Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Indijanske izreke, poslovice i priče

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 12:32

Indijanske izreke, poslovice i priče

Indijanske izreke, poslovice i priče Americanindiantribemap










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 12:35

1. Ustani sa Suncem i pomoli se. Moli se sam. Moli često. Veliki Duh će slušati, samo ako ti govoriš.
2. Budi tolerantan prema onima koji su se izgubili na putu. Neznanje, ljutnja, ljubomora i pohlepa izlaze iz izgubljenih duša. Moli se za njih da pronađu vodstvo.
3. Traži sebe, kroz sebe. Ne dozvoli drugima da upravljaju tvojim putem. To je tvoj put i samo tvoj - drugi mogu ići s tobom, ali nitko ne može ići umjesto tebe.
4. Ophodi se prema gostima u kući s puno obazrivosti. Posluži ih sa najboljom hranom, daj im najbolji ležaj, odnosi se prema njima s poštovanjem i čestitošću.
5. Ne uzimaj što nije tvoje, bilo od neke osobe, zajednice, divljine ili nečije kulture. Nije zasluženo i dato. Nije tvoje.
6. Poštuj sve što postoji na Zemlji, bilo ljude bilo biljke.
7. Poštuj tuđa mišljenja, želje i riječi. Nikada ne prekidaj nečiji govor, prigovaraj ili grubo oponašaj mimikom izrečeno. Dozvoli svakoj osobi pravo na osobno izražavanje.
8. Nikada ne govori loše o drugima. Negativna energija koju time odašilješ u univerzum vratit će ti se višestruko.
9. Svi ljudi čine pogreške. Sve pogreške mogu biti oproštene.
10. Negativne misli uzrokuju bolesti uma, tijela i duha. Vježbaj optimizam.
11. Priroda nije naša, ona je dio nas. Ona je dio naše svjetovne obitelji.
12. Djeca su sjeme budućnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalijevaj ih sa mudrošću i učenjima života. Dok rastu, daj im mjesto da rastu.
13. Izbjegavaj ranjavanje srca drugih. Otrov te boli će se vratiti tebi.
14. Budi iskren u sva vremena. Iskrenost je ispit nasljeđa i dosljednosti unutar ovog univerzuma.
15. Drži sebe u ravnoteži. Svoje umno Ja, Duhovno Ja, Emocionalno Ja, i Tjelesno Ja. Sva trebaju biti jednako snažna, čista i zdrava. Jačaj tijelo da ojača um. Rasti bogato u duhovnosti, da izlječiš emocionalne rane.
16. Donosi svjesne odluke, kao što ću i kakav biti, kako ću djelovati i nositi se sa svojim djelima. Budi odgovoran za svoja djela.
17. Poštuj privatnost i osobni prostor drugoga. Ne diraj tuđe vlasništvo, pogotovo ne diraj svete i duhovne relikvije. To je zabranjeno.
18. Budi prvenstveno iskren prema sebi. Ne možeš biti pažljiv i pomoći drugima, ako nisi pažljiv prema sebi i ne pomažeš prvo sebi.
19. Poštuj tuđa vjerska opredjeljenja. Ne sili druge da vjeruju u tvoje.
20. Dijeli svoju dobru sreću. Dijeli i sudjeluj u davanju milostinje.










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 12:47

Indijanske izreke, poslovice i priče LittleIndianGirl

Iz tradicionalne molitve američkih Indijanaca

O Veliki Duše
Čiji glas govori u vjetrovima,
I u drveću
Čiji dah daje život cijelom svijetu.
Poslušaj svoje stvorenje!

Čuj me!
Malen sam i slab.
Potrebna mi je Tvoja moć.
Potrebna mi je Tvoja mudrost.
Daj da hodim u ljepoti.
I da moje oči budu zadovoljene
Promatrajući crveno i grimizno praskozorje.
Neka moje ruke dodiruju sve stvari
Koje si načinio s ljubavlju,
I pomozi mojim ušima da čuju Tvoj glas
U svemu.
Učini me mudrim da mogu razumjeti
Sveta učenja
Koja si naučavao;
Pomozi mi da naučim pouke skrivene
U svakom listu i svakoj stijeni.
O Vakan -Tanka,
Potrebna mi je moć
Ne da budem veći od svojih rođaka
Nego da pobijedim neprijatelja u sebi.
Neka sam uvijek spreman
stati pred Tebe
Čista srca
I bistrih očiju,
Tako da kad dođe vrijeme da moj život izblijedi,
Kao što blijedi zalazak sunca,
Neka tako i moj duh dođe pred Tebe
U časti i bez stida …










love
Nazad na vrh Ići dole
Tena

Super Član
Super Član

Tena

Ženski
Poruka : 534

Lokacija : U susjedstvu..:)

