Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Srpski turizam - Banje

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
zjovan29

  

zjovan29

Muški
Poruka : 2504

Godina : 63

Lokacija : CRIKVENICA

Učlanjen : 18.09.2011

Raspoloženje : nikad bolje


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 15 Okt - 0:35

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza


Ukoliko Vam je potreban odmor, rekreacija, zabava, rehabilitacija – svoju oazu možete pronaći na jednom mestu, u Kanjiži. Banja Kanjiža se nalazi na severu
Srbije, na desnoj obali reke Tise. Udaljena je 40 km od Subotice i 120 km od Novog Sada. Do Kanjiže se može doći autoputem Beograd-Novi Sad-Subotica-Horgoš i železnicom Beograd-Subotica.Banja je smeštena u velikom parku, na nadmorskoj visini od 87 m. Klima banje je kontinentalna, sa toplim letima i hladnim zimama.

Termomineralne vode banje su hiperterme (temperatureod 51°C-72°C) i sadrže natrijum, hidrokarbonate, jod, brom, sulfide. U lečenju se koristi i lekovito blato-peloid.


Hotel AQUA Panon**


Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza_aquaSrpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza_aqua2

Hotel AQUA PANON ** se nalazi u mirnom delu Kanjiže, u neposrednoj blizini Zavoda za rehabilitaciju "Banja Kanjiža", sa kojim je povezan toplom vezom. Hotel raspolaže sa 32 smeštajne jedinice od čega su 24 dvokrevetne sobe i 8 apartmana. Sve jedinice, sobe i apartmani, su opremljene TV uređajem, muzičkom linijom, internet konekcijom, telefonom, mini barom i klima uređajem. Pored ovih sadržaja apartmani raspolažu i kompletno opremljenom kuhinjom.

Uz svoj redovan program "AQUA PANON" svojim gostima nudi trim salu za vežbanje, vožnju biciklovima, bilijar. Hotel raspolaže i sa salom za predavanja kapaciteta 40 osoba, kao i sopstvenim restoranom sa širokim izborom jela. Način
služenja obroka u hotelu doručak - švedski sto (samousluživanje), ručak, večera - klasičan način služenja obroka.

Hotel ''Aqua Panon'' zahvaljujući ''toploj'' vezi sa zavodom ''Banja Kanjiža'' omogućuje korišćenje bazena, rehabilitaciju, rekreaciju i medicinsku kontrolu.

Hotel AQUA Panon**


Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza1

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza2

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza3

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza4

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza5

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza6

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kanjiza7

izvor:dihoff.co.rs
Nazad na vrh Ići dole
zjovan29

  

zjovan29

Muški
Poruka : 2504

Godina : 63

Lokacija : CRIKVENICA

Učlanjen : 18.09.2011

Raspoloženje : nikad bolje


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 15 Okt - 18:14

Srpski turizam - Banje - Page 2 Niska



Udaljena je 10 km od Niša i 250 km od Beograda.

Lečenje se obavlja u Institutu za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju reumatičkih i kardiovaskularnih bolesti "Niška Banja", koji raspolaže sa tri stacionara ("Radon", "Zelengora" i "Terme"), savremenom opremom za neinvazivnu dijagnostiku, lečenje i rehabilitaciju reumatskih i kardiovaskularnih bolesti i za operativno lečenje u domenu ortopedske hirurgije. Institut je i nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu.


Enlarge this imageReduce this image Click to see fullsize
Srpski turizam - Banje - Page 2 Dscf0334

U Niškoj Banji se leče:

bolesti lokomotornog aparata (zapaljenski, vanzglobni, degenerativni i metabolički reumatizam, sistemske bolesti vezivnog tkiva, osteoporoza)
kardiovaskularne bolesti (koronarna bolest, arterijska hipertenzija, srčane mane, bolesti perifernih krvnih sudova)
stanja posle hirurške revaskularizacije miokarda, kao i stanja nakon operacija na otvorenom srcu
rehabilitacija bolesnika posle ugrađivanja endoproteze kuka i kolena
posttraumatska stanja
stanja posle oštećenja centralnog i perifernog motornog neurona
zapljenski i funkcionalni sterilitet
bolesti respiratornih organa

Aktuelan spa program

U ponudi su : vibrosauna, tepidarijum, velvet krevet za anticelulit masažu, kade za hidromasažu, celutron, đakuzi, sauna, bazen, razne vrste masaža, kozmetičkih tretmana i pakovanja za revitalizaciju kože tela.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Dscf0349

Osvrt na istoriju

Bila poznata još u vreme starih Rimljana, koji u 2. veku, kaptiraju glavno vrelo i podižu kupatilo sa dva bazena od raznobojnog mermera. U vreme vladavine cara Konstantina (rođen je u Nišu) i njegovih naslednika, u carskom naselju Medijani (koja je na pola puta od grada Niša do banje) postoji kupatilo u koje je doticala blagotvorna banjska voda.

Uređenost i turizam

Objekti su smešteni u uređenom parku površine 5 hektara. U blizini je park-šuma sa trim stazom, pogodna za pripreme i takmičenje sportskih ekipa, jer raspolaže sa terenima za mali i veliki fudbal, rukomet i tenis, hipodromom i streljanom. Posebno je pogodno, zbog izuzetnog strujanja vazduha, za paraglajding, gde je 2007 g održano predevropsko takmičenje.

Centralni trg


Srpski turizam - Banje - Page 2 Niska_banja_1_060609

Brckanje uvek, voda je topla....cesto odlazim tamo...



Enlarge this imageReduce this image Click to see fullsize
Srpski turizam - Banje - Page 2 Dscf0328

Kulturno-istorijski spomenici u blizini:

Medijana,Ćele-kula, Niška tvrđava iz 18. veka, Čegar, Memorijalni muzej-logor "Crveni krst". Mogu se organizovati izleti do Sićevačke klisure-atraktivnog kanjona reke Nišave sa retkom florom i faunom, Jelašničke klisure-specijalnog rezervata prirode, Bojaninih voda i Kameničkog visa, popularnih izletišta i ski-centara.


Srpski turizam - Banje - Page 2 Cele-kula.thumbnailSrpski turizam - Banje - Page 2 Nisava-copy.thumbnailSrpski turizam - Banje - Page 2 Sicevacka-klisura.thumbnail

izvor:putovanja.info
Nazad na vrh Ići dole
zjovan29

  

zjovan29

Muški
Poruka : 2504

Godina : 63

Lokacija : CRIKVENICA

Učlanjen : 18.09.2011

Raspoloženje : nikad bolje


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 15 Okt - 20:58

Srpski turizam - Banje - Page 2 Zlatar



Zavod za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju kardiovaskularnih oboljenja


Zlatar


Nova Varoš smešten je u prekrasnom ambijentu planine Zlatar na nadmorskoj visini od 1235 metara, na 270 km od Beograda.

Zavod Zlatar, svojim smeštajem u prekrasnom ambijentu planine Zlatar, ukomponovan među četinarima, brezama, cvetnim livadama, bistrim jezerima I prirodom svoje delatnosti pruža izvanredne uslove za lečenje i rahabilitaciju kardiovaskularnih oboljenja. Posebno povoljni klimatski uslovi jako povoljno deluju na respiratorne organe i anemije, tako da brojni pacijenti sa bronhitisom, astmom, prilikom boravka u zavodu "Zlatar " ne koriste lekove, a svi malokrvni pri
otpustu imaju popravljenu krvnu sliku.

Po uzansama o ugostiteljstvu Zavod ispunjava sve uslove za hotel visoke "B" kategorije. Zavod raspolaže sa 300 kreveta u 1/2, 1/3 i 1/1 sobama. Sve sobe su sa TWC, talefonom i signalnim uređajima. Sadržaj hotela takođe čine i: kabinet za kardiologiju, kabinet za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, laboratorija za funkcionalnu dijagnostiku,restoran, bar, diskoteka, kongresna, bioskopska i TV sala, teretana,
sala za bilijar, zatvoren bazen.


Srpski turizam - Banje - Page 2 Zlatar2

Srpski turizam - Banje - Page 2 Zlatar3

Srpski turizam - Banje - Page 2 Rhcentar

Srpski turizam - Banje - Page 2 Zlatar1

Srpski turizam - Banje - Page 2 Zlatar4

Srpski turizam - Banje - Page 2 Vuk


izvor:dihoff.co.rs
Nazad na vrh Ići dole
zjovan29

  

zjovan29

Muški
Poruka : 2504

Godina : 63

Lokacija : CRIKVENICA

Učlanjen : 18.09.2011

Raspoloženje : nikad bolje


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Čet 27 Okt - 0:56

Borač - put u središte zemlje

Tekst i fotografije: Dušan Stojanović


Srpski turizam - Banje - Page 2 Mapa

Razvlačilo se dugo toplo leto kao savski šlep. Uglavnom smo vreme provodili u samom gradu ili u njegovoj bližoj okolini. Jezero u Šumaricama ili Vodojaža u Grošnici... Moja bivša devojka Jasna je imala čudan običaj da joj stvari stoje svuda po sobi u nekoj interfazi njenog spremanja. Jednog od tih dana sam ugledao "Magazin"
nedeljne "Politike",. i to broj u kome su pisali o selu Borač u Gruži. Nisam reagovao jer sam taj broj više puta čitao, ali već sutradan me je Jasna zvala i pitala šta mislim o tome da odemo biciklom do Borča... Zašto baš Borač?


Borač nije obično šumadijsko selo. Prvo, to je selo kroz koje put ne prolazi, već se u njemu završava. To je selo čiji se stanovnici bave turizmom tako da su dvorišta sa lepo uređenim travnjacima, cvetnim lejama i obaveznim objektom stare arhitekture kao što su vajat ili kačara. Boračka reka je čista i nezagađena, puna mrene i klenova, seoska škola je uredna i bez grafita. No ono što se naročito izdvaja i čime se ponose meštani, jeste Borački krš.

Borački krš (515m) se prostire sa leve strane Boračke reke, desne pritoke Gruže, na površini od 52 hektara. Čini ga jako strmi, stenoviti i razriveni deo vulkanskog masiva
Ješevca (902m). Delovanjem spoljašnjih sila (vode, vetra i topote) od eruptivnih stena dacita i andezita stvoreni su neobični erozivni mikrooblici reljefa - takozvani glavuci - koji pitomoj Gruži daju obeležje divljine a nas planinare podsećaju na Durmitor. Pomenuti glavuci predstavljaju jedinstven prirodni fenomen u Šumadiji, a ima ih u raznim oblicima poput piramide, kupe, stubova, kule, igle, tornjeva, ploča i nazupčenih grebena.



