Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Šta je kič i kako ga prepoznati?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 9:53

Kič kao odsustvo ukusa ili neuspješna imitacija originala, kič kao manipulacija u kulturnim vrijednostima.. Kič kao proizvod koji podsjeća na umjetnost, kič je danas neminovno masovna pojava u sferi kulture, načinu življenja, oblačenja.. Teško je danas razlikovati šta je kič a šta ne, šta je šund a šta umjetničko djelo.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Šta je po vama danas kič?  Kako ga prepoznati i razlikovati od istinskih umjetničkih djela, originala i neupitnih vrijednosti?
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 17:34

Imamo na Umetnosti priličan broj kič tema..ali tu ništa ne možemo..jer ionako smo pod sumnjom da smo elitisti..Lično o tome ne mogu da diskutujem...jer ne želim.Ali ima jedna Tema koju moram Da pomenem..Transformisana dela velikana povjesti umjetnosti..Slikarstvo.Šok!










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 18:30

Ne znam sta ko svrstava u kic, ali po meni kic ne postoji...umetnost svako dozivljava na svoj nacin...i ako je lepota slike u oku posmatraca, ako je lepota muzike u uhu slusaoca kic se ne moze nikako definisati...ma kakva definicija kica uvodi i umetnost, indirektno, u sablon...a sablon i umetnost ne idu zajedno...
to je samo moje ukratko izrazeno laicko misljenje...o tome se jos moze mnogo diskutaovati...
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 18:43

Naravno da moze.Niti su svi clanovi umetnici ni elita po izrazu.Bilo bi najbolje da Poly otvori svoj kutak kao Sirijus ili Abu Dabi,Lucky i da postavlja kvalitetne ,umetnicki vredna dela.
Pobogu ovo vec po meni prelazi u nesto drugo.
I gde bas na Erotikovu temu.Kic ili ne ona je tamo i dok Poly nije pocela da kritikuje i spaja nespojivo do tada su clanovi postavljali laganeze po sopstvenom izboru.
Necemo valjda ovde na Forumu drzati kurseve,i dokazivati sopstvene specijalnosti.
Toliko tema, na svakoj ima po nesto sto se nekome svidi a nekome ne.
To je moje misljenje i o ukusima ne raspravljati.Forum ima koncepciju,kada mi se nesto ne dopada,preskocim tu temu i odem na onu koja mi se svidja.Ovo bez uvrede da se shvati!
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 18:52

Inace kic srecemo skoro u svim oblastima.narocito dnevna stampaa.u samoj umetnosti nazalost i knjizevnosti gde samoproklamujuci pisci stampaju knjige ne niske vrednosti vec bez ikakve vrednosti,zato sto imaju para.A svet ko svet,kupi iz radoznalosti i ona zavrsi u kontejneru.Sa slikarstvom je ipak drugacije.Konstatujes za svoj ukus kic,ne kupis sliku ali si samo dao kintu za ulaznicu.
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 19:25

Laida ::
Naravno da moze.Niti su svi clanovi umetnici  ni elita po  izrazu.Bilo bi najbolje da Poly otvori svoj kutak kao Sirijus ili Abu Dabi,Lucky i da postavlja kvalitetne ,umetnicki vredna dela.
Pobogu ovo vec po meni prelazi u nesto drugo.
I gde bas na Erotikovu temu.Kic ili ne  ona je tamo i dok Poly nije pocela da kritikuje i spaja nespojivo do tada su clanovi postavljali laganeze po sopstvenom izboru.
Necemo valjda ovde na Forumu drzati kurseve,i dokazivati sopstvene specijalnosti.
Toliko tema, na svakoj ima po nesto sto se nekome svidi a nekome ne.
To je moje misljenje i o ukusima ne raspravljati.Forum ima koncepciju,kada mi se nesto ne dopada,preskocim tu temu i odem na onu koja mi se svidja.Ovo bez uvrede da se shvati!
Kad si me već pomenula..onda ne vidim zašto ne mogu iskreno da kažem svoje mišljenje.Ne ne vređam se,a 
shvatam onako kako je napisano.Nastavite Laganeze..