Učlanjen : 03.02.2013


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 13:03



"..Kada dode vreme za umiranje, ne budi kao oni čija srca su puna straha
od smrti, pa kada njihovo vreme dode oni plaču i mole za još malo
vremena da žive svoje živote ponovo na drugačiji način. Pevaj svoju
pesmu smrti i umri kao junak koji se vraća kući."

Poglavica Aupumut, Mohikanci
Nazad na vrh Ići dole
Tena

Super Član
Super Član

Tena

Ženski
Poruka : 534

Lokacija : U susjedstvu..:)

Učlanjen : 03.02.2013


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 13:08



Indijanske izreke, poslovice i priče 425px-A_Sioux_warrior_0041v

"Kada čovjek napravi djelo kome se svi dive, kažemo da je ono
prekrasno, no kada vidimo izmjenu dana i noći, sunce, mjesec i
zvijezde na nebu, promjene godišnjih doba nad zemljom s njihovim
zrelim plodovima, svatko bi trebao shvatiti da je to djelo nekoga
mnogo moćnijeg, nego što je čovjek."
"Samo onda kada bude posječeno posljednje drvo,
Kada zadnja riba bude uhvaćena,
Kada zadnja rijeka bude otrovana,
Shvatit ćeš da ne možeš jesti novac..."

Onaj kojeg progone medvjedi -
Santee Yanktonai Sioux
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 13:16

Američki Indijanac je od zemlje, šuma, ravnica, naselja
i visoravni. On izrasta iz prirode, jer zemlja koja je
oblikovala prirodu oblikovala je i čovjeka za ono što ga
okružuje. On je nekad rastao prirodno poput divljih
suncokreta; on joj pripada baš kao što joj bizon pripada...

Poglavica Luther Medvjed Koji Stoji, Oglala Sioux










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 13:17

Veliki Duh (Wakan Tanka) je u svim stvarima: on je u
zraku koji udišemo. Veliki Duh je naš otac, a zemlja je
naša majka. Ona nas hrani; ono što stavimo u nju, ona
nam vraća.

Veliki Grom (Bedagi), Wabanaki Algonquin










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Uto 5 Mar - 13:58

Iz Velikog Duha, Velike Tajne, dolazi sva snaga.
Veliki Duh daje svetom čovjeku mudrost, moć
liječenja i izrade svetih čini. Čovjek zna da je sve
ljekovite biljke dao Veliki Duh; zato su svete. Tako je
i bizon svet, jer je dar Velikog Duha.

Poglavica Željezna Ploča (Maza Blaska), Oglala Sioux










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Čet 7 Mar - 13:01

Svet je stvoren uz pomoć sunca i treba da ostane takav kakav je oduvek bio.....Ova zemlja stvorena je bez graničnih linija i nije čovekovo da je deli...... Ja vidim kako se belci bogate u celoj zemlji i vidim kako žude da nam dodele golu neplodnu zemlju.....
Zemlja i ja smo jedno. Mera zemlje i mera naših tela je ista mera. Dokažite nam,ako možete, da Vas je ovamo poslao Tvorac. Možda Vi samo mislite da vas je On poslao ovamo da sa nama radite šta hoćete. Da i ja verujem da Vas šalje Tvorac, možda bih poverovao u vaše pravo da raspolažete mnome. Ne bih želeo da me pogrešno razumete, ja ovako govorim zato što volim zemlju. I nikad nisam reko da je zemlja moja i da sanjom mogu da radim šta hoću. Pravo da zemljom raspolaže ima samo onaj ko je tu zemlju stvorio.Ja tražim pravo da živim na svojoj zemlji, a Vama dajem pravo da živite na svojoj.


