Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Mihail Jurjević Ljermontov

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:16

"Ponekad ja sebe prezirem… Ne prezirem li druge zbog toga? Postao sam nesposoban za plemenite pobude; plašim se da ne ispadnem smešan u svojim očima; drugi bi na mom mestu ponudio kneginjici son coeur et sa fortune, ali reč ženidba ima nad mnom neku magičnu moć; ma koliko vatreno voleo neku ženu, ako mi samo nečim nagovesti da treba s njom da se oženim – zbogom ljubavi! Moje srce se pretvara u kamen i ništa ga više ne može zagrejati. Osim ove, ja sam spreman na sve žrtve; dvadeset puta ću svoj život, čak i čast staviti na kocku, ali svoju slobodu neću prodati. Zašto je tako cenim? Šta imam od nje? Za šta se ja to spremam? Šta očekujem od budućnosti? Zaista ništa. To je nekakav urođeni strah, neobjašnjivo predosećanje… Jer ima ljudi koji se nagonski boje pauka, bubašvaba, miševa".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:16

"Da budeš nekome razlog bola ili radosti, a da nemaš na to nikakva posebna prava – nije li to najslađa hrana našeg ponosa? A što je zapravo sreća? Zasićen ponos".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:17

"Strasti nisu drugo nego ideje u prvom svom razvitku; one su svojina mladog srca i glup je onaj ko misli da će one celoga života njime vladati. Mnoge mirne reke počinju bučnim slapovima, a nijedna ne skače i ne peni se iz samog mora".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:17

"Moja ljubav nikome nije donela sreće zato što ja ništa nisam žrtvovao za one koje sam voleo. Voleo sam radi sebe, radi svog ličnog zadovoljstva. Zadovoljavao sam samo čudnu potrebu srca pohlepno gutajući tuđa osećanja, tuđu nežnost, tuđe radosti i patnje i nikad se nisam mogao nasititi. Tako onaj kojega mori glad iznemogao zaspi i vidi pred sobom obilna jela i penušava vina, on sa zanosom guta vazdušne darove svoje uobrazilje i čini mu se da je lakše; ali čim se probudi, sna nestaje… Ostaje dvostruka glad i očajanje".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:17

"Urođena mi je strast da se nečemu protivim; celi je moj život samo niz žalosnih i neuspelih protivljenja srcu ili razumu".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:17

"Nema ništa paradoksalnijeg od ženskog razuma: žene je teško uveriti u nešto, treba ih dovesti dotle da se same uvere. Dokazi kojim one nište svoje predrasude vrlo su originalni; da bi se naučila njihova dijalektika, treba naopako okrenuti sva naučna školska pravila logike".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:18

"Nema ženskog pogleda što ga ja ne bih zaboravio gledajući zupčaste gore, obasjane južnim suncem, gledajući plavo nebo ili slušajući šum potoka, što pada s hridine na hridinu".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Uto 8 Maj - 12:18

"Ne, ja te tako vatreno ne ljubim, / Ljepota tvoja ne blista za mene: /U tebi svoje prošle patnje ljubim / I mlade svoje dane izgubljene".
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Pon 18 Feb - 14:28

Ne, Nisam Bajron
Ne, nisam Bajron, ja sam drugo,
prognanik, kakvih malo ima,
putnik, ko on, kog svet ne prima,
al’ ruska duša, s ruskom tugom.

Ko počne pre, taj pre i pada
šta li ću pre do sudnjeg dana,
u duši! Groblje mojih nada
ko tovar na dnu okeana.

Ko će da sazna tajne tvoje,
moj okeanu? da li će iko,
da kaže svetu misli moje?
Il ja, il Bog, il niko!
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Pon 18 Feb - 14:28

Pehar Života
Pijemo pehar sav svoj vek
s mrenama preko zene,
dok suze naše, pale tek,
sred pozlate se pene.

A kada nam, u smrtni čas,
s očiju spadne mrena,
tad sve što plenilo je nas
nestane istog trnena.

