjeda koji su pokušavali doći do djevojaka. Nakon što su se djevojke, uzdignute na rastućoj stijeni, pretvorile u zvijezde.


Wish.hr / Slike: Sxc










Amerika Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 28 Jul - 12:23

Čikago

Amerika Skyscrapers-of-chicago_tn2

Amerika Chicago-sunrise_tn2

Amerika Chicago-coast_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 28 Jul - 12:25

Čikago

Amerika Chicago-streets_tn2

Amerika Chicago-illinois-usa_tn2











Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 28 Jul - 12:34

Čikago

Amerika Mary-bartelme-park-chicago_tn2

Amerika Chicago-illinois-night_tn2

Amerika Chicago-twilight_tn2










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Ned 28 Jul - 12:35

Čikago

Amerika Millennium-Park-Chicago_tn2

Amerika Cloud-Gate-Chicago_tn2











Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Pet 18 Okt - 1:40

Las Vegas, US

Amerika Interesting_places_to_visit%20(16)










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610Pet 18 Okt - 1:40

Amerika Interesting_places_to_visit%20(14)










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Amerika 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Amerika Empty
PočaljiNaslov: Re: Amerika   Amerika Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Amerika
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Amerika - nekada davno
» Filmske novosti i najave
» Vesti iz Fudbala
» Namirnice koje je Amerika podarila svetu
» Mobilne zanimljivosti
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Putovanja ::  Turizam :: Svet-