Srpski turizam - Banje - Page 2 Krs
Borački krš

U podnožju krša je mala srednjevekovna crkva koja je sagrađena 1433. godine, na samom kršu, a 1553. je premeštena na današnji plato. Treba napomenuti da je izgrađena od boračkog kamena koji je korišćen i za gradnju manastira Kalenića. Volovi su vukli kamen od Borča do Kalenića i na pola puta su se odmarali tako što je istovarivan kamen, i na tom mestu je izgrađen manastir Kamenac. [/size]

Kao što vidimo ovaj deo Šumadije je nekada davno bio prekriven vulkanima a potoci lave su se slivali sa krša tokom današnje Boračke reke, koja je i bila najjači razlog naše posete.
A sada evo nekoliko fotografija koje pokazuju kako smo putovali do Borča i kako smo se tamo proveli:

Srpski turizam - Banje - Page 2 Polazak


Polazak iz Kragujevca

Srpski turizam - Banje - Page 2 Toponica

Bajkeri fu Toponici, na pola puta

Srpski turizam - Banje - Page 2 Krs2

Pogled na krš

Srpski turizam - Banje - Page 2 Dvoriste

Tako to izgleda u jednom dvorištu u Borču




Srpski turizam - Banje - Page 2 Crkva

Crkva koja se nalazi ispod krša

Srpski turizam - Banje - Page 2 Merak


Milinijum u Borču: Jasna i Boki]

Eto dragi moji, tako je nama bilo jednog lepog letnjeg dana.

zvor:ciklonaut.com



Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Uto 31 Jan - 11:03

Banja Koviljača

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja%20Koviljaca1

Banja Koviljača se nalazi u zapadnoj Srbiji na nadmorskoj visini od 128m, u regionu koji se naziva Podrinje po reci Drini koja kroz njega protiče. Priroda ovog regiona je bogata i raznovrsna. Tome doprinose Jadar, Lešnica, Račevina, Azbukovica i velika prostranstva severoistočne Bosne. Kroz mozaik srednje visokih planina (Gučevo, Boranja, Sokolske planine, Cer), ka prostranim ravnicama Mačvi i Semberiji, teče bistra i krivudava Drina.

Nedaleko od reke, u podnožju šumovitog Gučeva (779 m), uz magistralni put Zvornik-Loznica, nalazi se Banja Koviljača, banja pod legendarnim Koviljkinim Gradom, čiji se tragovi i danas zapažaju.
Arheološka istraživanja su pokazala da je prostor Banje Koviljače bio davno naseljen. Ima ostataka po kojima se zaključuje da je tu bilo veliko rimsko naselje Genzis. U srednjem veku, pod zidinama Koviljkinog grada, narod je masovno pohodio izvore lekovite vode. Iz tog perioda i potiče prvi pisani dokument (1533), gde se Banja spominje kao seosko naselje u nahiji Bohorina.
U XVIII veku bogati Turci iz Mačve i Podrinja dolazili su na izlete u ovaj kraj. Postoje podaci da su Turci „zvorničani“ 1720. godine sagradili jedan objekat-kupatilo za lečenje žena, kao i da je i pre toga korišćeno lekovito blato. Nekada je narod nazivao Smrdan-Bara ili Smrdan-Banja zbog smrdljive bare koja je bila tu gde je sumporovita voda sama izbijala na površinu i godinama i vekovima, u ritu, stvorila prirodno crno sumporovito blato, odakle je izbijao i širio se smrad na „zapaljen barut“ ili „trula jaja“ - na sumporvodonik. Preko naselja Smrdan, tj. preko izvorišta termomineralne vode vodio je karavanski put i postoji predanje da su lekovitost Smrdljive Bare otkrili pratioci jednog karavana, koji su morali da ostave svog iznemoglog i ranjavog tovarnog konja. Konj je jedva hodao, padao je od iznurenosti i valjao se u crnom mulju i blatu i ležao u toploj sumporovitoj vodi. Kada se karavan vraćao našli su svog konja izlečenog kako pase travu. Tako je lekovitost banje otkrivena.
U Banji Koviljači se leče
•    sve vrste reumatskih bolesti
•    posttraumatska stanja
•    stanja posle operacije kičme i ugrađivanja endoproteze kuka i kolena
•    oštećenja motornog neurona
•    ginekološka oboljenja (sterilitet)
Manifestacije
•    Đački Vukov sabor - Maj, Tršić
•    Mićini dani - juni, Loznica
•    Vukov sabor - septembar, Tršić
•    Cvijićevi dani - oktobar, Loznica
•    Likovna kolonija - Banja Koviljača, Specijalna bolnica za rehabilitaciju
•    Međunarodni folklorni festival „Evropa igra“ - avgust, Banja Koviljača, Loznica



Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja-koviljaca

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja-koviljaca-kupatilo

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja-koviljaca-park

Srpski turizam - Banje - Page 2 Drina-reka










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Uto 31 Jan - 11:09

Banja Vrujci

Srpski turizam - Banje - Page 2 7eaef62c3f1ee73d09aac29d90aa7316

Banja Vrujci nalazi se u podbrđu planina Maljen i Suvobor.Smeštena na obalama reke Toplice na nadmorskoj visini od 180 metara,
ova banja ima blagu umerenu kontinentalnu klimu .Njene vode su kalcijumsko-magnezijumske sa temperaturom od 27C.Osim lekovite vode u banji ima i lekovitog blata veoma pogodnog za lečenje reumatičnih oboljenja.Smatra se da je jedno kupanje u Banji Vrujcima po efektu jednako rekreaciji i odmoru puna dva dana.


Koliku lekovitost banja u sebi krije otkruio je naš narod mnogo godina unazad.Vrujci subili "Divlja banja" sve do 1935. godine kada su prerasli u narodno lečilište.Banja Vrujci raspolaže vodom izuzetne izdašnosti koja se kreće od 60-8280 litara u sekundi a prosečno 200 litara po čemu je ubedljivo prva po svim banjama u Srbiji.

Banja Vrujci je za svega nekoliko desetina godina uspela da od jedne seljačke "divlje" banje stvori jedno izuzetno popularno i poznato turističko mesto koje tokom godine poseti nekoliko desetina hiljada gostiju.U banji se nalazi hotel Vrujci B kategorije sa punim konforom.Hotel sadrži apartmane, jednokrevetne, dvokrevetne sobe, banket i TV salu, aperitiv bar, zatvoreni bazen dimenzija 25x12.5 metara, đakuzi kupatila, frizerski salon, trem salu, teretanu, bilijar salu, fizio-terapeuta prodavnice i slično.U sklopu hotela nalaze se dva fudbalska terena, dva teniska terena, teren za mali fudbal, rukomet,košarku.U sklopu hotela nalaze se tri bazena, dečiji, olimpijski i poluolimpijski i jedan zatvoreni bazen sa temperaturom od 28C.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja_Vrujci

Koliko se Banja Vrujci razvija u proteklih nekoliko godina pokazuje i sam obilazak oko banjskog kompleksa.Na svakom koraku prostiru se gradilišta i skoro pa svakodnevno niču novi velelepni objekti. Da Vrujci nisu samo turističko mesto već i privredno pokazuje dve velike fabrike "Sinalco" i "Voda Voda" čija velelepnost krasi lepotu banje.To su jedne od najvećih i najlepših proizvodnih pogona u Srbiji izgrađene po Evropskim standardimaekološki čiste, zdrave i funkcionalne.

Srpski turizam - Banje - Page 2 130740-500x333

Pretprošle godine Vrujcima otvoreni su i Premier bazeni sa sanom i đakuzi kadama.Prelepi bazeni čudnovatnih oblika prepuni su svakoga dana tokom sezone.Vlasnici bazena svojim gostima uz kupljenu ulaznicu obezbeđuje ležalje, suncobrane i drugo.Oko bazena u izgradnji je jedan ogroman hotel i još jedan stambeni objekat preko puta bazena.Planirano je da sve bude završeno za sledeću banjsku sezonu i kada to bude završeno Vrijci će zasigurno biti jedna od najlepših i najboljih srpskih banja.

Srpski turizam - Banje - Page 2 7eaef62c3f1ee73d09aac29d90aa7316










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Uto 31 Jan - 11:18

Bukovička Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 24a-bukovicka-banja

Bukovička banja se nalazi u samom gradu Aranđelovcu koji je 76km udaljen od Beograda. Banja je locirana u samom podnožju planine Bukulja. Banja je poznata po lekovitoj vodi koja se u banjskom lečilištu koristi zajedno sa glinom za lečenje oboljenja gastrointestinalnog i hepatolibijarnog sistema, bolesti respiratornog sistema i povrede lokomotornog sistema. O blagotvornosti kisele vode govori podatak da je još 1811. godine svoje zdravlje njome krepio Dositej Obradović.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Bukovicka-banja-arandjelovac

Na lični zahtev kneza Miloša, bukovička voda je dopremana u butelama i korišćena na dvoru. Početkom XX veka počinje i ručno flaširanje kisele vode u fabrici "Knjaz Miloš", da bi se kroz decenije punjenja ova voda okitila najvišim međunarodnim odličjima za kvalitet. Bukovička banje ima velelepni park koji se prostire na površini od 21,5 ha. Pored prekrasnih cvetnih aleja i brojnih vrsta retkog drveća, u parku se nalazi stalna postavka mermernih skulptura, najpoznatijih naših i svetskih autora. Skulpture su nastale u tridesetogodišnjem postojanju međunarodne smotre umetnosti "Mermer i zvuci". U okviru smotre se organizuje i manifestacija "Svet keramike", a takođe i pozorišne predstave, koncerti i folkorne priredbe. Sve manifestacije obavljaju se na letnjoj otvorenoj sceni ili u prelepoj "Sali kneževa" hotela "Staro zdanje", građevine stare preko 150 godina, koju je gradu podarila dinastija Obrenovića. U parku se nalazi i paviljon knjaza Miloša i nekoliko izvora mineralne vode.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Park_bukovicke_banje

Srpski turizam - Banje - Page 2 Putovanje127

Srpski turizam - Banje - Page 2 Bukovicka_banja_01










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Uto 31 Jan - 11:26

Jošanička Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 151_josanica%20banja%2004

Jošanička Banja se nalazi na obroncima Kopaonika, u dolini reke Jošanice i njene pritoke Samokovke. Leži na nadmorskoj visini od 550 m i ima karakteristike klimatskog lečilišta. Jošanička Banja je udaljena od Beograda 245 km i od Kraljeva 74 km. Do Banje se stiže auto-putem Beograd-Niš sa odvajanjem prema Kraljevu i magistralnim putem Beograd-Kraljevo.