I vidimo, kad dođe dan,
da prazna je ta čaša,
da piće iz nje, beše – san,
i ona sama – nije naša.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Pon 18 Feb - 14:28

Priđi Mi Bliže
Priđi mi bliže, lepotane mladi!
što si mi stidljiv! - Ta zar ženske grudi
to tvoja ruka prvi put sad gladi?
Ti čitav čas u zagrljaju bludi
već ležiš - nikako taj strah da svladaš...
Teže na grudi, no pred noge padaš?
Za tren života tvoga samo molim...
Ta šta je, zlato? - Ja te volim, volim!...

Oh, što si lep! - Uz prozor s prvim mrakom,
dešavalo se, čekah, želja puna,
da prođeš ti, i bivalo je tako -
da l' pamtiš to? - Dok posrebrena luna
sred oblaka, ko s grešnim anđel sveti,
bludeći, k tebi bledim zrakom leti.
Ja bejah ponosna što najzad treba
na suparnicu da računam s neba.

U svetu prezir prema meni vlada,
no gde je pravda kad te tako vaga?
gde je vrlina, ako je stid pada
ne ponižavanje - već samo ljaga?
Nevinih žena nigde nema, rode,
ne bude samo predmeta il' zgode.
Kad ljube one k sebi nisu stroge:
Jedna će jednog, ta - sve, treća – mnoge!
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:40

28. Septembar
Opet je, opet tu tvoj pogled mili,
i opet eto nas,
na davno mrtvo, na to što smo bili,
vraća me taj tvoj glas;
Al' čemu? Tebi drugi ljubi oči
i boli s tobom toli;
Tvoj glas po noći drugom slatko toči
u vatri: Volim! Volim!

Da li je takav zagrljaj pritvornost,
priznaj mi samo bar,
da li je supružanska to pokornost
il' ljubavni pak žar?
On nije stvoren za te; Ti si cela
za silnu strast, za plam.
Kad si mu otišla, ti nisi htela
savesti savet, znam.

Da 1' oseti on kada trepet vreli
kad je kraj tebe tamo;
Da li je uspeo prezreti svet celi
zbog jedne misli samo?
Da li je plačem umeo da sreta
hladnoće tvoje tren,
da 1' najbolja je žrtvovao leta
da sledi tvoju sen?

Ne! Ja sam uveren, za te blaženstva
ne može biti s tim
ko vidi samo spoljna savršenstva,
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:40

Znam Da Je Kraj
Znam da je kraj; al’ te ko san
s portretom nosim ja i sad:
Taj spomen bled na lepši dan
meni u duši vida jad.

I kad se novoj strasti dam
ne mogu biti bez sna tog.
Napušten hram je – ipak hram,
svrgnuti idol – ipak Bog.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:40

Vali I Ljudi
Protiču valovi jedan za drugim,
pljušte uz potmuli huk;
Prolaze ljudi u grupama dugim
jedan za drugim, uz muk.

Slobodni val mesto studeni neće
ni topli podnevni zrak;
Ljudi bi dušu...al' iz nje još veća
izbija studen i mrak!
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:40

Tebi
Za nevine si odviše ti mila.
Ljubazna odveć, ljubavi da se latiš!
Za pola sveta ti bi sreća bila,
al’ sama nikad sreće nećeš znati;

Dve sreće nigda nema za čoveka –
jesi li vid’la brzu, moćnu reku?
Obale cvatu, ali celim tokom
dno joj je uvek hladno i duboko!
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:41

Sunce
Kako je zimsko sunce lepo,
kad i sa gustog neba čak,
na beli sneg, uzalud, slepo,
baca svoj bledi, slabi zrak!

Baš tako isto momo mlada,
meni i lik tvoj bledi sja;
Al dal će pogled taj tvoj kada
da život srcu mome da?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:41

Sami
Za raj i anđele me nije
stvorio svemogući Bog;
Al’ što me zlo života bije,
zna samo on, sa neba svog.

Ko demon moj, zlo mene sledi,
ko demon, ponosit i klet.
Međ’ ljudima sam putnik bledi,
tuđin za nebo, tuđ za svet.

Pročitaj, naše sudbe prati –
sravni u prisećanja tami,
i svojom tvrdom dušom shvati
da smo na svetu tako sami.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:41

Priđi Mi Bliže
Priđi mi bliže, lepotane mladi!
što si mi stidljiv! - Ta zar ženske grudi
to tvoja ruka prvi put sad gladi?
Ti čitav čas u zagrljaju bludi
već ležiš - nikako taj strah da svladaš...
Teže na grudi, no pred noge padaš?
Za tren života tvoga samo molim...
Ta šta je, zlato? - Ja te volim, volim!...