Hejnmot Tujalaket










love
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 9:21

'Sve na svijetu je u paru. U našim mislima mi smo dvoje, dobri i zli. Svojim očima vidimo dvoje, ono što je lijepo, i ono što je ružno. Imamo desnu ruku koja udara i čini zlo, i lijevu koja je bliže srcu, punu dobrote. Jedna noga može nas voditi lošim putem, a druga dobrim. Dakle, sve na svijetu je u paru.'

- Eagle

Indijanske izreke, poslovice i priče Indians










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 9:23

Gdje su divljine?
Nestale su.
Gdje je orao?
Nema ga više.
Kraj je života i početak borbe za opstanak.


- poglavica Seattle


Indijanske izreke, poslovice i priče High_444










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 9:24

Živi svoj život tako da strah od smrti nikad ne uđe u tvoje srce. Ne opterećuj nikoga zbog njegove vjere, poštuj tuđe mišljenje i traži da oni postuju tvoje. Voli svoj život, usavršavaj ga i uljepšavaj sve oko sebe. Nastoj živjeti dugo i u službi svog naroda. Pripremi uzvišenu pjesmu smrti za dan kad ćeš prijeći na drugu stranu.

Uvijek pozdravi prijatelja kad ga sretneš ili prolaziš pokraj njega, čak i pored stranca na osamljenom mjestu. Poštuj sve ljude i ne klanjaj se nikome.

Kada ujutro ustaneš, zahvali se za hranu i radost življenja. Ako tome ne vidis razloga, greška je jedino u tebi. Ne iskorištavaj nikoga i ništa, jer to pretvara mudrace u budale i zarobljava duh vizije.

- Tecumseh, narod Shawnee

Indijanske izreke, poslovice i priče Stortell










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 9:36

Sve stvari na svijetu imaju svoju svrhu, svaka bolest i biljka koja je liječi, i svaki čovjek sa svojim pozivom. Ovo je indijanska teorija postojanja.

Žalosni Golub, Salish (1888-1936)

Indijanske izreke, poslovice i priče Brave-and-free










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 9:39

Šta je život? To je treptaj svica u noći. To je dah bufala na zimskoj hladnoći. To je mala sjenka koja juri preko trave i nestaje na zalasku sunca.

Vranino Stopalo, ratnik i besjednik Crnih Stopala

Indijanske izreke, poslovice i priče Friendly-Indians-Watching-A-Wagon-Train-1000x769










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 11:28

ODGOJ

Pohvala, laskanje, prenemaganje i prazne riječi nisu bile
dio uljudnosti Lakota Indijanaca. Prenemaganje se
smatralo neiskrenim, a onaj tko neprestance govori
nepristojnim i lakomislenim. Razgovor se nikad nije
započinjao odjednom niti užurbano. Nitko nije ishitreno
postavljao pitanje, ma koliko važno ono bilo, i nikoga se
nije požurivalo na odgovor. Stanka za razmišljanje bila je
uistinu uljudan način razgovaranja. Tišina je kod Lakota
Indijanca imala značenje, a poklanjanje trenutka tišine
sugovorniku i vlastiti trenutak tišine prije govora bili su
izraz istinske uglađenosti i uvažavanja pravila da "misao
dolazi prije govora".

Poglavica Luther Medvjed Koji Stoji, Oglala Sioux











love


Poslednji izmenio Abu Dabi dana Ned 16 Jun - 18:36, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 13:35

Jednom sam bio u Viktoriji i vidio sam veoma veliku kuću. Rekli su mi da je to banka i da bijeli ljudi tu stavljaju svoj novac na čuvanje i da vremenom dobijaju korist. Mi Indijanci nemamo takve banke; ali kada imamo mnogo novca ili ćebadi, mi ih dajemo drugim Indijancima i vremenom to im donosi korist i naša srca se osjećaju dobro. Naš način davanja je naša banka.


Poglavica Maquinna, Nootka










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 13:36

Sve što Indijanac radi je u krugu, a to je zato što snaga svijeta uvijek djeluje u krugovima, i sve pokušava biti okruglo. Nebo je okruglo, a čuo sam da je i Zemlja okrugla, a takve su i sve zvijezde. Vjetar, kad je najmoćniji, vitla. Ptice grade gnijezda u krugovima, jer njihova je vjera ista kao i naša. Čak i godišnja doba u svojoj izmjeni čine veliki krug i uvijek se ponovo vraćaju tamo gdje su bila. Čovjekov život je krug od djetinjstva do djetinjstva. I tako je u svemu u čemu se kreće snaga.