Srpski turizam - Banje - Page 2 139777585749f8c135f2d24010389972_extreme

Banja ima pet izvora mineralnih voda, koji se ubrajaju među najtoplije u našoj zemlji. Glavni izvor daje 7 litara vode u sekundi i temperature je 77°C. Ostali izvori su različitog kapaciteta i temperature (od 36 do 75°C). Vode Jošaničke Banje pripadaju grupi hipertermi, sadrže natrijum, kalijum, kalcijum, hidrokarbonate, sulfate i fluor. Koriste se u lekovite svrhe pijenjem i u kombinaciji sa hidro-kineziterapijom i medikamentima. Lečenje se sprovodi u zdravstvenoj stanici, koja raspolaže savremenom opremom, banjskim kupatilom sa deset kada i manjim bazenom.
U Jošaničkoj Banji se leče:

• degenerativna i zapaljenska reumatska oboljenja
• stanja nakon povreda i korektivnih operativnih zahvata
• oboljenja mišića
• lumbago i išijas
• ginekološke bolesti
• gastritis
• ekcem i psorijaza

Srpski turizam - Banje - Page 2 Josanicka-banja

U okolini banje postoji veliki broj pešačkih staza i staza za planinarenje. U neposrednoj blizini je turistički centar i Nacionalni park „Kopaonik„.
Za goste banje postoji mogućnost organizovanja izleta do manastira Studenica, Pavlica, Stari Ras, Sopoćani i Đurđevi Stupovi.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Slika-Josanicka-Banja-razglednica--1428542x640

Srpski turizam - Banje - Page 2 Korlace-Kopaonik.+21










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:37

Kuršumlijska Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Kursum_banja_crvena

Kuršumlijska Banja je banja u Srbiji koja ima više vrsta lekovitih voda koje je svrstavaju u red najatraktivnijih u Evropi (sumporovite, ugljeno-kisele, alkalne i gvožđevite vode). Temperature su od 14 - 67° C. Sa najumerenijom klimom od svih banja u Srbiji[traži se izvor], Kuršumlijska Banja uz okolni prirodni ambijent koji sačinjavaju šume, atraktivne doline rečica i potoka sa čistom vodom, kao i čist vazduh (u blizini nema industrije) predstavlja i lečilište i rekreacioni centar.

U Zavodu za specijalizovanu rehabilitaciju "Žubor" terapijski blok se sastoji od hidroterapije, blatne terapije, elektroterapije i kinezi terapije. Smeštajni deo Zavoda je B kategorije, 240 ležajeva i 250 mesta u restoranu.

Srpski turizam - Banje - Page 2 12558_kursumlijskabanja

Medicinske indikacije uključuju bolesti lokomotornog sistema, ginekološka oboljenja, neurološka oboljenja, bolesti metabolizma.


Srpski turizam - Banje - Page 2 33337600

Srpski turizam - Banje - Page 2 Originalslika-5359118










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:41

Lukovska Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Lukovska-banja1

Lukovska Banja se nalazi na jugu Srbije, na istočnim padinama Kopaonika (na nadmorskoj visini od 681 m). Udaljena od Beograda oko 300 km. Geografski položaj Lukovske Banje, značajna nadmorska visina i atraktivna priroda, čine je dobrim klimatskim lečilištem pogodnim za odmor, rekreaciju i oporavak. Po broju izvora termomineralnih voda temperature 56 - 69° C i njihovoj izdašnosti (100 litara u sekundi), spada u red najbogatijih u zemlji.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Lukovska-banja-bazeni

Lekovite vode Lukovske Banje koristili su još stari Rimljani, o čemu svedoče ostaci cevi i građevina otkriveni u gornjem delu banjskog naselja. Postoje ostaci kupatila koje je koristio kralj Milutin za vreme svog boravka u ovim krajevima i gazdovanja nad rudnicima. I u srednjem veku korišćene su lekovite vode sa ovih izvora, a takođe i u vreme Turaka, o čemu svedoči podatak da se ovo mesto u Kruševačkom defteru N° 567 iz 1575. godine, zove "Banja Lukova" i ima jedno kupatilo - hamam. Posle oslobođenja od Turaka 1878. godine, u banji je uređen jedan bazen, koji je korišćen za kupanje i lečenje bolesnika. Prvo kupatilo je od dasaka urađeno oko 1900. godine. Međutim, bez obzira što nije bilo više kupatila narod je dolazio i kupao se u virovima, pa je banja do Prvog svetskog rata bila dobro posećena i u njoj je godišnje boravilo oko 1.500 gostiju. Prvo savremenije kupatilo sa muškim i ženskim bazenom izgrađeno je 1948. godine. Intenzivan razvoj banje počinje 1999. godine izgradnjom hotela "Kopaonik", od kada se uvrstila u red poznatijih banja u Srbiji. Bogat i raznovrstan biljni svet je omogućio da u Lukovskom kraju žive razni krupni sisari, pernata divljač i dr. Prema narodnom predanju ovde je često boravio kralj Milutin zbog izvarendnih uslova za lov. Lukovska Banja je u sastavu sela Lukova, koje je oko 1,5 km nizvodno od nje. Banja je lokalni administrativno-upravni, privredni, obrazovni, zdravstveni i sportski centar za osam sela u veoma retko naseljenom (880 stanovnika na 134 m2) jugoistočnom delu Kopaonika tzv. Lukovskom kraju. Planinske reke su nastanjene pastrmkama i bogate rečnim rakovima a naročito Štavska, Trebinjska i Lukovska reka.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Lukovskabanja-izvor-termalna-voda

Srpski turizam - Banje - Page 2 Lukovska-banjapogled-s-900m-n.v.s--vidikovca-crkve-Sv-Djordje-1282214046










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:44

Mataruška Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Mataruska-banja-00

Mataruška Banja je gradsko naselje u opštini Kraljevo u Raškom okrugu. Ova banja ima najjaču sumporovitu vodu u Srbiji. Ona dolazi sa dubine veće od hiljadu metara, penje se uz rased do površinskog rastresitog sloja i u njemu razliva, obrazujući neku vrstu podzemnog jezera sumporovite vode. Juvenilna voda se u površinskom delu meša sa izdanskom vodom, te joj je temperatura različita.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Mataruska_banja2

Zaključak je da mineralna voda Mataruške Banje potiče iz termalne izdani površine oko 10.000 kvadratnih metara, pri čemu lekovita voda leži u plitkom površinskom sloju zemlje (na dubini od samo dva-tri metra), ali nigde ne izbija sama na površinu. Stoga je u izdani iskopano nekoliko bunara i izvršena kaptaža mineralne vode.
U balneoterapiji najviše se koristi topla voda bunara 2 i bunara 4. Temperatura mineralne vode u prvom je 39°-40°C, a u drugom 38°-39°C. Bunar br. 1 više se ne koristi, a voda bunara br. 3 se redje upotrebljava. Izdašnost vode bunara i sondi dostiže 27 litara u sekundi, a količina vode je skoro nepromenljiva tokom cele godine.
Glavni sastojci vode Mataruške Banje su sumporvodonik i natrijum bikarbonat. Otuda mineralna voda ovog prirodnog lečilišta spada u sumporovite alkalno-kisele slabije hiperterme, sa slabijim odlikama murijatične vode. Mineralna voda Banje je veoma lekovita. Hemijski sastav svih sumporovitih voda je sličan i pored njihovih temperaturnih razlika. Najvažniji sastojak mineralne vode je sumporvodonik čiji je nedostatak u organizmu uzrok raznih bolesti, naročito hronične reume, oboljenja kože, vena i arterija, poremećaja žučne funkcije, anemije, raznih ginekoloških oboljenja i dr.
U Mataruškoj Banji se leči: reumatizam zglobova, išijas, oboljenje kičme (okoštavanje zglobova), tuberkulozno oboljenje zglobova, rahitis, posledice dečije paralize, hronično zapaljenje vena, šuljevi, ekcemi, trovanje olovom, zatim zapaljenje materice, sterilnost i sl. Mataruška voda je kontraindicirana za zarazna oboljenja, srčane mane, tuberkulozu pluća, krvarenja, grozničava stanja, jače nervoze i slično.
Terapijski efekat lekovite vode najbolje se ostvaruje kupanjem u toploj sumporovitoj vodi, pijenjem sumporovite vode (sa pumpe, temperature 28°C), vaginalnim ispiranjem i blatnim oblogama. Sumporno blato se veštački spravlja i dobrog je kvaliteta. Odsek za hidroterapiju raspolaže bazenom mineralne vode, habardovim kadama i kadicama za lokalne kupke, a Centar za medicinsku rehabilitaciju ima odeljenja za fizioterapiju (medicinsku gimnastiku), za elektroterapiju i radnu terapiju.


Srpski turizam - Banje - Page 2 Mataru%C5%A1ka-Banja2

Srpski turizam - Banje - Page 2 Vue_g%C3%A9n%C3%A9rale_de_Mataru%C5%A1ka_Banja










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:48

Niška Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 203532298brunch_fs

Niška Banja se nalazi na jugoistoku Srbije, pored magistralnog pravca Niš-Sofija. Leži u podnožju Koritnjaka, ogranka Suve Planine, na nadmorskoj visini od 248 m. Udaljena je 10 km od Niša i 250 km od Beograda.
Prirodni lekoviti faktori u Niškoj Banji su blaga, umereno-kontinentalna klima, termomineralne vode i prirodno mineralno blato.