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 21:41

Poly ::
Imamo na Umetnosti priličan broj kič tema..ali tu ništa ne možemo..jer ionako smo pod sumnjom da smo elitisti..Lično o tome ne mogu da diskutujem...jer ne želim.Ali ima jedna Tema koju moram Da pomenem..Transformisana dela velikana povjesti umjetnosti..Slikarstvo.Šok!

Kad sam otvarao temu nisam de fakto mislio kič samo na našem forumu nego kič uopšteno.. kič bilo gdje.. bez ograničenja i povlaštenja, bez obzira da li je kič i ovdje na forumu. Kič je kič. Što se tiče Polyne primjedbe na ta Transformirana djela.. prvo što sam pomislio kad sam vidjeo o čemu se radi (iskreno, nisam to do tada ni vidjeo negdje) je da je to neslana šala na račun velikih djela.. ali u potpunosti bih se složio sa Poly oko toga da to ne bi trebalo da bude u Slikarstvu.. 
Ne bih se složio da smo pod nekom sumnjom elitizma i sličnih epiteta jer to jednostavno ne stoji.. svakome je dozvoljeno da izrazi svoje mišljenje, tako da to nema nikakvu osnovu. 
Jedna druga stvar koju bih htio napomenuti a kolega tamoneki je to perfektno izložio.. ko i u čije ime donosi neku ocjenu ili mišljenje šta je kič a šta ne?
Kič je kažu novokomponovana narodna muzika.. mnogi se ne bi složili jer je vole, slušaju.. ili bi se složili da je to kič a opet je vole, slušaju.. 
Malo škakljiva i nezahvalna tema..
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Uto 29 Maj - 22:05

Malo škakljiva i nezahvalna tema..[You must be registered and logged in to see this link.]


Slažem se u potpunosti,"sto ljudi sto ćudi"i zato o ukusima ne treba raspravljati.










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 9:54

Ne bih se složio da kič ne postoji.. on se može i drugačije formulisati; loše (ili ne) kopije originala, nadri (nazovi) umjetnost ili neukus, šund ili smeće napravljeno da imitira nešto unikatno, vrijedno, kič predstavlja nešto obično previše sladunjavo, pretjerano, lažno..
Kič je očigledan ako laže o mateerijalu, vremenu izrade te samom načinu kako je proizveden. Recimo da čuveni izvorni tepisi nisu kič jer su originalni.. Kič je kopija čuvenih naslonjača iz doba renesanse, čini mi se (ispravite, ako griješim), iz 17v (valjda..) koji su presvlačeni skajom. Naravno da skaj tada bio nepoznat kao materijal i njemu slični.. Svaka slika kojoj se na bilo koji način mijenja njena izvorna struktura i oblik, predstavlja kič.. možda se ona kao takva nekima i svidja ali to više nije originalno. One kao takve su beznačajne, vrlo male ili nikakve vrijednosti za razliku od originala.
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 10:11

Opet nisam nasao definiciju, jasnu definiciju sta je to kic...nesto bezvredno?...a cime se izrazava vrednost?...novcem?...umetnost i novac?...cena umetnosti?...onda je kic i sama vrednosna kvalifikacija umetnickih dela jer se izrazava u novcu, ciframa...cifre nisu umetnost, nisu dozivljaj, nisu spoj duha i tela, spoj misli i pokreta, spoj ideja i mehanike izrade...nisu vizija...jednostavno , to postaje roba...
slazem se da postoji razlika u umetnockoj vrednosti, ali to je subjektivan osecaj...dva poteza kicice nekog umetnika vise vrede od citavog opusa nekog drugog...kako god bilo, meni ni to nije bas normalno vrednovanje...to pocine da lici na brendiranje a to je odlika robe...
i opet pitam, ko ima pravo da moj subjektivni osecaj lepote nekog dela ospori...
navescu neki banalan primer...mnogi u kucama jos uvek imaju one cuvene Ajfelove tornjeve od sibica... resign...mnogi su ih sami napravili iz dosade...ali, ubediti tog vlasnika "umetnine" da to nema vrednost je nemoguce...pokusajte...dakle, njegovo pravo na subjektivni dozivljaj je neprikosnoveno...
pravo na umetnost pripada svima...
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 12:12