Crni Los, Oglala Sioux

Indijanske izreke, poslovice i priče Indijanac-voda










Indijanske izreke, poslovice i priče F58bac5ba8ea5be9d9aaad224ee63fcc
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

Super Član
Super Član

_Zana_

Ženski
Poruka : 751

Učlanjen : 17.02.2013


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 14:22

Legenda plemena Kato.
Bog Hagajho je stvorio svet ni od čega, stvorio je stvari i živa stvorenja, ali
psa nije bilo potrebno da stvara, jer je pas postojao oduvek.
Psa nikada nisu smatrali običnom životinjom, i čovek je u svojim
pričama i legendama značajno mesto ustupio psu. U istočnim državama je
postojala legenda o nastanku Borzoja. "Jednom je car Solomon dobivši
nare|enja od Boga poručio svim životinjama da se okupe na sastanku, na kome je svako jutro svaka životinja mogla da iskaže svoje želje i potrebe i da dobije savet tvorca kako da se ponašaju jedni prema drugima. Okupile su se sve životinje osim ježa. Naljutivši se, tvorac se obratio sa pitanjem da li neko hoće da krene u potragu za ježom? Našlo se samo dva dobrovoljca: konj i pas. Konj je rakao: -Ja ću da ga nađem i ja ću ga isterati iz jame, ali ja nisam u stanju da ga uzmem, jer sam visok, a i moj nos nije zaštićen od njegovih igala.
-A pas je rekao: -Ja se ne plašim njegovoih igala, ali moja
glava je previše široka i ja neću moći da izvadim ježa iz rupe ako se tamo
sakrije. -čuvši to, Solomon izgovori: -Da, vi ste u pravu, ali ja neću da
uništim izgled konja i da mu smanjim njegovu visinu, jer to bi bila jako
ružna nagrada za njegovu pokornost i odanost. Bolje da ja dodam lepotu psu kao nagradu za njegovu pokornost.- I razmislivši, car je uzeo u obe ruke glavu psa i mazio je dok ona nije postala potpuno tanka i špicasta. Tada su sve životinje videle da se pas pretvorio u elegantnog i tankog Borzoja. Tako su konj i pas krenuli u potragu za izbeglim ježom i doveli ga pred cara. Car Solomon je bio zadovoljan, ježa je kaznio da će se celog života vući po zemlji, a psa i konja nagradio rekavši: -Od sada ćete vi celog života bili čovekovi saputnici i prvi posle njega, pred licem Boga.
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

Super Član
Super Član

_Zana_

Ženski
Poruka : 751

Učlanjen : 17.02.2013


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 14:23

"Kada svet bude umirao podićiće se novo pleme svih boja i svih vera.
To pleme će se zvati Ratnici Duge i staviće svoju veru u akciju, a ne reči."
U prošlom stoleću jedna stara mudra žena iz Kri Indijanske nacije, zvana "Oči od Vatre" imala je viziju budućnosti. Prorekla je da će jednoga dana, zbog pohlepe belog čoveka, doći vreme, kada će zemlja biti opustošena i zagađena, šume uništene, ptice padati sa neba, vode će biti potamnele, ribe potrovane u potocima, a drveća neće biti, čovečanstvo kakvo znamo prestaće da postoji. Doći će vreme kada će čuvari legendi, priča, kulturnih rituala i mitova i svih Drevnih Plemenskih Običaja, biti potrebni da nas povrate u zdravlje, čineći zemlju ponovo zelenom. Oni će biti ključ čovečanstva za opstanak, oni su "Dugini ratnici".

Doći će dan buđenja kada će svi ljudi svih plemena formirati Novi Svet Pravde, Mira, Slobode i prepoznavanja Velikog Duha.

"Dugini ratnici" će širiti ove poruke i učiti sve ljude Sveta. Učiće ih kako da žive na
"Način Velikog Duha". Reći će im kako se današnji svet odaljio od Velikog Duha i da je zato Zemlja "Bolesna".