Srpski turizam - Banje - Page 2 203523572jyslfi_ph

Lekovite vode, koje izviru sa pet izvora („Glavno vrelo“, „Suva Banja“, „Školska česma“, „Banjica“ i „Pasjača“), pripadaju grupi zemnoalkalnih homeotermi (36-38° C), blago mineralizovanih, sa kapacitetom od 56 litara u sekundi.
Niška Banja je bila poznata još u vreme starih Rimljana, koji u 2. veku, kaptiraju glavno vrelo i podižu kupatilo sa dva bazena od raznobojnog mermera. U vreme vladavine cara Konstantina i njegovih naslednika, u carskom naselju Medijani postoji kupatilo u koje je doticala blagotvorna banjska voda. Godine 1521. Niška Banja je odmorište turskog cara Sulejmana i njegove vojske na putu prilikom osvajanja Beograda. U doba turske vladavine u banji postoje odvojena kupatila za muškarce i žene, kao i nekoliko objekata za smeštaj bolesnika.
Lečenje se obavlja u Institutu za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju reumatičkih i kardiovaskularnih bolesti "Niška Banja", koji raspolaže sa tri stacionara ("Radon", "Zelengora" i "Terme"), savremenom opremom za neinvazivnu dijagnostiku, lečenje i rehabilitaciju reumatskih i kardiovaskularnih bolesti i za operativno lečenje u domenu ortopedske hirurgije. Institut je i nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu.

Srpski turizam - Banje - Page 2 270px-niska_banja_orthodox_church

U Niškoj Banji se leče:

•bolesti lokomotornog aparata (zapaljenski, vanzglobni, degenerativni i metabolički reumatizam, sistemske bolesti vezivnog tkiva, osteoporoza)

•kardiovaskularne bolesti (koronarna bolest, arterijska hipertenzija, srčane mane, bolesti perifernih krvnih sudova)

•stanja posle hirurške revaskularizacije miokarda, kao i stanja nakon operacija na otvorenom srcu

•rehabilitacija bolesnika posle ugrađivanja endoproteze kuka i kolena

•posttraumatska stanja

•stanja posle oštećenja centralnog i perifernog motornog neurona

•zapljenski i funkcionalni sterilitet

•bolesti respiratornih organa

Srpski turizam - Banje - Page 2 1297866670-niska-banja

Zdravstveni i turistički objekti smešteni su u uređenom parku površine 5 hektara. U blizini Niške Banje je park-šuma Koritnjak, sa uređenim trim stazama.
Niška Banja je pogodna za pripreme i takmičenje sportskih ekipa, jer raspolaže sa terenima za mali i veliki fudbal, rukomet i tenis, hipodromom i streljanom. Takođe, u Niškoj Banji se održavaju atraktivna takmičenja u paraglajdingu, gde takmičari kreću sa obronaka Koritnjaka, a spuštaju se u Nišku Banju a mogu leteti i dalje pa čak i do 80-tak km. Avgusta meseca 2007 god.održano je predevropsko prvenstvo u preciznom letenju a u avgustu 2008 god. biće održano i Prvo sveobuhvatno evropsko prvenstvo paraglajdingu.
Niška Banja ima biblioteku, umetničku galeriju, Letnju pozornicu i Centar za kulturu, koji u toku leta postaju mesta brojnih događaja objedinjenih u manifestaciji "Kulturno leto u Niškoj Banji".
Gosti Niške Banje mogu da posete obližnje kulturno-istorijske spomenike: Medijanu, Ćele-kulu, Nišku tvrđavu iz 18. veka, Čegar, Memorijalni muzej-logor "Crveni krst". Takođe mogu se organizovati izleti do Sićevačke klisure-atraktivnog kanjona reke Nišave sa retkom florom i faunom, Jelašničke klisure-specijalnog rezervata prirode, Bojaninih voda i Kameničkog visa, popularnih izletišta i ski-centara.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Niska-Banja-25_10-_07

Srpski turizam - Banje - Page 2 Gal47270488










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:51

Novopazarska Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Dsc_2140

Dva i po kilometra severoistočno od Novog Pazara - na 504 m nadmorske visine nalazi se - Novopazarska banja. Banja ima više izvora vode koja je po hemijskom sastavu sumporovito kisela hiperterme (50o - 52o). U terapijske svrhe koristi se kupanjem. Na osnovu dobijenih rezultata ispitivanja kako terenskih tako i kompletnih fizičko- hemijskih analiza, zaključuje se da ispitivana mineralna voda iz Novopazarske banje pripada kategoriji natrijum-hidrokarbonatnih sulfidnih hipertermi.

Srpski turizam - Banje - Page 2 67535

Nosilac zdravstvene funkcije je Zavod koji raspolaže najsavremeni-jom opremom i brojnim stručnim kadrom, što ga svrstava među vodeće rehabilitacione centre u Srbiji. Program lečenja i reha-bilitacije pacijenata u Zavodu obuhvata kompleks balneo-fizio-medikamentnih procedura.
Zgrada Zavoda i staro tursko kupa-tilo, sa restoranom i sobama za smeštaj , nalaze se u parku koji se prostire na oko 4.000 hektara.
Osim lečilišne, banja ima i rekrea-tivnu i izletničku funkciju; s obzirom na dobro opremljene sportske terene i šumsko okruženje (smeštena je u podgorini planine Rogozne - 1514m) i na nadmorsku visinu, ima karakter i klimatskog lečilišta.
Blizina Novog Pazara, sa okolinom bogatom kulturno-istorijskim spo-menicima iz mnogih epoha, čini boravak u banji nezaboravnim: veliki broj džamija starih nekoliko vekova, Petrova crkva (9. vek), manastiri - Đurđevi Stupovi (12. vek), Sopoćani (13. vek). Nedaleko od banje je i vrelo Raške, okolne šume bogate su raznovrsnom divljači, a reka ribom. U blizini su i izletišta Vrbnik i Rajčinovića banja (12 km), u podnožju ogranaka Golije.


Srpski turizam - Banje - Page 2 Novopazarska-banja-nova










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:54

Ovčar Banja

Ovčar Banja se nalazi 17 km od Čačka, u šumovitom delu Ovčarsko-Kablarske klisure (pod zaštitom je države), kroz koju protiče reka Zapadna Morava. Na reci su izgrađena dva veštačka jezera koja su pogodna za sportski ribolov.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Ovcar7

Smeštaj se može naći u hotelu "Kablar", motelu "Dom", gostionici "Blef", domaćoj radinosti, kao i manastirskim konacima (leti je otvoren auto-kamp). U neposrednoj blizini se nalaze Ovčarsko-kablarski manastiri (10 manastira), poznati kao mala Srpska Sveta gora.

Prirodni lekoviti faktori:
• termalna voda temperature 36-38°C
• mikrotermalna klima
• čist vazduh i očuvana flora i fauna
Ovčar Banja se preporučuje za:
• reumatska oboljenja
• degenerativni reumatizam
• artroze
• spondiloze
• posledice preloma kostiju...

Srpski turizam - Banje - Page 2 Ovcar-banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Ovcar-klisura

Srpski turizam - Banje - Page 2 502555432_79dbdd2085










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 8:57

Prolom Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Prolom-b

Naselje Prolom je poznato po lekovitim izvorima i nazivu Prolom Banja.
Prolom Banja se nalazi na jugu Srbije na putu Niš-Priština, 85km od Niša i 23 km jugoistočno od Kuršumlije, na 550 do 668 m nadmorske visine. Na osnovu istorijskih i arheoloških istraživanja može se pretpostaviti da su lekovite vode banje korišćene još u praistorijsko doba.

Posle prvog svetskog rata počinje ozbiljnije korišćenje toplih izvora.
Prolom Banja i osobine lekovitih voda se pominju u novinama 1940.godine kada se navodi brojka od oko 2000 posetilaca godišnje. Od 1956.godine broj gostiju se znatno povećava, a od 1961.godine organizaciju prihvata i lečenja gostiju preuzima "Planinka" iz Kuršumlije. Stari hotel "Radan" podignut je 1968. godine i imao je 28 ležaja. Već 1976.godine se dograđuje depandans sa još 128 ležaja. Godine 1982. hotel je proširen i dograđen a u to vreme je geoistražnim bušenjem dobijeno oko 11 litara lekovite vode u sekundi (temperatura 29°). Godine 1989.g. sagrađen je drugi depandans sa 270 ležaja i terapijski blok kao i deo sa bazenom.
Sada je hotel opremljen savremenom opremom za smeštaj, dijagnostiku, lečenje, terapiju i rekreaciju. Pored hotela sa restoranom u banji postoji veći broj kuća sa privatnim smeštajem za goste, nekoliko prodavnica mešovite robe i više restorana.
Banja je poznata ne samo kao lečilište već i kao mesto za: rehabilitaciju, rekreaciju, odmor i takozvani "kongresni turizam".

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja-veca

Prema zvaničnim podacima "Prolom voda" se koristi za lečenje:
• Bolesti bubrega i mokraćnih puteva
• Bolesti organa za varenje
• Bolesti kože
• Bolesti krvnih sudova
• Vanzglobnog reumatizma
• Prolom voda se od 1989.godine pakuje i flašira za potrebe tržišta u zemlji i inostranstvu.
• Nova fabrika vode puštena je u rad 2005.g.. Voda se sa dubine od 220 metar bez fizičkih i bez hemijskih promena pakuje u PET ambalažu.
• Prolom voda pripada vodama visokih balneoloških vrednosti. Takve vode su: azotne, visokoalkalne, niskomineralizovane, natrijum hidro-karbonatne, silicijumske hipoterme. Glavne balneološke vrednosti vode su alkalitet, prisustvo ozona i silicijumske kiseline uz malo učešće fluora.
• Voda je prijatnog ukusa bez mirisa a preporučuje se i zdravim i bolesnim osobama.
• Ranije su posetioci Prolom Banje koristili blato iz okoline lekovitih izvora i njime mazali delove tela u cilju lečenja reumatskih i kožnih bolesti.
• Danas se lekovito blato dobija mešanjem lekovite vode sa zemljom iz okoline termalnog (lekovitog) izvora "Pupavci". Ovo blato se koristi u blatnim kadama za lečenje: kožnih bolesti, bolesti krvnih sudova, reumatskih oboljenja i nekih oboljenja prostate.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Prolom-Banja4

Srpski turizam - Banje - Page 2 18100327724ccab0fcb1768

Srpski turizam - Banje - Page 2 Prolom-banja-kuce










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 9:00

Selters Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Seltersnovi

Selters Banja se nalazi na prostranom, šumovitom terenu u podnožju planine Kosmaj, 1 km od Mladenovca, odnosno 50 km jugoistočno od Beograda. Nadmorska visina Banje je 136 m. Klima je umereno-kontinentalna, sa dosta sunčanih dana u godini.