Oh, što si lep! - Uz prozor s prvim mrakom,
dešavalo se, čekah, želja puna,
da prođeš ti, i bivalo je tako -
da l' pamtiš to? - Dok posrebrena luna
sred oblaka, ko s grešnim anđel sveti,
bludeći, k tebi bledim zrakom leti.
Ja bejah ponosna što najzad treba
na suparnicu da računam s neba.

U svetu prezir prema meni vlada,
no gde je pravda kad te tako vaga?
gde je vrlina, ako je stid pada
ne ponižavanje - već samo ljaga?
Nevinih žena nigde nema, rode,
ne bude samo predmeta il' zgode.
Kad ljube one k sebi nisu stroge:
Jedna će jednog, ta - sve, treća – mnoge!

Ne pamtim sama roditelje svoje,
tuđinka nije gladila po kosi,
dani veselja prstima se broje –
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:42

Pesma
Zvona već zvone,
devojka plače,
brojanice stresaju suze.
Nasilno,
nasilno,
u manastir sudba nju baci zla,
gde nema ni nada, a nema ni sna.

Tako mi srce,
nemirno kuca,
i bije, i bije, i bije.
Naredila,
naredila
mi sudba da ljubav mu otmem dok sja
i ostavim dragu - ko da se to da!

Smrtnost i večnost,
kraj i taj život,
i dragoj i srcu ni mrve.
U srcu
i dragoj
zri patnja, jer toči ih bolova splet:
Jer treba sreće, jer žele svet.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Sre 14 Avg - 18:42

Pehar Života
Pijemo pehar sav svoj vek
s mrenama preko zene,
dok suze naše, pale tek,
sred pozlate se pene.

A kada nam, u smrtni čas,
s očiju spadne mrena,
tad sve što plenilo je nas
nestane istog trnena.

I vidimo, kad dođe dan,
da prazna je ta čaša,
da piće iz nje, beše – san,
i ona sama – nije naša.
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Čet 26 Sep - 19:33

LJERMONTOV – BARD I BUNTOVNIK


Šokantno – pravi osnivač Kluba 27 zapravo je ruski pesnik i prozaista Ljermontov. To što su mu se kasnije priključili neshvaćeni rokeri nije puka slučajnost, jer je Ljermontov do kobne 27. bio neshvaćeni tinejdžer. Smatra se naslednikom Puškina i po peru i po dvobojima, a ima i misteriozno poreklo dostojno španske serije… Ako vas je ovo zaintrigiralo, nastavite čitanje.


Detinjstvo i (žal za) mlados’

Mihail Jurjevič Ljermontov smatra se naslednikom Puškina, sa kojim zamalo da deli titulu vodećeg predstavnika ruskog romantizma. Jasno je da je bilo neophodno zaista nabacati sijaset novih ideja i pogleda da biste bili prepoznati kao nastavljač književnika koji je čitavu rusku književnost ćušnuo ka svetskim tokovima. Za razliku, ipak, od Puškinovog flegmatično-pomirljivog stava o nesavršenostima ovoga sveta, Ljermontov se patio i čupao kose nad pitanjem polarizma dobra i zla. Pokušavao je da odgonetne zašto, đavo ga odneo, njegov Demon, nosilac istoimene i ujedno i njegove najveće poeme, ne može da nađe spokoj i mir? Pored Puškina, Ljermontov ima još mističnijeg pretka – pošto potiče iz škotske porodice Lermont, smatra se da je u daljoj vezi sa legendarnim škotskim bardom Tomasom Lermontom, koji je imao i proročki dar, dobijen od vilovnjačke kraljice koja ga je kidnapovala na sedam godina i podarila mu tajna znanja. Šuškalo se po ruskim krugovima da takav dar ima i njihov buntovni pesnik – predskazao je Puškinovu i svoju smrt, kao i pad ruske monarhije. Pored veze sa Tomasom Lermontom koja je značajna za Mihaila kao književnika, manje je poznato da je bio u daljem srodstvu sa Lordom Bajronom, pošto se predak Bajrona oženio devojkom iz roda Lermonta.

Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 9k=


Kad već pomenusmo poreklo jednog od najznačajnijih ruskih književnika, zašto se ne bismo podrobnije osvrnuli i na njegovo vaspitanje u detinjstvu, koje će nam možda otkriti zašto je do svoje kobne 27. godine ostao pravi buntovni tinejdžer. Mihail Jurjevič Ljermontov (1814 – 1841), rođen je u Moskvi od oca Jurija Ljermontova i matere Marije Ljermontov, devojačko Arsenjev. Stoga što mu je otac bio vojno lice iz osiromašene aristokratske porodice, a majka iz bogate porodice, brak je bio klasno mešovit i ne baš najsrećniji. Situacija se zaoštrila posle smrti majke, zbog stalnih svađa piščevog oca sa poslovično džangrizavom bogatom taštom. Ona se vajkala što je dala kćer za takvog probisveta i preuzela vaspitanje mlađanog Mihaila na sebe.


......


kulturkokoska


Poslednji izmenio Salome dana Čet 26 Sep - 19:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Čet 26 Sep - 19:41

......................

Ne’š ti tako sa mnom ruski care, ili početak buntovništva


Otkupivši Mihaila od oca za 25 000 rubalja (ruski pesnik nikada nije saznao za ovu porodičnu zaveru), baka Arsenjeva angažovala je najbolje učitelje da ga pripreme da se 1826. sa 12 godina, upiše na Blagorodni univerzitetski pansionat u Moskvi. Ova institucija primala je plemiće, većinom dekabriste (ruski pobunjenici protiv feudalnog sistema i kmetstva koje unazađuje državu, napravili golem pičvajz u Petrogradu 14. decembra 1825. u doba smene na tronu), te je negovala slobodarski duh. Aktuelni car Nikolaj I s razlogom je imao fobiju od takvog duha, pa je incognito posetio pansion i zgranuo se kada niko, ni od nastavnika ni od đaka, nije prepoznao, molim vas, njega, cara sve Rusije. Zbog takvog nepoštovanja, car je naredio da se pansionat pretvori u običnu gimnaziju i da se šiba uvede kao vaspitna mera. Revoltirani Ljermotov, tada u svojim ranim tinejdžerskim godinama, odmah je napustio tu obrazovnu ustanovu. Ovo je bio samo okidač za širok asortiman njegovih kasnijih čarki sa carem Nikolajem I. Recimo, pesma „Povodom pesnikove smrti”, prva koja je učinila Ljermontova poznatim u ruskim književnim krugovima i donela mu titulu nalsednika Puškina, takođe je bila njegova karta za progonstvo na Kavkaz sa pet zvezdica gde ga je odaslao car lično čim su do njega stigli slobodoumni stihovi. Pored sukoba sa carem, nije se slagao ni sa autoritetima na univerzitetima i načelima koja su tamo promovisana, te je rešio da batali filozofiju i upiše se u junkersku školu, posle koje se napredovanjem dostiže oficirski čin.

Šta reći, hrabro je istupiti sa takvim kritikama u apsolutističkoj monarhiji koja se još oporavlja od Dekabrističkog ustanka. Čestitamo, Ljermontove, osvojili ste kartu za Kavkaz, progonstvo i pun pansion!
Iz progonstva koje je trajalo od njegovog hapšenja 18. februara 1837. do oktobra iste godine, pisac je uspeo da izvuče i neke koristi. Upoznao je nekolicinu budućih prijatelja, uključujući Odojevskog, skoknuo je do Tbilisija i banjao se po čuvenim kavkaskim lečilištima sa izvorima tople vode. Upravo ovi izvori biće poprišta ključnih susreta nekih od likova u njegovom najznačajnijem proznom delu, Junak našeg doba (Герой нашего времени), čija je radnja i smeštena na Kavakazu. Interesantno je da je glavni lik ovog romana, Grigorij Aleksandrovič Pečorin, dobio prezime po reci Pečori. Iako se banjao u toploj vodi, Ljermontov je u ovde nije izmislio, jer je postupak imenovanja lika po reci preuzeo od Puškina, čijem je Evgeniju Onjeginu kumovala reka Onjega. Zanimljivo je da ova imena nisu slučajna, već zapravo obeležavaju suprotstavljenost ovih junaka. Reka Onjega je spora i mirna, što odražava flegmatično-pomiren stav lika da u svetu i životu ne treba tražiti smisao jer takvog i nema, već se samo odevati kao dandy i igrati mazurku. S druge strane, reka Pečora je planinska, nepredvidljiva i brza. Isto tako, lik Pečorin priznaje da se razočarao u život u kojem ne nalazi zabavu i ispunjenje, iako se upušta u niz avantura i putovanja (zaždio čak i do Persije) uviđajući naposletku da je život dosadan jer se sve neprekidno ponavlja. Ljermontov je, uopšte, imao znatno buntovniji pristup književnom radu od Puškina. Prosto su ga izluđivale neke nesuglasice u uređenju sveta, posebno u njegovim višim sferama, te se bavio suprotstavljenošću boga i đavola, dobra i zla kroz priču o gorepomenutom Demonu koji ne može da pređe na drugu stranu od one za koju je predodređen. Bio je revoltiran i prema premazanom društvu velegradskih spletkaroša, koje je za svog dinamičnog života dobro upoznao i opisao u svojoj drami Maskarada. Pesma „Valerik” koja se bavi (be)smislom vođenja ratova bila je inspiracija Tolstoju za roman Rat i mir.