"Dugini ratnici" će pokazati ljudima da je Veliki Duh pun ljubavi i razumevanja i kako da načine Zemlju ponovo lepom. Ti ratnici će dati ljudima principe ili pravila da slede da bi učinili svoju stazu od svetlosti u svetu. Ti pricipi će biti od Drevnih Plemena.
"Dugini ratnici" će ljude učiti drevnoj praksi o Jedinstvu, Ljubavi i Razumevanju.
Oni će učiti harmoniji među svim ljudima na sve četiri strane sveta.

Kao drevna plemena, oni će učiti ljude kako da se mole velikom Duhu sa ljubavlju koja teče kao prelepi planinski potok i utiče stazom u okean života. Još jedanput, oni će biti sposobni da osete radost u osamljenosti i društvu. Oni će biti slobodni od jadne zavisti i voleti čovečanstvo kao svoju braću, bez obzira na boju, rasu ili religiju.
Osetiće kako im sreća ulazi u srca i postaće jedno sa čitavom ljudskom vrstom.
Njihova srca biće čista i zračiće toplinom, razumevanjem i poštovanjem za čitavo čovečanstvo, Prirodu i Velikog Duha.
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

Super Član
Super Član

_Zana_

Ženski
Poruka : 751

Učlanjen : 17.02.2013


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 14:23

na od legendi koja se jos uvijek prepricava u narodu Dakota:

Prica pripovijeda o dva covjeka koji su bili u lovu, kad u daljini primjete kako im se nesto neobicno priblizava..kad se lik priblizio, ugledase prekrasnu zenu odjevenu u bijelu jelenju kozu i noseci zamotak na ledjima. Bila je toliko privlacna da je jedan od ljudi pozeli obljubiti, ali, kad joj se priblizio, zastre ga magla...kad se digla, mladic je postao kostur, jer su ga posve izjele strasne zmije. Tad rece drugom covjeku da se vrati u logor i priredi veliki sator za njen prijem.
Lovac se vrati i poglavica naredi da se pripremi veliki sator. Svi koji su se okupili bijahu odjeveni u naljepse ruho. Udje zena i uze pripvoijedati, govoreci: "Dosla sam s Neba da poucim Dakote kako da zive i kakva ce im biti buducnost....dajem vam ovu lulu. Cuvajte je zauvijek."
Takodjer im je dala smotuljak sa cetiri zrna kukuruza s rijecima: "Ja sam bilov, velika bijela bivolica...prolit cu svoje mlijeko sirom zemlje, kako bi ljudi mogli zivjeti."
Poducila je ljude upotrebi lule, i odredila simboliku cetirima vjetrovima ili stranama svijeta; crveno za sjever, zuto za istok, bijelo za jug i crno za zapad. Poducila ih je sedmerim svetim svecanostima s pomocu kojih ce produljiti zivot. Zatim je otisla i nestala, preobrazivsi se u crvenkasto-smedju bizonovu kozu. Lula od koze bijelog bivola cuva se i postuje i do danas kao plemenska zastita Dakota, i predmet je hodocasca za clanove plemena.
Nazad na vrh Ići dole
_Zana_

Super Član
Super Član

_Zana_

Ženski
Poruka : 751

Učlanjen : 17.02.2013


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 14:23

Jos jedna lijepa prica potice od Arapaho Indijanaca...ona govori o vjencanju smrtnice i nebeskoga boga Sunca.