Srpski turizam - Banje - Page 2 3657-1255083745-40372352975c5a4e947_1

Mineralna voda „Selters“ je alkalno-murijatična, ugljeno-kisela hiperterma temperature 50°C, visoke mineralizacije (7,8 gr/l). Sličnog hemijskog sastava su mineralne vode Bad Emsa (Nemačka), Roa (Francuska), Luhačovice (Češka). Voda se u lečenju koristi još od 1893. godine, a flašira se od 1900. Odlikovana je na izložbama u Briselu 1906. i Londonu 1907. Mineralna voda „Selters“ koristi se kao terapeutsko sredstvo u hidro i kineziterapijama, za inhalaciju i piće.
Lečenje se obavlja u medicinskom centru hotela „Selters“ i obuhvata hidroterapiju, kineziterapiju, elektroterapiju, fototerapiju, sonoterapiju, termoterapiju, radnu terapiju, instrumentalnu i ručnu masažu, kao i kompletnu respiratornu rehabilitaciju.

Srpski turizam - Banje - Page 2 84299225449ec54da49f90

U Selters Banji se leče:
• oboljenja koštano-zglobnog sistema
• stanja posle povreda
• neurološka oboljenja
• hronična oboljenja i oštećenja nastala u toku procesa rada
Selters Banju okružuje park sa četinarskom šumom površine 18 hektara, koji je pogodan za šetnje i odmor. U blizini banje se nalaze planine Kosmaj i Avala, Oplenac, Bukovička Banja, Markovačko jezero i manastir Pavlovac.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Originalslika-6268610










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 9:02

Sijarinska Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 14491421

Sijarinska Banja (alb. Banja e Sjarines ) je gradsko naselje u opštini Medveđa u Jablaničkom okrugu nalazi se na jugu Srbije u opštini Medveđa na 52 km od Leskovca i 330 od Beograda, na ukrštanju puteva Leskovac-Priština, na obalama reka BBanja je uvučena u klisuru, okružena bujnom vegetacijom, klima je povoljna subalpska.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Gejzir-bazen-sijarinska-banja_03

Banja poseduje 18 izvora mineralne vode različitog fizičko-hemijskog sastava i temperature od 32-72°C. Posebnu lepotu i atrakciju predstavljaju gejziri tople vode, jedinstveni u Evropi, čiji vodeni stub dostiže visinu od 8m, pored koga se nalazi novoizgrađeni kompleks manjih bazena i fontana.
Lečenje se obavlja u Zavodu za specijalizovanu rehabilitaciju "Sijarinska Banja" pri hotelu "Gejzer". Medicinski blok obuhvata najsavremeniju opremu za:
• hidroterapiju,
• elektroterapiju,
• kineziterapiju,
• terapiju blatom,
• tople kure i
• inhalaciju lekovitom vodom.
U Sijarinskoj Banji se leče:
• reumatska oboljenja,
• oboljenja lokomotornog sistema i posttraumatskih stanja,
• oboljenja digestivnog trakta,
• neurološka oboljenja,
• ginekološka oboljenja,
• oboljenja bubrega i mokraćnih puteva,
• oboljenja organa za disanje,
• oboljenja krvi,
• oboljenja metabolizma,
• kardiovaskularna oboljenja i
• kožna oboljenja.
anjska i Jablanice u podnožju planine Goljak.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sijarinska-banja-2










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 9:06

Soko Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sokobanja2

Sokobanja se nalazi u jugoistočnoj Srbiji, između planina Ozren i Rtanj, na obalama reke Moravice i na nadmorskoj visini od 400 m. Od Beograda je udaljena 230 km. Za lekovitost sokobanjskih termalnih izvora znalo se još u vreme starih Rimljana. Sokobanjsko javno kupatilo-hamam prvi put pominje turski putopisac Evlija Čečebija 1663.

Posle oslobođenja od Turaka knjaz Miloš naređuje da se obnovi hamam i podigne konak, a lekara Leopolda Erliha postavlja za prvog banjskog lekara. Početak organizovanog turizma u Sokobanji računa se od 1837. godine, kada je iz kancelarije knjaza Miloša napisan uput (vaučer) za zastavnika Lazarevića za lečenje u banji.
Početkom 20. veka bogati trgovci i mehandžije u Sokobanji grade vile za svoj boravak, ali i smeštaj gostiju. Između dva svetska rata gradi se prvi savremeni banjski hotel – „Evropa“ (današnji konak „Park“), podižu se parkovi, uređuju izletišta, uvode vodovod i javna rasveta. Savremeni razvoj Sokobanje počinje šezdesetih godina 20. veka, kada se pored hotelskih grade prateći privredni objekti i razvija saobraćajna infrastruktura.
Prirodni lekoviti faktori Sokobanje su termomineralni izvori (temperature od 28 do 45,5°C), koji se koriste za kupanje i inhalacije, kao i umereno-kontinentalna klima koju karakteriše povoljan atmosferski pritisak i umerene padavine, malo magle i vetrovitih dana, visoka koncentracija kiseonika, ozona i negativnih jona u vazduhu i odsustvo aerozagađenja. Lečenje se obavlja u Specijalnoj bolnici za nespecifične plućne bolesti „Sokobanja“, Prirodnom lečilištu „Banjica“ i Specijalnoj bolnici za plućne bolesti „Ozren“.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Soko-banja-centar-300x225

U Sokobanji se leče:
• bronhijalna astma
• hronični hepatitis
• psihoneuroze
• neurastenije
• lakši oblici povišenog krvnog pritiska
• hronični reumatizam i išijas
• stanja posle povreda
• anemija
• hronična ginekološka oboljenja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sokobanja-milosevkonak-spc

Sokobanja je tokom cele godine mesto gde se održavaju brojne sportske, kulturne i turističke manifestacije, kao što su „Prva harmonika Srbije i Crne Gore“, Međunarodni salon ekološke karikature, Umetnička kolonija „Sokograd“, „Zlatne ruke Sokobanje“, „Sveti Jovan Biljober“, Banjsko kulturno leto i druge. Tokom letnje sezone postoji mogućnost kupanja na uređenim kupalištima na reci Moravici, Bovanskom jezeru i veštačkoj akumulaciji u klisuri Moravice, koje pruža uslove i za ribolov . Gosti Sokobanje imaju mogućnost za lov, s tim da se organizuju i specifične lovne ture, kao što su lov foto-aparatom i kamerom, lov sa branjem lekovitog bilja i lov sa boravkom i spavanjem u starim planinskim kućama.
U okolini Sokobanje se nalaze brojna izletišta. Šumskim i asfaltnim stazama se može doći do Oštre čuke, najvišeg vrha Ozrena (1.117 m). Ozrenskim stazama dolazi se do manastira Jermenčić, Tatomirovog grada i Ozrenske pećine, duge 580 m. U blizini je vodopad Ripaljka, visine 11 m, koga gradi reka Gradašnica. U ozrenskim livadama sakriven je izvor Đerđelez, poznat još u tursko doba. Planina Rtanj je poznata po lekovitom bilju.
Kalinovica je izletište sa bukovom šumom, izvorom hladne vode i restoranom koji radi u letnjoj sezoni. Nedaleko od izletišta Lepterija nalaze se ostaci utvrđenja Soko grad. „Vrmadžanski grad“ se nalazi 2 km od Rtnja, u blizini istoimenog jezera, koje je pogodno za riblolov. Izvor reke Moravice se nalazi 15 km od Sokobanje, pravcem prema Knjaževcu i predstavlja jedinstven prirodni fenomon, jer reka nastaje od više izvora koji se ne mogu uočiti. Sesalačka pećina se nalazi nedaleko od sela Sesalca, bogata je pećinskim nakitom i uređena je za posetioce.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sokobanja-tursko-kupatilo

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sokobanja-bovansko-jezero

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sokobanja-amam-slika

Srpski turizam - Banje - Page 2 Sokobanja-vodopad-ripaljka










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sre 1 Feb - 9:10

Vrnjačka Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Vrnjacka-banja_241006

Vrnjačka Banja je sedište opštine Vrnjačka Banja. Nalazi se u centralnoj Srbiji u Raškom okrugu. Udaljena je oko 200 km od Beograda, 25 km od Kraljeva i 7 km od Trstenika. Smeštena je između planine Goč (1216 m) i Zapadne Morave.

Srpski turizam - Banje - Page 2 1039399-one_of_the_springs_of_the_warm_water-vrnjacka_banja

U Vrnjačkoj Banji se nalazi sedam mineralnih izvora. To su: Topla voda, Slatina, Snežnik, Jezero, Borjak, Beli izvor i Vrnjačko vrelo, od kojih se za terapije koriste četiri (Topa voda, Snežnik, Jezero i Slatina ) dok se dve flaširaju kao stona mineralna voda (Voda Vrnjci sa izvora Topla voda i Vrnjačko vrelo).
Vrnjačke mineralne vode se primenjuju kod lečenja:
• šećernih bolesti
• stanje posle preležene zarazne žutice
• hroničnog zapaljenja creva i želuca
• bolest žučne kese i žučnih puteva
• čira u želucu i dvanaestopalačnom crevu
• bolest bubrežne karlice, mokraćne bešike i mokračnih puteva i drugih bolesti


Srpski turizam - Banje - Page 2 Reka-priroda-vrnjacka-banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 2621677-Travel_Picture-Vrnjacka_Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Vrnjacka-Banja-Zamak










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
wild filly

ADMIN
ADMIN

wild filly

Ženski
Poruka : 85778

Lokacija : divljina

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : uvek extra


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Pon 20 Feb - 19:18

Srbija

Srpski turizam - Banje - Page 2 Srbija_mala

Dobro došli u Srbiju, malu zemlju velikih ljudi, neizmerne lepote i kulturnog nasleđa. To je zemlja kontradiktornih slika, divno uklopljenih u jednu celinu. Tako u maloj zemlji ispreplitani su pašnjaci, velelepne šume i urbana gradska jezgra. Srbija ima bogato kulturno-istorijsko nasleđe. Raznolikost i bogatstvo spomenika nastalih u prošlosti i njena prirodna lepota, čine Srbiju veoma zanimljivom zemljom i sastavni deo su njene turističke privlačnosti.