U tome bi mogla biti poenta.. Ajfelov toranj je sam po sebi fascinantan, jedinstven..jedan jedini. Kad bi se isti napravio negdje na drugom mjestu, predstavljao bi običnu kopiju, kič, ili već šta.. on ja kao takav inspiracija mnogih umjetnika, profesionalaca, amatera, običnih prolaznika i posjetitelja..Zato se i pravi od šibica, žice, kista, četkice..   šta bi bilo da njega nema?? Svaki original ima svoju vrijednost, sve drugo možemo nazvati i cijeniti kako hoćemo.. 
Kič ili neukus i te kako postoji.. originalne kopije pravih umjetničkih djela znaju biti basnoslovno skupe, ne kao original ali.. rolex, dobra kopija izuzetno skup, prava domaća šljivovica, izuzetno cijenjena, brendovana.. ali, koliko nas zna koja je originalna a koja sa raznim primjesama i dodacima.. a prodaje se kao prava, ehh.  Da ne idem dalje..
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 13:25

neno ::
U tome bi mogla biti poenta.. Ajfelov toranj je sam po sebi fascinantan, jedinstven..jedan jedini. Kad bi se isti napravio negdje na drugom mjestu, predstavljao bi običnu kopiju, kič, ili već šta.. on ja kao takav inspiracija mnogih umjetnika, profesionalaca, amatera, običnih prolaznika i posjetitelja..Zato se i pravi od šibica, žice, kista, četkice..   šta bi bilo da njega nema?? Svaki original ima svoju vrijednost, sve drugo možemo nazvati i cijeniti kako hoćemo.. 
Kič ili neukus i te kako postoji.. originalne kopije pravih umjetničkih djela znaju biti basnoslovno skupe, ne kao original ali.. rolex, dobra kopija izuzetno skup, prava domaća šljivovica, izuzetno cijenjena, brendovana.. ali, koliko nas zna koja je originalna a koja sa raznim primjesama i dodacima.. a prodaje se kao prava, ehh.  Da ne idem dalje..

Ipak dajes sebi za pravo da oduzmes pravo nekome na subjektivni dozivljaj vrednosti umetnickog dela...ili nedela, kakvo god ono bilo...
da li znas koliko se samo kopija po muzejima izlaze kao original dok se originali drze pohranjeni negde na "sigurnom" u strogo kontrolisanim  uslovima...i svi se dive kopiji...a ona je kic?...ili mozda nije?...
a poceo si da poredis robne marke (rolex, sljivovica...) sa umetnickim delima...najgore moguce poredjenje, roba i umetnost...vrednost robe i umetnosti...za mene je nepojmljivo svako poredjenje ...brendovi i originali u umetnosti...
razmisli samo o neponovljivosti...a brendovi su sve, samo ne to...oni su upravo po tome poznati...po nekom sablonskom obelezju, imenu i precenjenom kvalitetu...sve suprotno od umetnosti...
umetnost je naprvom mestu ideja, aspekt, poruka, oblik, boja, i opet ideja...umetnost je jedan potpis na jednom delu...umetnost je odnos autora i okruzenja...
brend to nije jer je roba...roba sa mnogo cifara i sa jednom jedinom pepoznatljivom idejom...sto vise nula...bez poruke i namenjeno za one bez mnogo mozga i sa mnogo besmisla u zivotu...
ovo je samo moje skromno misljenje...prihvatam i pravo na drugacije misljenje ali ne prihvatam pravo na oduzimanje prava bilo kome...pravo na svoj dozivljaj umetnosti...
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 14:31