Prica pocinje s opisom nebeske obitelji bogova, muskarca i zene i njihova dva sina, Sunca i Mjeseca. Trazeci supruge, Sunce i Mjesec putuju u obratnim smjerovima. Mjesec uzme za zenu zabu krastacu, a Sunce odluci ozeniti smrtnicu.
Gledajuci dolje s visina, ono ugleda dvije indijanske djevojke kako skupljaju drva. Spustivsi se, preobrazi se u dikobraza i uspne se na drvo. Jedna od djevojaka pozelje pera za svoj vez, podje za zivotinjom na drvo, a li drvo je bivalo sve vise i nadalje je raslo.
Na kraju probilo se do u Nebo, i Sunce, poprimivsi lik mladica, uze djevojku za zenu i odvede je u svoj sator na Nebeskom svijetu. Doskora im se rodi sin. Svekar i svekrva poklone zeni stap za kopanje, ali joj suprug zabrani da kopa oko jedne biljke. znatizeljna, ona ga ne poslua i otkrije rupu kroz koju pogleda na Zemlju i ugleda okrugli logor svojih ljudi.
Obuzeta ceznjom za domom, ona naumi sici s pomocu cvrstog konopca, ali, upravo prije no sto je stigla na zemlju sa svojim sinom, suprug baci za njom kamen i ubije je. Dijete je prezivjelo i njegovala ga je starica Noc. Prozvala je djecaka Malom Zvijezdom i ucinila mu luk i strijele. Njima je on ubio Podvodnu panteru, supruga Noci. Noc mu tada preobrazi luk u koplje, i Mala Zvijezda nastavi njime ubijati zmije koje cine stetu svijetu. Medjutim, bio je nepazljiv, i dok je spavao na preriji, zmija udje u njegovo tijelo i sklupca mu se u lubanji. S tijela mu je otpalo tkivo, ali mu je kostur sacuvan i zadrzao je svijest. Molio je da naidju dva dana kise i dva dana jake zege, sto prisili zmiju da pomoli svoju zadihanu glavu kroz njegova usta. On uhvati zmiju i izvuce je van, te ponovno poprimi ljudsko oblicje.
Kozu gmaza pricvrsti za svoje koplje i vrati se crnom satoru Noci, gdje se preobrazi u zvijezdu Danicu.
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Pet 8 Mar - 14:28


Pjesma Algonquiana

0 Zemljo, majko naša,
o Nebo, oče naš,
mi smo vaša djeca, na umornim leđima
donosimo vam darove koje volite.
Ispletite nam stoga sjajnu odjeću,
nek joj osnova bude bijela svjetlost jutra,
nek joj potka bude crvena svjetlost večeri,
nek joj rese budu od kiše koja pada,
nek joj rub bude ravna duga.
Istkajte nam takvu sjajnu odjeću,
da bismo mogli hodati kako priliči
tamo gdje je trava zelena,
o Zemljo, majko naša,
o Nebo, oče naš.

Winebago
Indijanske izreke, poslovice i priče Image6










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Ned 16 Jun - 18:37

Mi nismo tražili od vas, bijelih ljudi, da dođete ovamo.
Veliki Duh dao nam je ovu zemlju kao dom. Vi ste
imali svoju zemlju. Mi vas nismo dirali. Veliki Duh dao
nam je puno zemlje da na njoj živimo, dao nam je
bizone, jelene, antilope i drugu divljač. Ali vi ste došli
ovamo; vi nam uzimate zemlju, vi ubijate našu divljač i
nama je teško živjeti. Sad nam kažete da radi¬mo za
život, ali nas Veliki Duh nije tjerao da radimo, već da
živimo od lova. Vi, bijeli ljudi, možete raditi ako želite.
Mi se ne miješamo u vaše poslove, a vi nas pitate zašto
ne postanemo civilizirani. Mi ne želimo vašu
civilizaciju! Mi želimo živjeti poput naših očeva i očeva
naših očeva.

Poglavica Ludi Konj, Oglala Sioux











love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Ned 16 Jun - 18:38

Kad dođe vrijeme umiranja, ne budi poput onih čija su
srca ispunjena strahom od smrti, pa kad doñe njihovo
vrijeme, oni plaču i mole za još malo vremena kako bi još
jednom preživjeli svoj život na drugačiji način. Pjevaj svoju
pjesmu smrti i umri kao junak koji se vraća kući.

Poglavica Aupumut, Mohican










love
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610Ned 16 Jun - 18:38

Pjesma čovjeka koji umire u nepoznatoj zemlji

Ako umrem ovdje u nepoznatoj zemlji,
Ako umrem u zemlji koja nije moja,
Ipak će me grom,
Prašteći grom,
Odvesti kući.
Ako umrem ovdje, vjetar,
Vjetar koji puše prerijom,
Vjetar će me odvesti kući.
Vjetar i grom svuda su isti, Kakve razlike ima
Ako umrem ovdje u nepoznatoj zemlji?

Ojibwa











love
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Indijanske izreke, poslovice i priče Empty
PočaljiNaslov: Re: Indijanske izreke, poslovice i priče   Indijanske izreke, poslovice i priče Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Indijanske izreke, poslovice i priče
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Francuske narodne poslovice i izreke
» Afganistanske poslovice i izreke
» Azerbejdžanske poslovice i izreke
» Ruske poslovice i izreke
» Narodne zagonetke, pitalice, poslovice..
Strana 1 od 12Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-