Srpski turizam - Banje - Page 2 18_zivotinje_stara_planina

Svedočanstva o praistorijskom životu na ovom području su brojna arheološka nalazišta: Lepenski Vir, Starčevo i Vinča. O šest vekova rimske imperije na našem području danas svedoče ostaci značajnih rimskih puteva i gradova - Gamzigrad, Sirmium, Mediana, sa raznovrsnim građevinama.

Srpski turizam - Banje - Page 2 170261

Jedna od najznačajnijih sačuvanih spomeničkih celina u Srbiji su manastiri, nastali u razdoblju od 12. do 17. veka.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Stundenica_panorama

Istinskim ljubiteljima prirode i divljine nude se brojni izazovi u nacionalnim parkovima, rezervatima prirode i pećinama širom Srbije. Srbija je idealna za sve one koji čeznu za avanturističkim odmorom. Planine, od kojih su mnoge proglašene nacionalnim parkom, sa velikim izborom raznovrsnih smeštajnih mogućnosti, biće vaša druga ljubav u Srbiji, zbog svoje izuzetne lepote i nedirnute čistote. Zimi i leti, po kiši i suncu, planine ne doprinose samo zdravlju vašeg tela, već i vašeg duha.

Srpski turizam - Banje - Page 2 1

Srbija ima izuzetnih mogucnosti za odmor na selu. Očuvana priroda, čist vazduh sa mirisom sena, cvetova, borova i pašnjaka bistre reke i potoka idealna su mesta za godišnji odmor. Duge šetnje kroz bajkovite seoske ambijente nezaboravni su doživljaj kako za mlade, tako i za stare, za decu svih uzrasta.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Dunav

Dunav kroz Srbiju treba doživeti. Jedinstveno nautičko i avanturističko iskustvo, nova saznanja, istraživačka iskušenja i različiti oblici zabave u ekološki očuvanom okruženju, neodoljiv su izazov za sve ljude radoznalog duha i otvorenog srca. U savršenom skladu sa prirodom, duž dunavskih obala nižu se mnoga preistorijska naselja, rimska i srednjovekovna granična utvrđenja, manastiri i crkve, ali i dinamični moderni gradovi. Upoznajte moćnu reku koja će vam osvežiti uspomenu na jedno vreme za koje nostalgično mislimo da je vredno pamćenja.

Srpski turizam - Banje - Page 2 8639_111432c2_f

Srbija je zemlja dobrog provoda. Bezbroj dešavanja i ludog provoda mogu se naći u klubovima ili na splavovima svakog dana u nedelji, a ako volite megalomanska druženja preporučujemo vam Exit festival u Novom Sadu, Beer Fest u Beogradu ili Sabor trubača u Guči... Nisu nas zaobišle svetske zvezde kao što su The Rollings Stons, Red Hot Chili Peppers, Vaya con Dios, Jose Carreras, Madredeus, The Chemical Brathers, GMS, Gipsy Kings i mnogi drugi, a zašto biste to učinili vi.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Rezervat-prirode-uvac-srbija

Zato vas sa ponosom želimo dobrodošlicu u našu Srbiju, iz koje ćete otići puni pozitivne energije i sa željom da se opet vratite.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Vodopad_1


Srpski turizam - Banje - Page 2 Gallery_30_15_108696


Srpski turizam - Banje - Page 2 Index.php?action=dlattach;topic=299










Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593


Srpski turizam - Banje - Page 2 2lwq2yh


Srpski turizam - Banje - Page 2 4285547593
Nazad na vrh Ići dole
Carolija

Elita
Elita

Carolija

Ženski
Poruka : 1951

Učlanjen : 18.11.2012

Raspoloženje : super


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 23 Mar - 10:54


Banja Vrdnik


Lokacija i položaj Banje Vrdnik



Srpski turizam - Banje - Page 2 15486012204ccec0b38ffeb

Banja Vrdnik se nalazi na južnim padinama Fruške Gore na udaljenosti og 25 kilometara od Novog Sada i 10 kilometara od Rume.
Lekoviti faktori Banje Vrdnik




Srpski turizam - Banje - Page 2 1

Prirodni lekoviti faktori u Banji Vrdnik su blaga, prijatna klima, čist
vazduh i termomineralna voda kojom se pune bazeni i koja je dostupna
svim turistima koji posete ovo prelepo mesto. Pored kupanja u toploj
vodi zbog čega ovde dolazi većina gostiju, postoji i drugi isto toliko
važan i atraktivan faktor koji privlači mnoge goste, a to je veoma
kvalitetan vezduh pun kiseonika koji dopire sa svih strana iz
fruškogorskih šuma koje okružuju Banju Vrdnik. Mnogi koji ovde dodju
žele da se šetaju po predivnim predelima i šumama u kojim preovladava
hrast i bukva. Na mnogim mestima u Fruškoj Gori mogu ga se vide delovi
šume koji su još davno zasadjeni četinarima tako da sada ovi delovi šume
izgledaju kao neke male oaze u velikim prostranstvima bukve i hrasta.



Srpski turizam - Banje - Page 2 Vrdnik


Indikacije

* reumatizam
* rehabilitacija bolesnika posle različitih preloma kostiju
* različite bolesti na nervnoj bazi


Kulturno-istorijski spomenici u banji



Srpski turizam - Banje - Page 2 Konak_sarene_taljige-banja_vrdnik-132930

Najpoznatiji kulturni istorijski spomenik u Banji Vrdnik je mamastir
Ravanica u kojem su jedno vreme čuvane mošti cara Lazara. Mošti cara
Lazara su prenete u manastir Ravanicu u Vrdniku iz manastira Ravanice
kod Ćuprije kako bi se sačuvale od Turaka jer u to vrema Vojvodina nije
pripadala Srbiji koja je bila pod turcima. Drugi mnogo stariji
istorijski spomenik u Banji Vrdnik je Vrdnička kula koju su napravili
Rimljani kako bi nadgledali ovaj deo Srema. Mnogi turisti dolaze na
vrdničku kulu kako bi razgledali srem, jer sa kule pogled dopire zaista
daleko.


Srpski turizam - Banje - Page 2 Gal14878657
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Slatinska banja   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Ned 7 Jul - 15:08

Slatinska banja - neotkriveni dragulj Srbije

IZVOR: TANJUG


Na samo 17 kilometara od Čačka nalazi se neiskorišćeno blago Slatinska banja, u čijoj su se slatkoj vodi još od vremena kneza Miloša Obrenovića kupali meštani, predstavnici mesne zajednice i meštani ovog kraja odlučili su da trodnevnom manifestacijom "Dani Slatinske Banje" , koja je počela danas, skrenu pažnju na ovo neiskorišćeno turističko mesto.

Srpski turizam - Banje - Page 2 39479479851d93f8936ee9584723757_orig
David Bailey MBE/Flickr.com

Prema rečima člana organizacionog odbora Milana Gavrilovića, ova manifestacija se prvi put održava, a želja je da se skrene pažnju gradskih vlasti na ovaj prirodni resurs i potencijal Slatinske banje kako bi uradili regulacioni plan, kojim bi se ova banja razvila u jedno ozbiljno lečilište.

"Planiramo da dovedemo investitore i izvučemo iz čamotinje ovo seosko područje", rekao je on i dodao da ova manifestacija ima za cilj afirmaciju banje kao lečilišsta i prikazivanja dragocenosti prirodnog potencijala koji ona poseduje.

"Jedan od ciljeva je i izgradnja crkve brvnare u banji, koja će neobicnom i originalnom arhitekturom biti verska, ali i turistička atrakcija zbog živopisnog predela gde će biti izgradjena, a koju će osveštati vladika šumadijski Jovan", rekao je organizator manifestacije Draško Tutunović.

On je naveo da je primarna izgradnja infrastrukture.

Inače, čak tri mineralne vode koriste se za lečenje kožnih oboljenja i reumatizma, a prema rečima stalnih posetilaca, rezultati su više nego dobri. Medutim, smeštajni kapaciteti su minimalni, ali u periodu sezone ispunjeni do poslednjeg mesta domaćim i gostima iz inostranstva.

Kako navodi Dragomir Pejović, jedan od ugostitelja i vlasnika lečilišta "Zdravlje", koje raspolaže s dvadesetak ležajeva, banja je idealna za lečenje reumatskih bolesti zbog lekovite sumporne vode i godišnje u njoj prohodaju bar dve ili tri osobe.

Direktor JP "Gradac" Nebojša Jovanović rekao je danas prilikom posete manifestaciji "Dani Slatinske banje" da se intezivno radi na tome da uskoro počnu radovi na infrastrukturi u ovom lečilištu.

Prema njegovim rečima , JP "Gradac" će pomoći ne samo izradom planskih akata, već će se zalagati da banja postane uredjeno lečilište, a posebno će podržati inicijativu dolaska investitora i otvaranja novih radnih mesta.

Kompletnu organizaciju manifestacije sprovela je MZ Slatina, a planovi su, kako kažu članovi organizacionog odbora, da preraste u tradiciju i prevazidje atar Čačka.