................
Nazad na vrh Ići dole
Salome

Master
Master

Salome

Ženski
Poruka : 11054

Lokacija : tamo daleko

Učlanjen : 11.05.2018

Raspoloženje : podnosljivo


Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610Čet 26 Sep - 19:45

.................

Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 288962_1200_1200px_w

Rekosmo negde gore da Ljermontova smatraju naslednikom Puškina ne samo u književnom radu, već i zbog učešća u dvobojima. U prvom, na koji ga izaziva sin francuskog ambasadora, pisac je prošao dobro – prvi hitac protivnika ga je promašio, dok je on svoj hitac ispalio u vazduh. Posledica ovog dvoboja bilo je ponovno progonstvo na Kavkaz, gde će se dogoditi za Ljermontova kobni okršaj sa starim poznanikom iz junkerske škole, Nikolajem Martinovom. Avaj, ovde je naš plahoviti romantičar ispalio prvi hitac i to ponovo u vazduh uz drzak komentar: „Neću da pucam u budalu.”  Na ovo je protivnik Martinov potpuno prs’o i okuražio se da smrtno rani Ljermontova. Tako se životni vek ovog velikana ruske kniževnosti završio u 27. godini. Sada nam je valjda jasno ko je istinski osnivač Kluba 27 – ruski neshvaćeni buntovnik i pesnik, večiti tinejdžer, kome su se u XX veku priključili takođe neshvaćeni umetnici, Džoplinka, Hendriks, Kurt, Ejmi i ostala kompanija.


Car Nikolaj I, koji je pesmu „Povodom pesnikove smrti“ pročitao uz komentar ,,Pojavio se naslednik Puškina u Rusiji, šta tu ima dobro?“, posle smrti Ljermontova mogao je da odahne. I to mu nije bilo dovoljno, već je morao da baci zajedljivu opasku, čije su varijante: „Tako mu i treba.” ili „Psetu – pseća smrt.” Ne zna se koja od njih je prava, iako se vremenom, kako to i danaske sa nezgodnim izjavama biva, komentar cara prenosio u ublaženoj verziji. Ipak, sama činjenica da je jedan pesnik predstavljao toliku pretnju za jednog cara, svedoči o veličini Ljeromontova i njegovom uticaju kako na književnost, tako i na društvo. Zato ne bi valjalo zapostavljati dela ovog ruskog barda, čiji je Junak našeg doba inspirisao i velikog Džojsa za njegov Portret umetnika u mladosti.

Ako bi neko da se još podrobnije uhvati ukoštac s Ljermontovom i njegovom životnom pričom, neka hitro klikne ovde za odličnu emisiju o njemu.

kulturkokoska
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mihail Jurjević Ljermontov   Mihail Jurjević Ljermontov - Page 4 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Mihail Jurjević Ljermontov
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Junak našeg doba - Mihail Jurjevič Ljermontov
» Fatalist - Mihail Jurčević Ljermontov
» Mihail Bulgakov
» Mihail Glinka
» Tihi Don - Mihail A. Šolohov
Strana 4 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-