Niko me ne može ubijediti da ne postoji kič ili neukus.. to o kopijama, hoću reći da ima perfektnih kopija, možda boljih i od originala, ali zato ih ima.. bljak. 
Nekome je nešto njegovo najvrijednije na svijetu iako je to daleko od neke realne vrijednosti. Naravno da se mnogi originali čuvaju na sigurnom jer su neponovljivi, unikatni..
Kič nisam eksciplitno vezao za umjetnost, mada je tu najviše upotrebljavan.. svejedno.. ne sporimo tudja mišljenja, niti kritikujmo ako neko misli drugačije.

Kič je umjetnost masa koja nastaje imitiranjem kulture elite.
Kič, kao loš ukus, u umjetnosti nastaje imitiranjem pojedinih elemenata umjetničkog djela, čime se mijenja njegovo značenje. Gubi se umjetnička vrijednost koja postaje kič vrijednost.
Kič je niskovrijedno stvaralaštvo sa umjetničkim pretenzijama i ciljem dostupnosti što širem krugu ljudi.

Ovo su neke misli poznatih i manje poznatih ljudi o tome što je kič. On postoji u umjetnosti, politici, medijima, modi, svakodnevnom životu ali i među ljudima (nisu li čisti kič i plastične operacije povećanja grudi i usana?). Pojam kiča poistovjećujemo često s nečim što je “jeftino”, dostupno svima, prekomercijalizirano i sl.


Poslednji izmenio neno dana Sre 30 Maj - 14:56, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 14:33

svako od nas ima neko svoje obrazovanje, inteligenciju, kulturu. o tome direktno ovisi šta neko smatra za kič. kiča ima na svakom koraku. čovek ne sme da ćuti već da reaguje i kaže svoje mišljnje, ali to ne sme da bude s visine, dano kao teorem (znači nepogrešivo), već da bude dobronameran i otvoren za raspravu. 

za mene je kič sve ono što čovek uradi s namerom da proda a ne zbog svojih osećaja i stanja duše.
kiča ima u umetnosti, u oblačenju, u ponašanju, u govoru. svugde.  Cool  

ovo je početak, ima još, polako, drugi put.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 14:41

Mnogi poznati slikari su prodavali i prodaju svoja djela.. a medju njima ima pravih remek dijela, tako da se u startu ne slažem sa tobom da je "kič sve ono što čovek uradi sa namerom da proda a ne zbof svojih osećaja i stanja duše".
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 14:53

Poly ::
Imamo na Umetnosti priličan broj kič tema..ali tu ništa ne možemo..jer ionako smo pod sumnjom da smo elitisti..Lično o tome ne mogu da diskutujem...jer ne želim.Ali ima jedna Tema koju moram Da pomenem..Transformisana dela velikana povjesti umjetnosti..Slikarstvo.Šok!



mali savet.  happy

da si me pitala rekao bi ti zašto sam otvorio tu temu.  na početku ironija, sprdanje, šala, bes, kasnije shvatanje, žaljenje.  happy

idemo redom. temu sam otvorio besan kao sprdnju na današnji svet i "umetnike" koji digitalizacijom stvaraju umetnost. taj iz teme, Obarski,  uzme neko delo, drk, drk po kompu i evo animacije.  Fuj

onda sam recimo nakon pedesetog posta nešto svatio i bilo mi je žao. ko zna koliko je ljudi naletelo na te gifove potražilo i upoznalo original sliku, možda i slikara. zamisli koristi Poly. da je samo jedna osoba to uradila, zainteresovala se za slikarstvo i naučila nešto iz toga neprocenjivo.

možda to onom Obarskom nije ni bila namera, možda je njemu samo zbog slave i para čak je nevažno.
iz svega je izniklo nešto dobro.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 15:10

neno ::
Mnogi poznati slikari su prodavali i prodaju svoja djela.. a medju njima ima pravih remek dijela, tako da se u startu ne slažem sa tobom da je "kič sve ono što čovek uradi sa namerom da proda a ne zbof svojih osećaja i stanja duše".