Srpski turizam - Banje - Page 2 Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Banje Srbije   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 20 Jul - 10:02

Banje Srbije

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banje-Srbije

Banje u Srbiji -  veliki potencijal Srbije i srpskog turizma
Srbija obiluje izvorima mineralne vode, kako hladne tako i tople. Lekoviti gas i lekovito blato upotpunjuju banjsko bogatstvo Srbije. Preko 1000 izvorišta i na njima preko 50 banja, učinili su banjski turizam u Srbiji, najrazvijenijom turističkom granom. Blagodeti srpskih banja poznate su od davnina. Dokaz toga su terme starih Rimljana, gde su oni uživali u lekovitim svojstvima našeg podneblja. Ostaci ovih rimskih kupatila građeni u razdoblju izmedju 2 i 4 veka n.e. vidljivi su i danas u, primera radi, Niškoj, Vrnjačkoj, Sokobanji, kao i Kuršimlijskoj i Jošaničkoj Banji.
Srpski turizam - Banje - Page 2 Banje-u-srbiji

Većina srpskih banja, smeštena je u prirodnom okruženju, u dolinama, na obroncima brda i podnožjima planina. Zaštićene od snažnih vetrova, okružene šumom i pašnjacima, blagoslovene blagom klimom, one su oaza balneoterapije tj. lečenja termalnim i meneralnim vodama, lekovitim gasom i blatom. Balneoterapija nije samo lek, već i preventiva za razne bolesti, a medicinski ipak nije jedini razlog posećivanja banja.
Srpski turizam - Banje - Page 2 Banje-srbije-tretmani

Banje posećuju i sportisti u okviru kondicionih priprema, u njih se odlazi na seminare i kongrese, a okruženje prilagođeno posetiocima, šetališta, izletišta i mnogi manastiri i kulurno-istorijski spomenici, čine banje izborom i za one koji bi samo da se opuste i uživaju, daleko od stresa, grada i smoga. Teniski tereni, biciklističke i staze za džoging, plivanje, fudbal, rukomet, košarka, odbojka, planinarenje, mini golf, pecanje, skole jahanja samo su neki od sportiskih sadržaja namenjenih rekreaciji koji se mogu naći u sklopu banja u Srbiji. Tako naprimer, Banja Koviljača, kao i Vrnjačka i Bogutovačka Banja, nude regatu i spustove, ljubiteljima sportova na reci.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banje-srbije-opustanje-i-domor
Banje Srbije moguće je posećivati i leti i zimi, a lekari savetuju podvrgavanje balneoterapiji minimum jednom godišnje, kako bi se oslobodili stresa i napetosti i unapredili celokupno zdravstveno stanje. U većini banja nalaze se specijalizovane medicinske ustanove u kojima se uz korišćenje banjskih potencijala tretira veliki broj bolesti, kao što su reuma, astma, zapaljenski procesi, oboljenja kože, bolesti metabolizma, kardiovaskularne bolesti, neurološke bolesti i mnoge druge. Pristup upotrebi banjskih voda je raznolik, pa terapija može biti izvedena kupanjem, pijenjem, orošavanjem i ispiranjem. Tretmane u banjama nadgleda stručno medicinsko osoblje, a priroda koristi svoju snagu, blagotvorno delujući na organizam. Danas u banjama Srbije možete posetiti turska kupatila, saune, wellnes i spa centre, fitnes centre, uživati u masažama, hidromasažama, djakuziju i bazenima sa termalnim vodama, a protočni bazeni u Banji Vrujci jedinstveni su zbog svoje vode koja se neprestano menja.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banja

Neretko okružene gustim šumama, na obroncima planina i u blizini jezera banje Srbije pravi su raj za sve ljubitelje prirode. Takođe banje su često centri šarenolikih manifestacija koje su prilika za upoznavanje etnosa Srbije, narodnih kulinarskih običaja, posećivanje slikarskih izložbi i mnogih srodnih dešavanja.
Banje Srbije po svojoj teritorijalnoj rasprostranjenosti mogu se podeliti na pet regija i to : banje Istočne Srbije, Centralne Srbije, Severne, Zapadne i Južne Srbije.
Najposećenija banja Srbije je Vrnjačka Banja u čijoj se blizini nalazi mnoštvo zanimljivih lokaliteta, poput ostataka srednjevekovnih tvrđava, srednjevekovni manastiri, kao i neukroćena priroda. Uz rame Vrnjačkoj Banji stoji Sokobanja, banja sa najdužom turističkom tradicijom bivše Jugoslavije. Proglašena ekološkom opštinom, okružena je izletištima, u samom gradu se nalazi amam – tursko kupatilo, a u blizini banje na putu za Aleksinac, leži Bovansko jezero, koje posetioci Sokobanje neizostavno obiđu. Srbija se osim termalnim, može pohvaliti i vazdušnim banjama. Ove banje prostiru se kroz Divčibarsku visoravan, planinu Zlatar i Zlatibor, a za vazdušnu banju proglašena je i varoš Ivanjica.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banje-u-Srbiji-turizam

Ponikle na mestima gde se vazdušne struje prepliću tako da stvaraju raj za pluća, ušuškane među šumama koje su prirodni prečišćivači vazduha, zaštićene od jakih vetrova i grubih klimatskih uslova, uzdižići se sa termalnih i mineralnih izvora, banje su veliki potencijal Srbije i utočišta zdravog života, mala, šarenolika ostrva zdravlja, koja još uvek rastu i razvijaju se.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Banje-Srbija

 

(BanjeuSrbiji)










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 20 Jul - 10:07

Vrnjačka Banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Izvor-tople-vode-vrnjacka-banja

Istorijat

Kraljica banjskog turizma, kako neformalno nazivaju Vrnjačku Banju, od davnina je bila poznata po svojim lekovitim izvorima. Ovo područje je bilo naseljeno još u praistoriji. Arheološki nalazi, oruđe iz mlađeg kamenog doba, otkrivaju mogućnost da su i praistorijski ljudi koristili banjske izvore. O lekovitosti vode u Vrnjačkoj Banji prvi put se može čuti u doba Rimljana. Oni su na ovom mestu izgradili lečilište Aquae Orcinae, i izvor tople vode Fons Romanus. Veruje se da su prethodno i starosedeoci, keltsko pleme Skordisci, koristili vodu sa izvora za piće, kupanje i lečenje. Koliko je banjska voda bila čuvena u antičko doba, najviše govore brojni zlatnici koji su pronađeni. Rimljani su bacali tadašnje novčiće u bunare. Osim zlatnika iz 2. do 4. veka, u banji su takođe pronađeni i ostaci bazena za kupanje. Veruje se da su i južni Sloveni znali za lekovitost mineralnih voda kada su nastanili balkansko poluostrvo. Ipak, o istoriji Vrnjačke banje tog doba se malo zna. U legendama se spominje da su Turski begovi i spahije umeli da dolaze na odmor u banju, dok je domaće stanovništvo bilo primorano da ih služi. Starosedeoci su tada, kako legende kažu, zatrpavali izvore iz revolta. Tridesetih godina 19. veka, u Srbiji, oslobođenoj od turske vlasti, knez Miloš Obrenović unajmljuje geologa Herdera da ispita mineralne vode. 1835. saksonski baron izvršio je prvu analizu vranjačke tople mineralne vode i ocenio je kao veoma kvalitetnu, upoređujući je sa Karlovim Varima u Češkoj. Na moderan razvoj, banja je ipak sačekala još tridesetak godina.
Banjsko jezgro sagradili su ugledni ljudi Kruševca, Kraljeva i Trstenika. Oni su se udružili i osnovali Osnovatelno fundatorsko društvo kiselo vruće vode u Vrnjcima 1868. godine. Otkupili su zemljište na kom su se nalazili izvori lekovite vode, koje je do tada bilo u rukama seoskih gazda i sagradili prve objekte.
Samo ime banja je dobila po selu na čijem ataru se nalazila. Samo godinu dana posle ulaganja Društva kiselo vruće vode, banjsko jezgro je postalo veoma popularno. Tada se nametnuo i problem smeštaja gostiju, jer kuće lokalnog stanovništva nisu imale kapacitete da prime sve one koji su želeli da dođu.
Pored reke nicale su takozvane krajnjače, kolibe koje su bile namenjene za izdavanje. Prvi ugostiteljski objekat bila je gostionica iz 1885. godine Koste Petrovića Rakice.
Po rečima kustosa muzeja u Vrnjačkoj Banji, Jelene Borović, najbitnija godina za Vrnjačku Banju bila je 1888. Tad General Jovan Belimarković, veoma ugledna ličnost tog doba (minisatar vojni, unutarnjih dela, građevine i namesnik za vreme vladavine maloletnog Aleksandra Obrenovića) odlučuje da ovde sagradi letnjikovac.
Već sledeće godine, vilu u Vrnjcima posetio je kralj, a od tada pa sve do Balkanskih ratova, ova lokacija je veoma popularna kod srpske aristokratije. Svi koji su nešto značili u tadašnjem srpskom društvu, oficirska, finansijska, politička i kulturna elita okupljala se u banji, a letnjikovac Belimarkovića bio je i mesto na kom su se donosile neke važne, istorijske odluke u Srbiji.
Balkanski ratovi i Prvi svetski rat nisu uspeli da izbrišu lepote banje u Vrnjcima, pa čim se završilo sa ratnim danima i banja doživljava procvat. Između dva rata, elita i aristokratija društva ponovo je kao središte svojih okupljanja izabrala Vrnjačku Banju. Najbogatiji ljudi Srbije ovde su gradili vile i letnjikovce, a neke od njih su i danas sačuvane.
Posle Drugog svetskog rada i sa dolaskom komunizma, većina vila je nacionalizovana, a banja menja svoju klijantelu. Više nema sjaja i raskoši elite, nego se u banju šalju pacijenti na lečenje. Već šezdesetih grade se novi objekti, a osamdesetih broj posetilaca Vrnjačke banje biva rekordan, 200 000 turista sa 2 miliona noćenja.

