Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Fridrih Niče

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:48

“Kako loša muzika i loši razlozi dobro zvuče kad marširamo protiv neprijatelja.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:48

Kako? Veliki čovjek? Ja uvijek vidim samo čovjeka koji glumi sopstveni ideal.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:49

“Ko svoj ideal postigne, on upravo time ide preko njega korak dalje.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:49

Ko ima zašto zbog kojeg živi, može se nositi s gotovo bilo kojim kako.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:49

“Ko za svoj dobar glas nije već jednom žrtvovao samog sebe?”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:50

“Ko se osjeća predodređen za posmatranje a ne za vjerovanje, tome su svi vjernici odveć bučni i nametljivi: on se brani od njih.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:50

“Ljubav je stanje u kojem čovjek vidi stvari onakvima kakve nisu.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:50

“Ljubav je laž i iluzija, jer postoji samo strast, želja za moći i moć.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:50

“Ljubav prema Jednome ostavlja dovoljno prostora za mržnju prema mnogim drugima.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:51

“Ljubav prema jednom je varvarstvo: jer ona ide na račun svih ostalih. To važi i za ljubav prema bogu.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:51

“Dok god zvijezde osjećaš kao nešto “iznad sebe”, još ti nedostaje pogled onoga koji saznaje.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:51

Najbolji način da se svaki dan započne dobro jeste da pri buđenju mislite na to ne biste li toga dana barem jednoga čovjeka mogli obradovati.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:51

“Najnepošteniji smo prema svom bogu: on ne smije da griješi.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:52

“Najtiše riječi donose buru. Misli koje dolaze nečujna koraka upravljaju svijetom.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:52

“Našao sam da je opasnije među ljudima nego među životinjama; opasnim putevima ide Zaratustra. Neka me vode moje životinje!”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:52

Ne razumiju me: nisam usta za ove uši.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:52

“Ne nedostatak ljubavi, nego nedostatak prijateljstva stvara nesretne brakove.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:52

“Ne borite se vi za pravo, vi pravedni, nego za to da pobijedi vaša slika o čovjeku.”
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Čet 7 Sep - 19:53

“Ne vjeruj onima koji mnogo govore o svojoj pravednosti.”
Nazad na vrh Ići dole
Malena40

VIP
VIP

Malena40

Ženski
Poruka : 55829

Lokacija : Jednostavno ja...

Učlanjen : 22.01.2017


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Sre 4 Okt - 10:41

Da! Ja znam otkud potičem!
Kao plamen svuda ničem,
Žarim se i rasipam.
Što dotaknem svetlo bude,
Što ostavim, uglja grude:
Sigurno je, plamen sam










....My heart beats  only for you....
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Ned 13 Maj - 16:45

Од свију бајки највећа је бајка о сазнању. Људи желе да знају састав ствари по себи; али гле: ствари по себи не постоје! Чак ако и претпоставимо да постоји нешто »по себи«, нешто апсолутно, оно се баш због тога не би могло сазнати. Нешто апсолутно не може се сазнати: иначе не би било апсолутно! Сазнавати значи »долазити у однос с нечим« —; такав сазнатељ хтео би да му предмет сазнања не значи ништа, и да то исто уопште не значи никоме ништа: услед чега настаје противречност — у првом реду, између ове воље за сазнањем и ове жеље да предмет сазнања не значи ништа (чему онда ту сазнање?); и друго, што нешто што није никоме ништа чак и не постоји, и зато се не може сазнати. — Сазнати значи: »долазити у условност према нечем«, осећати се нечим условљен и собом нешто условљавати — у сваком случају, дакле, то је процес фиксирања, карактерисања, свесности о условима (не процес испитивања бића, ствари, »по себи«.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Ned 13 Maj - 16:50

»Ствар по себи« је исто тако апсурдна као и »смисао по себи«, »значење по себи«. Не постоји »чињеница по себи« него се увек мора најпре дати смисао да би чињеница могла постојати.
Одговор на питање »шта је то ?« јесте процес одређивања смисла с другог гледишта. »Есенција«, »суштина«, има карактер перспективе и претпоставља мноштво. У основи, питање је увек: »Шта је то мени« (нама, свему што живи итд.)?
Једна ствар би била дефинисана, кад би јој сва бића поставила своје питање »шта је то« ? и одговорила на њега. Ако би недостајало само једно биће са својим сопственим односима и перспективама у погледу свију ствари, онда би та ствар још увек остала »недефинисана«. Укратко: суштина једне ствари је исто тако само једно мишљење о тој »ствари«. Или боље речено: њена важност је управо суд о њеном постојању, једино чиме се утврђује да јесте. Не сме се питати: »Ко онда тумачи?« — јер постоји само тумачење, као облик воље за моћ (али не као »биће«, него као процес, као бивање), као афект.
Порекло свих »ствари« је потпуно дело онога ко их представља, мисли, хоће, осећа. Сам појам »ствари« каогод и сва својства. — И сам »субјект« је нешто тако направљено, »ствар« као и све друге ствари: упрошћавање у циљу опредељења силе која одређује, изналази, мисли, као такве, за разлику од сваког појединачног одређивања, изналажења, мишљења. То значи једно својство окарактерисано као нешто различито од свега појединачног: у основи, то значи делање у односу на све делање које тек има доћи схваћено као целина. (Делање и вероватноћа сличног делања.)
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Ned 13 Maj - 16:50

Својства једне ствари су утицаји њени на друге »ствари«;
Ако се замисли да других »ствари« нема, онда ни извесна ствар нема никаквих својстава;
То значи: не постоји ниједна ствар без других ствари;
То значи: не постоји »ствар по себи«.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Ned 13 Maj - 16:50

»Ствар по себи« је бесмислица. Кад одстраним све односе, сва »својства«, сва »дејства« једне ствари, не остаје сама ствар: јер смо тек ми измислили стварност, из логичких потреба, дакле у циљу дефиниције и разумевања (да сјединимо мноштво односа, својстава и акција).

»Ствари које поседују природу по себи« — то је догматска представа, с којом се апсолутно мора раскинути.

Да ствари имају природу по себи, сасвим независно од тумачења и субјективности, потпуно је произвољна хипотеза: то би значило да тумачење и стање субјективности није битно, да је једна ствар ван свију својих односа још увек ствар.
Обрнуто; привидно објективни карактер ствари: није ли то можда напросто разлика у степену у самом субјективном ? — да нам се можда оно што се лагано мења не учини »објективно« као нешто трајно, биће, ствар »по себи« — није ли то објективно само погрешан начин схватања ствари и контраст у самом субјективном ?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610Ned 13 Maj - 16:50

А ако је све јединство само као организација јединство? Али »ствар«, у коју ми верујемо, измишљена је само као подлога различитим атрибутима. Ако ствар »дејствује«, онда то значи: ми сматрамо све остале особине, које су још ту на расположењу и тренутно латентне, као узрок што се сад јавља једна једина особина: то ће рећи — ми сматрамо збир њених особина — x — као узрок особине x што је свакако сасвим бесмислено и глупо. Све јединство постоји само у смислу организације и заједничког дејства: на исти начин на који је једна људска заједница јединство: то ће рећи као супротност атомистичкој анархији, једно политичко тело које једно значи, али није једно.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Fridrih Niče - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Fridrih Niče   Fridrih Niče - Page 4 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Fridrih Niče
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Karl Fridrih Maj
» Fridrih Šiler
» Georg Fridrih Hendl
» Filmske novosti i najave
» Kako su se stesali Niče, Bajron, Henri Džejms
Strana 4 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Nauka :: Filozofija-