znam ja da su prodavali i to mora da bude. kič je ako ti ne nacrtaš kako vidiš i doživiš već nacrtaš tako da bi bolje prodao. još gore, crtaš nečiji portret i uljepšaš ga. i toga je bilo u istoriji. nije foto ali je slikašop.   Laughing










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 15:18

neno ::
Niko me ne može ubijediti da ne postoji kič ili neukus.. to o kopijama, hoću reći da ima perfektnih kopija, možda boljih i od originala, ali zato ih ima.. bljak. 
Nekome je nešto njegovo najvrijednije na svijetu iako je to daleko od neke realne vrijednosti. Naravno da se mnogi originali čuvaju na sigurnom jer su neponovljivi, unikatni..
Kič nisam eksciplitno vezao za umjetnost, mada je tu najviše upotrebljavan.. svejedno.. ne sporimo tudja mišljenja, niti kritikujmo ako neko misli drugačije.

Kič je umjetnost masa koja nastaje imitiranjem kulture elite.
Kič, kao loš ukus, u umjetnosti nastaje imitiranjem pojedinih elemenata umjetničkog djela, čime se mijenja njegovo značenje. Gubi se umjetnička vrijednost koja postaje kič vrijednost.
Kič je niskovrijedno stvaralaštvo sa umjetničkim pretenzijama i ciljem dostupnosti što širem krugu ljudi.

Ovo su neke misli poznatih i manje poznatih ljudi o tome što je kič. On postoji u umjetnosti, politici, medijima, modi, svakodnevnom životu ali i među ljudima (nisu li čisti kič i plastične operacije povećanja grudi i usana?). Pojam kiča poistovjećujemo često s nečim što je “jeftino”, dostupno svima, prekomercijalizirano i sl.
 Sta je to ukus a sta neukus?...ovde se radi o samoprozvanom pravu neke samprozvane elite da ocenjuje vrednost i pravo na individualni dozivljaj i osecaj...
Neko poznat je rekao da je kic umetnost masa koja nastaje imitiranjem kulture elite... Shocked
a ko je elita?...na osnovu cega?...na osnovu svog dozivljaja koji nije isti kao dozivljaj vecine oni postaju elita?...znas li koliko ludaka ima u toj eliti?...da li je to ispravan kvalitet ili pravo ne neposredan, prirodan i nicim sabloniziran prosti osecaj nekog umetnickog dela...ili kavazi umetnckog, kakvo god bilo...koliko samo ima slika koje samo autor razume ali zbog njegovog imena koje je postalo "brend" bude cenjeno u svetu...znam za slucaj da je jedan umetnik davao majmunu da se igra i prodavao te slike veoma skupo kao umetnicka dela...i to nije bio kic dok nije otkriveno (ili je sam priznao, ne secam se tacno)...
"Kic je niskovredno stvaralastvo sa umetnickim pretenzijama i ciljem dostupnosti sto sirem krugu ljudi"...ima li gore definicije bilo cega od ove elitisticke izjave...ovo je gore nego rasizam...pravo na umetnost koje samoprozvana elita vrednuje prema svojim potrebama...a zato ne prihvatam kic kao vrednovanje bilo cega...
to je ponizavajuci odnos prema drugim ljudima i nihovim shvatanjima, dozivljajima koji nisu upregnuti u sablon  samozvane elite...
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 15:25

spremila sam sarmu od mesa i riže
znam da ti se od toga bolje diže

happy happy happy happy

znam ja da bi na ove stihove kad bi ih otpevala neka pevaljka iz cipela se izulo bar 20 % stanovništva. 

i šta sad? nisam im ja kriv. 

državi je ionako u interesu da ih je što više jer se takvim lakše manipuliše.  angry










