Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 I poznati su opsesivno-kompulsivni

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


I poznati su opsesivno-kompulsivni Empty
PočaljiNaslov: I poznati su opsesivno-kompulsivni   I poznati su opsesivno-kompulsivni Sat610Čet 14 Jul - 10:40

I poznati su opsesivno-kompulsivni

I poznati su opsesivno-kompulsivni 8602493844e1da335553c7438838067_orig

Opsesivno-kompulsivni poremećaj (OKP/OCD) je česta bolest od koje pate i mnoge poznate ličnosti poput Dejvida Bekama i Rafaela Nadala.

Ekspert za poremećaje ponašanja dr Pem Spur govori zašto nas društvene mreže poput fejsbuka i tvitera čine opsesivnijim nego ikada.

OKP podstiče anksioznost – što se osoba oseća nervoznije ima veću potrebu da se ponavlja iste radnje. Neko proverava nekoliko puta da li je isključio peglu, šporet, svetlo, neko konstantno pere ruke kako bi se oslobodio bacila.

Oni koji koriste društvene sajtove imaju potrebu da se stalno vraćaju na njih i “proveravaju” šta se dešava.

To je, međutim, lažna sigurnost i samo pogoršava stanje uznemirenosti.

Gde se taj krug završava? Ne završava se – a osoba oseća da nikada ne može završiti posao do kraja, tj. dovoljno puta osvežiti svoju stranicu na nekom od sajtova.

Glavni cilj lečenja trebalo bi da bude da se osoba smiri, opusti um i promeni način življenja. Što je osoba opuštenija oseća veću kontrolu nad anksioznošću i kompulsivnim ponašanjem.

Nažalost, fejsbuk i tviter rade upravo suprotno ljudskom umu i stvaraju još veću anksioznost.

Neko ko je po prirodi opušten može da se nosi sa takvim vrstama stresa – jednom kada se izloguje više ne razmišlja o tim stvarima. Ali upotreba društvenih mreža samo potpiruje osećanja uznemirenosti kod osoba koje pate od OKP.

Njih obuzima osećaj da moraju svakodnevno osvežavati svoje profile i ostaviti “pravi” komentar u pravo vreme - on mora da bude duhovit i inteligentan. Samo najbolji komentari će ih zadovoljiti. Zato korisnici ovakvih sajtova do iznemoglosti razmišljaju o tome šta će napisati.

Korisnika ponekad obuzme i osećaj da mora biti u toku sa svim dešavanjima svojih “prijatelja” na mreži. Oni opsednuto čitaju šta drugi ljudi pišu i rade, a ako nešto propuste osećaju se izolovano.

OKP ionako doprinosi izolaciji osobe tako da ova osećanja dodatno komplikuju situaciju. Korišćenje društvenih mreža spada u radnje koje se ponavljaju, a osoba se oseća uznemireno ako se ritam radnji poremeti. Poseta sajtovima prvo postane rutina, a zatim navika. A ova navika dramatično utiče na život i u kom smeru se on kreće.

Kada nisu ulogovane ove osobe se uznemire i pitaju se šta propuštaju. Lako je uvideti kako se krug OKP stvara na ovaj način jer društvene mreže imaju sve elemente za kreiranje opsesije. Kako biste zaštitili sebe ograničite vreme koje provodite na interntu, uključite se i u druge aktivnosti, viđajte se sa prijateljima…

Oduprite se osećanju da morate da se vratite na net, nemojte pratiti šta rade svi vaši virtuelni drugari, partite samo bliske prijatelje i članove porodice.

Ako patiteod OKP, zapamtite da niste sami.

Evo šta su poznati i bogati rekli o nekim svojim opsesivnim sklonostima:

Katy Perry: "Ja patim od OKP kada sam na turneji. Ako mi se slomi šminka u torbici potpuno poludim. Ali najgore reagujem kad vidim otiske prstiju na staklima od naočara. To ne mogu da podnesem.”

Megan Fox: "Ja sam bolesna. Ne mogu da koristim escajg po restoranima. Misao da u svoja usta treba da stavim nešto što je hiljadu ljudi koristilo me izluđuje.”

Justin Timberlake: "Ja imam OKP u kombinaciji sa poremećajem pažnje. Vrlo je komplikovano živeti sa tim.”

Charlize Theron: "Imam problem sa neurednim ormanima i sa ljudima koji samo ostavljaju stvari za sobom. Ja ne mogu da zaspim ako znam da u ormanu stoji nešto što ne bi trebalo da bude tamo.”



b92.net










I poznati su opsesivno-kompulsivni Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
 
I poznati su opsesivno-kompulsivni
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Poznati matematičari
» Poznati za Poznate
» Poznati filozofi
» Poznati arheolozi
» Šta voze poznati?
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Zdravlje-