Geografija

Vrnjačka Banja smeštena je u Centralnoj Srbiji, u oblasti Raška. Nalazi se na samo 200 km od glavnog grada, Beograda, 25 km od Kraljeva, i 7 km od Trstenika. Smeštena je u dolini reke Zapadne Morave. Sa juga, istoka i zapada zaštićena je planinom Goč, dok je od vetrova sa severa štiti lanac Gledićkih planina. Područje banje nalazi se na 220 m nadmorske visine. Kroz samu banju prolaze dve reke, Lipovačka i Vrnjačka.
Na Zapadnoj Moravi, 25 km od Vrnjačke banje nalaze se Podunavačke bare koje su prava atrakcija za sve koji vole reku i sportski ribolov.
Klima banje u Vrnjcima je umereno kontinentalna, karakterišu je snežne zime, bez jakih mrazeva i svežija leta. Prosečna temperatura tokom godine je oko 100 C, a leti je prosečna tepmeratura 200C.
Tokom godine je umereno oblačno, sa najviše padavina tokom meseca juna i oktobra, dok u septembru ima najmanje atmosferskih padavina. Zahvaljujući planinama koje okružuju prostor banje, vetrovi su slabi, čak 170 dana tokom godine je bez vetra.
Vrnjačku Banju krasi bujna vegetacija. Kako se nalazi u šumsko – planinskom vencu Kopaonik, ona je prekrivena bogatim najčešće lipovim šumama. Pored lipe, u banji je dosta i zimzelenog drveća, bora i jela.
Vrnjačka banja je dobro povezana sa svim krajevima Srbije drumskim i železničkim saobraćajem. Na ovom području ukrštaju se magistralni putevi Beograd – Sofija i Beograd – Atina.[/justify]

Mineralne vode: izvori, lečenje

Izvori lekovite vode Vrnjačke Banje korišćeni su još u Antici. Ipak, prvi banjski lekar u modernoj istoriji bio je Josif Pančić. Po njegovim savetima vodom iz Vrnjaca lečio se i Pavle Mutavdžić, zahvaljujući kojem je otpočeo razvoj i gradnja prvih banjskih objekata.
Sedam izvora mineralne vode nalazi se na području banje u Vrnjcima: Topla voda, Snežnik, Slatina, Jezero, Beli izvor, Borjak i Vrnjačko vrelo. Među njima nalaze se izvori i tople i hladne vode. Za lečenje se koriste Topla voda, Snežnik, Slatina i Jezero. Dve vode se i flaširaju kao stone mineralne vode.
Topla voda je jedinstveni izvor mineralne vode na celom svetu. Jedino ovde na planeti temperatura vode je ista kao i temperatura ljudskog tela, 36,50 C. Mineralna voda pripada vrsti alkalnih ugljeno – kiselih toplih voda. Topla voda je prvi izvor koji je prilagođen banjskom turizmu. Još 1883. godine sagrađen je Kursalon, odaje za primanje gostiju, a zidano kupatilo sagrađeno je 1892.
Snežnik je izvor alkalne mineralne, ugljeno – kisele hladne vode. Temperatura vode je 170 C. Izvor je počeo da se koristi za lečenje posle Prvog svetskog rata. Na zahtev austrougarskih oficira izvor je očišćen, a od 1920, na izvoru je podignuta česma.
Slatina je takođe izvor hladne vode. Temperatura je 140 C. Pripada redu alkalnih zemnoalkalnih akrotopega. Voda sa ovog izvora koristi se kao pomoćno terapijsko sredstvo, isključivo u kombinaciji sa drugim mineralnim vodama.
Jezero je izvor vode koja je otkrivena znatno kasnije. Dok su većina mineralnih voda poznate još od 19. veka, za mineralnu vodu sa Jezera zna se tek od 1978. godine. Spada u alkalne zemnoalkalne ugljeno – kisele tople vode. Temperatura vode je 270 C. Nalazi se između Snežnika i Slatine.[/justify]

Mineralne vode Vrnjačke Banje leče brojne bolesti:
 
- šećerna bolest( dijabetes tip1, tip 2 i komplikacije)
- stanje posle preležane žutice
- bolesti žučne kese i žučnih puteva
- oboljenja pankreasa
- čir želuca i dvanaestopalačnog creva
- neinfektivna oboljenja tankog i debelog creva
- oboljenja organa za varenje
- stanje posle hirurškog odstranjivanja žučne kese
- stanja posle resekcije jednjaka, želuca i creva
- hronična ginekološka oboljenja i sterilitet
- infekcije bubrežne karlice, mokraćne bešike i mokraćnih puteva
- kalkuloza mokraćnih puteva i funkcionalnih oboljenja
- reumatske bolesti
- posttraumatska stanja
- degerativna stanja

Lečenje se sprovodi pijenjem, kupanjem, inhaliranjem i ispiranjem mineralnim vodama.Uvek je potrebno konsultovati lekara pri upotrebi ovih voda. U Vrnjačkoj banji se nalazi i specijalizovana bolnica „Merkur“.[/justify]

Smeštaj

Vrnjačka Banja kao turističko mesto pruža mogućnost smeštaja u hotelima, apartmanima i ležajima u privatnom smeštaju. Broji oko 15 000 mesta za turiste. Takođe je omogućen i smeštaj u specijalizovanoj zdravstvenoj ustanovi „Merkur“.
Osim spa objekata, sauna, otvorenih i zatvorenih bazena, kuglana, u Vrnjačkoj Banji su na raspolaganju i kongresne sale (najveća broji 1200 mesta).
Hoteli u Vrnjačkoj Banji su: Fontana, Promenada, Zvezda, Slavija, Orion, Slatina, Železničar, Snežnik, Park i Aleksandar.[/justify]

Turističke atrakcije

Osim zdravstvenog turizma, Vrnjačka Banja je čuvena i po drugim zanimljivostima. Kako je naseljena od vremena praistorije brojni spomenici kulture i ranijih civilizacija krase ovu kraljicu banja.
Rimski bunar Fons Romanus slučajno je pronađen prilikom kaptaže 1924. godine. Osim pravilno isklesane stene sa izvorom, pronađeni su i ostaci prvog bazena. O vremenu kada je mineralna voda banje Vrnjci korišćena, najbolje svedoče novčići koji su pronađeni kod bunara i u bazenu. Oni datiraju od vremena Avgusta do Valentinijana. Staklena piramida iznad Rimskog bunara izgrađena je 1989. Godine. Od II svetskog rata pa do tad, bunar je bio sakriven od javnosti betonskim pločama.
Oruđe iz vremena praistorije (mlađeg kamenog doba) može se videti u stalnoj postavci „Ladarište – praistorija Vrnjaca“ Zavičajnog muzeja. Zavičajni muzej je najstarija građevina (građen od 1888) u Vrnjačkoj banji posle crkve i nalazi se iznad izvoda Topla voda. Poznati je i kao zamak Belimarković.
Zavičajni muzej je otkupljen od porodice Belimarković 1968. godine sa namenom za kulturu. Do tada su u njemu živeli naslednici čuvenog generala Belimarkovića, koji je krajem 19. veka popularizovao Vrnjačku banju, sagradivši letnjikovac – Zamak Belimarković.
Gost u ovom zamku bio je i sam kralj, Aleksandar Obrenović. Kako je general Jovan Belimarković bio veoma uticajna ličnost tadašnje Srbije i jedan od namesnika Vlade, bitne istorijske odluke donele su se upravo u ovom zamku.
„Etnografsko nasleđe Vrnjačke Banje“ i „Spomen soba đenerala Belimarkovića“ su takođe stalne postavke Zavičajnog muzeja. U njima se nalaze svedočanstva života Srbije s druge polovine 19. Veka, pa sve do 60-tih godina 20. veka.
Najstarija građevina u Vrnjačkoj banji je Hram rođenja presvete Bogorodice iz vremena vladavine Miloša Obrenovića, a u okolini banje nalaze se manastiri Žiča, Studenica, Ljubostinja i Stubal koji čuvaju uspomenu na slavnu srednjovekovnu istoriju Srbije i dinastiju Nemanjića.
Iz perioda pre Prvog svetskog rata ostala je zapamćena i jedna ljubav, ljubav oficira Relje i učiteljice Nade i most na kom su se oni sastajali – Most ljubavi. Most ljubavi je mesto na kom devojke koje žele da sačuvaju svoju ljubav dolaze i kače katance potpisane njihovim imenima i imenima njihovih partnera, a ključeve po običaju bacaju u reku.
Ovaj običaj datira sa početka 20. veka kao uspomena na nesrećnu Nadu, koju je Relja ostavio jer se tokom rata zaljubio u Grkinju. Nada je po legendi umrla od tuge i bola za svojim oficirom. Njihova ljubav i Most ljubavi opevan je i u pesmi Desanke Maksimović „Molitva za ljubav“.
Od Mosta ljubavi pa sve duž Vrnjačke reke prostire se čuveni Banjski park. Park je građen još od 1888. godine, ali je više puta preuređivan. Godinama je rastao i razvijao se. Šetalište dugačko 2 km koje je zaštićeno lipovim drvećem, japanski vrt koji dočarava vegetaciju i način života u Japanu, nisko ukrasno rastinje, ali i skulpture domaćih i stranih autora čine park simbolom Vrnjačke Banje.
Bujna vegetacija ukrašava i planinu Goč na čijim padinama je smeštena Vrnjačka Banja. Čist vazduh i mikro klima pomaži anemičnim osobama, dobri su za jačanje metabolizma i nervnog sistema. Do najvišeg vrha Goča može se stići putem Vrnjačka banja – Stanišinci. Na Goču se nalaze brojne lekovite trave, čak i neke endemske biljne vrste. Takođe projni su i ribnjaci sa gockom pastrmkom.
Ribolovci mogu uživati i na Zapadnoj Moravi. Na 10 km od Vrnjačke Banje uređene su Podunavačke bare gde se organizuju brojna sportska dešavanja, pa i sportski ribolov.
Tri fubalska terena, sportska hala, bazeni, ski staza, teniski tereni, tereni za odbojku na pesku, veštačka stena za penjanje i brojni drugi objekti i sportski tereni, ali i klima i reljef čine Vrnjačku banju pogodnom za sportski turizam.
Najveću posećenost Vrnjačka banja tokom godine beleži za vreme Karnevala. Tada se banja gosti brojne turiste, kako domaće, tako i iz inostranstva. Vrnjački karneval je po posećenosti odmah posle festivala Egzit i Guča. Veliki broj maskembala, festivala, izložbi, koncerata, pozorišnih predstava i sportskih dešavanja se organizuje u julu, a u spomen osnivanja Osnovatelnog fundatorskog društva kiselo vruće vode u Vrnjcima (14. jul). Centralni događaj je međunarodna karnevalska povorka.

Srpski turizam - Banje - Page 2 Vrnjacka-Banja-turisticka-organizacija










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610Sub 20 Jul - 10:15

Srpski turizam - Banje - Page 2 Wellness-vrnjacka-banja

Srpski turizam - Banje - Page 2 Bazen-raj-vrnjacka-banja-1024x682

Srpski turizam - Banje - Page 2 Bazen-klobuk-vrnjacka-banja-1024x768










love
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Srpski turizam - Banje - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski turizam - Banje   Srpski turizam - Banje - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Srpski turizam - Banje
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Srpski turizam - Beograd
» Srpski turizam - Planine
» Srpski turizam - Jezera
» Srpski turizam - Etno Sela
» Srpski rep sa srpski brend
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Putovanja ::  Turizam :: Srbija-