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Sre 30 Maj - 16:01

EROTIC MAN ::
Poly ::
Imamo na Umetnosti priličan broj kič tema..ali tu ništa ne možemo..jer ionako smo pod sumnjom da smo elitisti..Lično o tome ne mogu da diskutujem...jer ne želim.Ali ima jedna Tema koju moram Da pomenem..Transformisana dela velikana povjesti umjetnosti..Slikarstvo.Šok!



mali savet.  happy

da si me pitala rekao bi ti zašto sam otvorio tu temu.  na početku ironija, sprdanje, šala, bes, kasnije shvatanje, žaljenje.  happy

idemo redom. temu sam otvorio besan kao sprdnju na današnji svet i "umetnike" koji digitalizacijom stvaraju umetnost. taj iz teme, Obarski,  uzme neko delo, drk, drk po kompu i evo animacije.  Fuj

onda sam recimo nakon pedesetog posta nešto svatio i bilo mi je žao. ko zna koliko je ljudi naletelo na te gifove potražilo i upoznalo original sliku, možda i slikara. zamisli koristi Poly. da je samo jedna osoba to uradila, zainteresovala se za slikarstvo i naučila nešto iz toga neprocenjivo.

možda to onom Obarskom nije ni bila namera, možda je njemu samo zbog slave i para čak je nevažno.
iz svega je izniklo nešto dobro.  happy
Eh da sam znala nameru a posle i spoznaju...verovatno bih blaže reagovala...ovako tema me prosto zaprepastila..To ti je
isto kao kad sam na jednom velikom forumu zauvek napustila Umetnost..jer su članovi zajedno sa mModom,nazvali 
kolegom kriminalca,poznatog K.G,koji crtkara po zidu ćelije.Kad sam rekla da mi on nikako nije kolega,bilo je drvlje i kamenje..na mene
...kako nisu svi školovani umetnici kvalitet,i da mi potcenjujemo amatere i slično.Kada je i Mod stao u Hor,onda sam otišla
 sa pdf,i nikad više tamo nisam otišla..našla sam druge teme...i još sam tamo.

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
EROTIC MAN

MODERATOR
MODERATOR

EROTIC MAN

Muški
Poruka : 48393

Učlanjen : 17.03.2015

Raspoloženje : kako ja hoću


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Čet 31 Maj - 15:26

kič su novi crtani filmovi koji nisu videli ni ruke, ni boje ni kista.  Rolling Eyes
kompjuterska animacija.  Fuj

Dizni se okreće u grobu kao ventilator.



kič su novi igrani filmovi. gledaš istorijski film, Rim, Grčka,.....nema više statista, kulisa, istorije, sve komp nacrta. kad primetim to na filmu menjam kanal automatski.  happy










sreća je kad je svuda sivilo




 a tebi u srcu duga




[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Čet 31 Maj - 16:09

Kič je uvođenje stranih reči u naš jezik,i još menjanje istih po padežima..Kič je dogradna kose do
zadnjice,kič su silikoni,kič su tekstovi folk muzike i pevaljke i grčko turski arapski zvuci u muzici...
Kič su tange i devojčice,koje ih ponosno šetaju ulicom..kič je tetoviranje,a pogotovo krimosi sa kajlama
i pištoljima...kič je što su biblioteke prazne,a kafići puni..kič je preterano šminkanje...i beskonačno resign










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Pet 1 Jun - 8:30

Šta je nešto kič-asto ili neukusno ili zašto je tako okarakterisano, sve je stvar ličnog shvatanja i obrazovanja sa jedne strane, ali sa druge strane postavlja se (opravdano ili ne..) pitanje ko daje takve kvalifikacije.. to ne može svako. Po mom ličnom mišljenju i shvatanju takav sud mogu donijeti samo ljudi od struke koji dobro poznaju tu oblast a to ne može ipak, bilo ko. Treba biti dovoljno (a i više od toga) stručan da bi se mogao donijeti jedan takav zaključak šta je nešto umjetno dijelo a šta kič.
Nesporno je da mi mnogi to možemo sporiti, da se ne slažemo, ne vjerujemo.. no, ko smo mi kad se naša riječ i mišljenje ne čuje ne uvažava.. Drugačije je kad recimo jedan Emir Kusturica kaže svoje mišljenje o nekom filmu, nego neko nepoznat iako je možda i kompetentan da može nešto reći. 
To je nevezano o nekoj eliti.. riječ je o pravim i priznatim stvaraocima, umjetnicima.. drugo je što medju njima ima i onih koji to ne zaslužuju ali tako je u svim sferama života.. tako će se nešto proglasiti kičom i kao takvo automatski gubi neki kvalitet, cijenu, potražnju, pozornost... kako god. 
Ne moramo mi podleći tim nekim kvalifikacijama.. nešto što nam se svidja to ćemo raditi, kupovati,slušati ili već šta..  dok se neko šokira nekim stvarima drugima je to sasvim normalno.. tako da se kič ili neukus u mnogim stvarima gubi i ne (pre)poznaje.


Poslednji izmenio neno dana Pet 1 Jun - 15:01, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
tamoneki

Master
Master

tamoneki

Muški
Poruka : 5128

Lokacija : svuda negde

Učlanjen : 07.02.2014


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Pet 1 Jun - 13:23

Poly ::
Kič je uvođenje stranih reči u naš jezik,i još menjanje istih po padežima..Kič je dogradna kose do
zadnjice,kič su silikoni,kič su tekstovi folk muzike i pevaljke i grčko turski arapski zvuci u muzici...
Kič su tange i devojčice,koje ih ponosno šetaju ulicom..kič je tetoviranje,a pogotovo krimosi sa kajlama
i pištoljima...kič je što su biblioteke prazne,a kafići puni..kič je preterano šminkanje...i beskonačno resign

Slazem se sa tim da je to, sve sto si navela, blago receno, prilicno neartikulisano...ne bih da kazem ruzno jer  je lepota subjektivni dozivljaj...i meni se to ne svidja ali kvalifikovati nesto kao kic je previse proizvoljno u odnosu na pravo na individualni dozivljaj svakog pojedinca jer onda onima kojima se "kic" svidja dajes za pravo da svu pravu lepotu umetnosyti proglase kicem, da svo istorijsko kulturno nasledje proglase kicem, da sva dela klasika umetnosti proglase kicem...a dati nekome takvo pravo  je onda cist zlocin prema kulturi i umetnosti...
tako, da se razumemo, nije moje misljenje o lepoti umetnosti i kvalitetu umetnosti vezano za strucnu analizu jer nisam umetnik, samo zadrzavam pravo na misljenje da je formalno pravno dozvoljeno svakome da ima svoj dozivljaj lepote i prestiznosti bez kvalifikativa da je to kic...cisto zbog ravnoteze prava...
Nazad na vrh Ići dole
Poly

Master
Master

Poly

Ženski
Poruka : 15400

Lokacija : Beograd

Učlanjen : 04.03.2017

Raspoloženje : hm...


Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610Pet 1 Jun - 14:38

kič =neukus...ako je to ispravno tumačenje,onda stojim iza svog stava,jer kako i sam kažeš

imam prava na sopstveno mišljenje... Ipak ko sam ja, da bilo kome sudim? Nemam to pravo! Zato i

i neću da sudim.Ravnoteža i harmonija je time postignuta.Bar mislim tako.










[You must be registered and logged in to see this image.]

Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Šta je kič i kako ga prepoznati? Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta je kič i kako ga prepoznati?   Šta je kič i kako ga prepoznati? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Šta je kič i kako ga prepoznati?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kako prepoznati nečiji horoskopski znak po tome šta govori i kako se ponaša
» Ovako izgleda neveran muškarac
» Kako prepoznati udatu ženu?
» Kako prepoznati onog pravog..
» Kako prepoznati oženjenog muškarca?
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Ostala umetnost-